برداشت مصالح از رودخانه‌های قم باید کنترل شود

قم – ایرنا – مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم گفت: جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز مصالح از بستر رودخانه‌های قم کار دشواری است، و همه دستگاه‌های اجرایی باید برای کنترل و مدیریت این موضوع همکاری‌های لازم را داشته باشند.

احمد حاج حسینی مسگر عصر سه‌شنبه در جلسه کارگروه تسهیل‌ و رفع موانع تولید قم در واحد کشاورزی و دام‌پروری بخش مرکزی این استان اظهار داشت: مجوز برداشت مصالح از رودخانه توسط سازمان صنایع و معادن صادر می‌شود، و آب منطقه‌ای نقشی در آن ندارد.

وی بیان داشت: هیدرولیک رودخانه‌های قم در طول ۳۰ تا ۴۰ سال گذشته دچار مشکل شده و به علت رها کردن روان آب‌ها واقعا مشکل‌های بسیاری داریم.

وی بابیان اینکه برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه‌های قم منجر به ایجاد چاله‌هایی شده است، گفت: در سال جاری یکی از مشکلاتی که داشتیم این بود که در سد ۱۵ خرداد آب به علت ایجاد چاله در بستر رودخانه از یک نقطه‌ای پایین نمی‌رفت و عملا آب به تله می‌افتاد.

قم دارای چند رودخانه اصلی ازجمله قمرود، زواریون، سلمان، وشنوه، صرم و خورآباد است. علاوه بر عبور جریان رودخانه قمرود از داخل شهر قم، ۸۵ روستا در سطح کل استان نیز دارای رودخانه است که یا از وسط روستا عبور می‌کند و یا از کنار آن جریان دارد،

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط تمدید پروانه‌های کشاورزان برای استفاده از منابع آبی خاطرنشان کرد: در موضوع تمدید پروانه‌های کشاورزی و دام‌پروری اگر مساله اضافه برداشت و همچنین تغییر نوع و محل مصرف وجود نداشته باشد مانعی برای تمدید پروانه‌ها وجود ندارد.

وی افزود: در بیشتر درخواست‌هایی که برای تمدید پروانه صورت می‌گیرد، این سه معضل وجود دارد، به همین علت تمدید کردن به لحاظ قانونی ممنوع است و شرکت آب منطقه‌ای به‌عنوان مجری قانون وظیفه کنترل آن را دارد.

۷۴۰۳ / ۱۱۷۵

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha