کشف و ضبط ۹۰۰ کیلوگرم گوشت غیربهداشتی در صومعه‌سرا

رشت - ایرنا - رئیس شبکه دامپزشکی صومعه سرا از کشف و ضبط ۹۰۰ کیلوگرم انواع موادخام دامی فاسد و غیربهداشتی در این شهرستان با تلاش تیم بازرسی این شبکه خبر داد.

مهدی بهروزی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت :  از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر ۱۷۰۰مورد بازدید داشته ایم که بالغ بر ۹۰۰ کیلو انواع مواد خام دامی گوشت قرمز لاشه مرغ از  مراکز عرضه جمع آوری ضبط ومعدوم شده ودر این رابطه ۱۱پرونده قضایی تشکیل ومتخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند .

وی در ادامه با اشاره به  تخصیص ۵۵۰ هزار دوز واکسن آشامیدنی به طیور بومی در روستاهای شهرستان صومعه سرا  افزود: همزمان باسایرمناطق  کشور برنامه واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل با استفاده از واکسن نیوکاسل لاسوتا سویه مقاوم به گرما در این شهرستان درحال اجرا است .

 بهروزی اظهارداشت : در راستای اجرای این طرح ۵۵۰ هزار دوز واکسن جهت جمعیت طیور بومی روستاهای شهرستان صومعه سرا تهیه شده است که باهماهنگی با دهیاری ها و استفاده از ظرفیت نیروهای بسیج سازندگی در حال اجرا می باشد .
وی در ادامه افزود : در حال حاضر برنامه مراقبت از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد طیور در سطح مرغداری ها و طیور روستایی به صورت مستمر وجدی در حال پیگیری است .

بهروزی خاطرنشان کرد : در این رابطه از دهیاری ها، خانه بهداشت و اداره محیط زیست خواسته شده در صورت مشاهده تلفات در طیور بومی و یا جمعیت ماکیان وحشی (پرندگان مهاجر) سریعا دامپزشکی را در جریان قراردهند که به دنبال آن برنامه نمونه گیری و در صورت نیاز  قرنطینه انجام شود.
وی اقدامات پیشگیرانه در مقابل بیماری حیوانات را از وظایف شبکه دامپزشکی اعلام و تصریح کرد : در شش ماهه امسال ۱۱هزار سر واکسیناسیون گاو گاو میش در واحد های روستایی و صنعتی شهرستان انجام شده است .
وی اظهار داشت:  در این مدت ۵۰۰ قلاده سگ برعلیه بیماری هاری واکسینه شده اند و در کانون های بروز هاری ۴۰۰ راس گاو گاومیش علیه این بیماری واکسینه شدند .

بهروزی  به سایر نظارت های بهداشتی و آزمایشات کنترلی شبکه دامپزشکی اشاره و اظهار کرد: بانظارت و کنترل این شبکه  طی نیمه نخست سال   ۱۱میلیون قطعه جوجه ریزی در مرغداری های شهرستان صومعه سرا انجام شده است و طی همین مدت ۳۳ میلیون قطعه جوجه  یک روزه گوشتی در واحدهای صنعتی جوجه کشی تولید و به واحد های تولید مرغ گوشتی سراسرکشور ارسال گردید .
رئیس  شبکه دامپزشکی صومعه سرا خاطرنشان کرد : در این مدت تحت نظارت شبکه دامپزشکی صومعه سرا در کشتارگاه ۶هزار و ۹۲۰ تن مرغ استحصال شده است .
وی در ادامه افزود : بالغ بر ۴۰۰ هزار قطعه بچه ماهی یک گرمی قزل آلا در دو مرکز تکثیر  و پرورش شهرستان صومعه سرا تولید و به مراکز پرورش قزل‌آلا  سراسر کشور عرضه شده است .
وی افزود : شبکه دامپزشکی با اجرای دستور العمل های سازمان و بارصد و پایش بیماری های دام و طیور آبزیان و زنبور عسل در مناطق مختلف  شهرستان صومعه‌سرا و اجرای برنامه های بهداشتی در واحدهای تولیدی صنعتی موجب پایداری تولیدات صنعت دام و طیور و آبزیان شده است .
به گزارش ایرنا، جمعیت دامی شهرستان صومعه سرا بالغ بر ۳۲ هزار راس دام سنگین و سه هزار و ۸۰۰ دام سبک است که در کنار این صنعت ۶۰۰هزارقطعه بومی اعم از اردک، غاز و مرغ وخروس وجود دارد. همچنین این شهرستان با ۲۰۰ مرغداری گوشتی فعال باظرفیت ۵میلیون قطعه در هردوره و ۲۶ واحدمرغداری مادر گوشتی  و ۵ واحد کارخانه جوجه کشی ویک کشتارگاه از مراکز مهم تولید گوشت در گیلان  است .
صومعه سرا با حدود ۵۶۴ کیلومتر مربع وسعت و سه بخش مرکزی ، تولمات و گوراب زرمیخ در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

۷۲۹۲ /۶۰۳۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها