سوگواره تعزیه خراسان رضوی در کاشمر برگزار می‌شود

مشهد- ایرنا- دبیر نوزدهمین سوگواره تعزیه خراسان رضوی گفت: این برنامه آیینی، فرهنگی و هنری پس از سه سال وقفه در برپایی آن امسال در کاشمر برپا می‌شود.

جواد خاکسار روز چهارشنبه شب در جمع خبرنگاران افزود: هجدهمین دوره سوگواره تعزیه خراسان رضوی سال ۱۳۹۵ برگزار شد ولی ادامه آن ظرف سالهای اخیر به دلایل متعدد از جمله فقدان منابع مالی متوقف شده بود.  امسال همزمان با تاسیس "موسسه هنر معاصر ترشیز" به عنوان تنها موسسه هنرهای نمایشی کاشمر و با رایزنیهای صورت گرفته مقررشد نوزدهمین سوگواره استانی تعزیه برگزار شود.

وی ادامه داد: بر این اساس نوزدهمین سوگواره تعزیه خراسان رضوی از ۲۱ مهر ماه جاری به مدت پنج شب بعد از نماز مغرب و عشاء در بقعه متبرکه امامزاده سید حمزه(ع) با حضور گروههای تعزیه از مشهد، سبزوار، نیشابور و کاشمر با پنج اجرا برپا خواهد شد.

دبیر نوزدهمین سوگواره تعزیه خراسان رضوی بر توجه نسبت به کیفیت اجرای تعزیه‌ها در سوگواره امسال تاکید و بیان کرد: در همین راستا نه تنها از اجرای گروههای حرفه‌ای تعزیه در سطح استان بهره‌گیری شد بلکه تلاش می‌شود تعزیه‌خوانی به عنوان یک هنر اصیل ایرانی اسلامی به فراموشی سپرده نشود زیرا هنر شبیه‌خوانی یک جریان فکری بزرگ را در عرصه هنرهای نمایشی به وجود آورده  است.

وی همچنین قدمت تعزیه‌خوانی را در کاشمر ۴۰۰ سال ذکر و بیان کرد: روستای فرح‌آباد واقع در بخش مرکزی این شهرستان مهمترین مهد تعزیه‌خوانی در خراسان رضوی و حتی کشور است. سابقه اجرای تعزیه در این روستا به ۱۷۰ سال پیش باز می‌گردد.

۱۰۰ هنرمند آیینی در قالب ۱۲ گروه تعزیه در کاشمر حوزه فعالیت دارند.  

مرکز شهرستان ۱۹۵ هزار نفری کاشمر در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب غرب مشهد واقع است.

۷۴۹۷/۱۹۲۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =