نامه مجلسی‌ها به رئیس‌جمهوری و رئیس قوه قضائیه درباره وضعیت دکتر سلیمانی

تهران-ایرنا- سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از نامه این کمیسیون به رئیس‌جمهوری و رئیس قوه‌قضائیه برای پیگیری وضعیت جسمانی و آزادی دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا خبر داد.

میرحمایت میرزاده، عصر سه شنبه در گفت‌ وگو با ایرنا افزود: خانواده دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی که در آمریکا زندانی است، امروز با حضور در کمیسیون آموزش مجلس، وضعیت نگران کننده جسمانی وی را برای اعضای کمیسیون تشریح کردند.

وی گفت: دکتر سلیمانی نزدیک به یک سال است که در آمریکا بازداشت است. وی که برای سفر مطالعاتی به آمریکا سفر کرده بود و به لحاظ قانونی، دولت این کشور نمی توانست مانع بازگشت وی شود،  دکتر سلیمانی را بدون تفهیم اتهام و بدون هیچ جرمی یا برگزاری دادگاهی بازداشت کرد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: خانواده دکتر سلیمانی نگران وضعیت جسمانی وی هستند و از کمیسیون آموزش مجلس برای آزادی وی طلب کمک کردند.

وی اضافه کرد: خانواده سلیمانی اعلام کردند که حتی برای تامین مالی حق الزحمه وکیل و انتقال پول برای وکیل مشکل دارند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه از پیگیری موضوع دکتر سلیمانی توسط محمد مهدی زاهدی رئیس این کمیسون در جلسه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و گفت: منصور غلامی وزیر علوم به همراه رئیس کمیسیون آموزش مجلس امروز در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وضعیت نگران کننده دکتر سلیمانی را پیگیری کردند.

وی افزود: رئیس کمیسیون آموزش مجلس در نامه ای به رئیس قوه قضائیه و رئیس جمهوری خواستار پیگیری وضعیت جسمانی این دانشمند ایرانی و فراهم کردن مقدمات آزادی وی از بازداشت دولت آمریکا شده است.

دکتر مسعود سلیمانی پژوهشگر سلول های بنیادی کشورمان و جزو دانشمندان برتر جهان در ۳۰مهر ماه سال۹۷  به دلایل نامعلوم در فرودگاه شیکاگو بازداشت و سپس به زندان دیتون اتلانتا امریکا منتقل شد

این دانشمند ایرانی از سوی مؤسسه آمریکایی به نام «مایو کلینیک» که یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه‌های علوم پزشکی جهان است، برای انجام تحقیقات تخصصی به این کشور دعوت شده بود که برخلاف تمام پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، از سوی پلیس آمریکا دستگیر شد.

سلیمانی با ویزای رسمی تحقیقاتی و با هماهنگی دانشگاه تربیت مدرس، وارد فرودگاه شیکاگوی آمریکا شد، اما آمریکا در اقدامی غیرقانونی و با زیر پا گذاشتن پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، پیش از ورود دکتر سلیمانی به خاک آمریکا، وی را بازداشت و به زندان منتقل کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =