تعداد زیادی از کارکنان گمرک به رشوه آلوده شدند 

تهران- ایرنا- قاضی صلواتی با اشاره به اسامی تعدادی از کارکنان گمرک که از گروه عظام رشوه گرفته بودند، گفت: تعداد زیادی از پرسنل گمرک آلوده به رشوه شدند.

ششمین جلسه محاکمه متهمان پرونده گروه عظام با مدیریت عباس ایروانی در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی با ریاست قاضی صلواتی در حال برگزاری است.

قاضی صلواتی در این جلسه از متهم حامد خاتمی پور خواست تا درباره مبالغی که به کارکنان گمرک رشوه داده، توضیح دهد و در ادامه اعلام کرد که تعداد زیادی از پرسنل گمرک آلوده به رشوه شدند.

وی ضمن قرائت اقرارهای این متهم، گفت: شما اعلام کردید که پرداخت رشوه به کارمندان گمرک از طریق اطرافیان‌تان انجام میشد.

قاضی صلواتی با قرائت اسامی افرادی که از سوی متهم برای دریافت رشوا معرفی شده بودند، افزود: این افراد در گمرک غرب و فرودگاه امام بودند که بعد از دستگیری شما احضار شدند و مبالغ دریافتی را تایید کردند.

صلواتی افزود: اسامی تعداد زیادی از کارمندان گمرک را شما اعلام کردید که به دادسرا نیز نیامده اند ولی سوال این است که شما به چه تعداد از این افراد رشوه میدادی و با دستور چه کسانی بوده است؟


مجید خاتمی پور متهم ردیف چهارم پرونده که به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق مشارکت در قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو به میزان ۱۲۸ میلیون دلار و پرداخت رشوه به سه نفر از کارکنان گمرک به میزان ۱۰ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان متهم است، درباره پرداخت رشوه به قاضی صلواتی گفت: ما برای ترخیص کالا معمولا هزینه هایی را که به عنوان نگهداری کالا و دستمزد کارگر پرداخت می کردیم که شرکت سازه پویش این هزینه ها را به ما می داد. 
وی در پاسخ به رئیس دادگاه که به دستور چه کسی این پول ها را می داده است، اظهار داشت: من درآمدی نداشتم که رشوه بدهم و این پول ها را شرکت سازه پویش می داد.
قاضی صلواتی بخشی دیگر از اقرارهای این متهم را قرائت کرد و افزود: شرکت های سازه پویش و استام صنعت هیچ وقت گواهی مبدا دریافت نمی کردند و به جعل مدارک می پرداختند که به عنوان نمونه یکی از اسناد مربوط به کالای وارداتی از هند را با مهر اتاق بازرگانی آلمان درج کرده اند و تعداد زیادی از این اسناد در پرونده وجود دارد.
متهم ضمن تایید اظهارات قاضی اظهار داشت: من نمی خواهم کارهای ترخیص کاران را توجیه کنم ولی ترخیص کار نمی تواند ردیف تعرفه را تغییر دهد و اگر ما از ردیف تعرفه ای استفاده می کردیم، شرکت سازه پویش برای آن نامه می گرفت.
معرفی برخی از دریافت کنندگان رشوه
مسعود شاه محمدی نماینده دادستان تهران نیز با قرائت بخشی از اقرارهای متهم خاتمی پور، اسامی برخی از کارمندان گمرک و میزان رشوه دریافتی را اعلام کرد و افزود: آقای کرم خانی معاون فنی فرودگاه امام دو سکه و آقای احمدیان رئیس بازبینی فرودگاه امام یک سکه گرفته که آن فرودگاه محل ترخیص کویل بوده است.
وی افزود: آقای خاتمی پور در ارائه اسناد به گمرک کم اظهاری داشته است. وی در سال های ۸۹ و ۹۰ در قسمت بازرگانی شرکت سازه پویش شاغل بوده و این شرکت در راستای محموله های وارداتی کم اظهاری می کرده تا حقوق گمرکی کمتری پرداخت کنند. 
نماینده دادستان اضافه کرد: از آنجا که فروشندگان خارجی حاضر به کم اظهاری کالاهای خود نبودند، کارمندان شرکت سازه پویش اقدام به تهیه اسناد مجعول کرده و ارزش واقعی کالاها را کمتر اعلام می کردند و این شرکت حتی پروفورم اصلی را در اختیار کارمندان خود قرار نمی داد و کارمندان اقدام به ثبت سفارش می کردند.
وی افزود "البته این کم اظهاری ها تا سال ۹۵ ادامه داشت که در آن سال ایروانی اعلام کرد که کم اظهاری کافی است" که متهم تمامی مطالب نماینده دادستان را تایید کرد. 

تعیین تعرفه برای پرداخت رشوه در گروه عظام 
شاه محمدی بخشی دیگر از اقرارهای خاتمی پور درباره پرداخت رشوه را قرائت کرد و افزود: پرداخت رشوه در این شرکت تعرفه داشته است. چون هزینه های مازاد پرداختی از سوی شرکت های عظام  به سطوح مختلف صورت می گرفته است به گونه ای که در بخشی موارد رشوه های دو تا سه میلیونی پرداخت می شد و برای مواردی که اختلاف تعرفه برای کالاها وجود داشت، به ازای هر محموله هشت تا ۱۰ میلیون تومان در قالب وجه نقد یا سکه بهار آزادی به مدیران یا کارشناسان گمرک به عنوان حق العمل ترخیص پرداخت می شد. 

خاتمی پور ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان به کارکنان گمرک رشوه داده است
وی همچنین گزارشی از پرداختی های رشوه طی سال های ۹۰ تا ۹۵ را قرائت کرد و افزود: ترخیص کار عمده شرکت آقای شیرزاده بوده که به دستور ایراوانی متواری شده است ولی آقای خاتمی پور از سال ۹۰ تا ۹۵ دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان درآمد داشته است که در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان به کارمندان گمرک رشوه داده است.
نماینده دادستان با استناد به اسناد ترخیص کالا اظهار داشت: کارمندان متهم خاتمی پور مبالغی را به کارمندان گمرک پرداخت کرده اند که به صورتحساب های شرکت نیز ضمیمه شده و این مبالغ معمولا با عنوان هزینه های ترخیص و پرداختی بابت بستن صندوق ها بوده است.
خاتمی پور اعلام کرد: این مساله که پول های پرداخت شده در چه جهتی بوده است،‌ من اطلاع ندارم ولی می گفتند که برای ترخیص هزینه کرده اند و به عنوان انعام به پیک موتوری و لیفتراکی داده می شد و من هیچ چیزی را پنهان نکرده ام.
قاضی صلواتی با اعلام ختم جلسه ششم دادرسی گفت: زمان برگزاری جلسه بعدی متعاقبا اعلام خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =