سرانه دام در خراسان رضوی بیش از میانگین کشوری است

مشهد - ایرنا- رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: سرانه دام در کشور ۱۱۱ رأس است اما این سرانه در خراسان رضوی از میانگین کشوری گذشته و به ۴۹۰ رأس رسیده است.

کرمعلی قندالی شامگاه سه شنبه در شورای عشایری شهرستان قوچان افزود: فعالیت اقتصادی اصلی عشایر و معیشت آنها بر پایه دام است که خراسان رضوی و عشایر کرمانج رتبه دوم کشور را دراین زمینه به خود اختصاص داده‌اند که نشان از پویایی عشایر این منطقه است.

وی از عشایر به‌ عنوان جامعه سوم کشور با جمعیتی اندک و تأثیری بالا در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی یاد کرد و ادامه داد: ۱.۸ درصد جمعیت کشور را عشایر تشکیل می‌دهند اما تولید ۶ میلیون تن محصول اعم از باغی، زراعی، پروتئینی و محصولات لبنی کشور را در اختیار دارند یعنی به‌طور میانگین هر خانوار عشایر ۴ برابر سرانه خود را تولید می‌کند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: زندگی عشایری یک زندگی کاملاً بهره‌ور،‌ خوداتکا، درون‌زا و برون‌گراست و اگر به دنبال اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و اشتغال هستیم عشایر به‌خوبی آن را نشان داده‌اند.

قندالی، خراسان رضوی را پیشتازترین استان در روش‌های اصلاح دام دانست و افزود: مصرف کنستانتره توسط عشایر درگذشته به ۱۰ هزار تن در کشور نمی‌رسید اما امروز به بیش از ۲۰۰ هزار تن رسیده که جهش خوبی است.

وی اضافه کرد: ۲۵ درصد مصرف کنسانتره کشور با ۴۰ هزار تن به خراسان رضوی اختصاص دارد که در این امر مردم و تشکل‌های عشایری مؤثر بوده‌اند و می‌توان از این روش به‌عنوان الگو در سایر نقاط کشور هم استفاده کرد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: چهار هزار میلیارد ریال از طریق صندوق توسعه ملی برای سرمایه در گردش عشایر با سود ۱۰ درصد ابلاغ‌ شده که این میزان در سال گذشته دو هزار میلیارد ریال و سهم خراسان رضوی ۳۴۰ میلیارد ریال بود.

قندالی افزود: با احتساب دو برابر شدن اعتبار نسبت به سال گذشته سازمان امور عشایر خراسان رضوی امسال می‌تواند ۶۴۰ میلیارد ریال سرمایه در گردش برای تولید گوشت قرمز جذب کند که با این اعتبار می‌توان ۱۵۰ هزار رأس دام به چرخه تولید گوشت قرمز اضافه کرد.

وی ادامه داد: امسال اعتبارات ماده ۱۰۱۲ به سمت تشکل‌ها رفته یعنی هر تعاونی عشایری می‌تواند ۲۰ میلیارد ریال به‌صورت قرض‌الحسنه با دوره زمانی برگشت پنج ساله دریافت کند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه خراسان رضوی و شهرستان قوچان در دریافت تسهیلات پایدار عشایری رتبه نخست را از آن خود کرده‌اند گفت: به دنبال تصویب پروانه چرا و کارت یارانه به‌عنوان وثیقه هستیم تا مشکلات عشایر در این زمینه حل شود.

قندالی افزود: در حوزه زیرساخت‌ها آنچه باید پیگیری شود خطوط مواصلاتی و راه‌هاست یعنی  ۶۶ هزار کیلومتر راه در کشور وجود دارد و برخورداری راه برای عشایر به  ۹۵ درصد رسیده که نیازمند تعمیر، مرمت و حتی گاه اصلاح است.

وی در خصوص آب‌رسانی شبکه‌ای و سیار به عشایر نیز گفت: روزانه ۶۰۰ تانکر در کل کشور حال آب‌رسانی به عشایر است و سال گذشته ۱۲۰ دستگاه تانکر نو و با استاندارد یورو چهار و ۱۵۰ دستگاه خودروی کمک دار برای این امر توزیع شد.

او ادامه داد: در سال جاری ۱۸ میلیون یورو از محل بند ه تبصره چهار قانون بودجه برای آب‌رسانی به شبکه‌ها اختصاص‌یافته و ۴۷۰ پروژه در حوزه آب‌رسانی برای کل کشور تعریف‌شده است و در این زمینه هشت میلیارد ریال اعتبار برای قوچان در نظر گرفته‌ شده که با اجرای آن آب به چادر ۷۰ خانوار عشایری خواهد رسید.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: وزارت نیرو مکلف به تجهیز کردن ۲۷ هزار خانوار عشایری به انرژی خورشیدی ظرف مدت دو سال و با حداکثر ۱۰ درصد خودیاری شده است.

قندالی از تصویب پرداخت یارانه آرد و حمل سوخت به عشایر در هیات دولت خبر داد و افزود: هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال برای این حوزه اعتبار پیش‌بینی‌شده که امیدواریم از سال آینده یارانه آرد و حمل سوخت به عشایر پرداخت شود.

وی اضافه کرد: هر هزینه‌ای که برای عشایر پرداخت شود به کشور باز می گردد و هدر رفت اعتبار در حوزه عشایر نداریم و علاوه بر این که هزینه کرد در حوزه عشایر توجیه اقتصادی بالایی دارد عشایر با حضور خود در ۲۰ هزار نقطه از کشور امنیت را نیز تأمین کرده‌اند.

شهرستان قوچان در فاصله ۱۳۷ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد .

۱۹۲۲/۷۵۰۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =