۱۶ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۴
کد خبرنگار: 2327
کد خبر: 83508890
۰ نفر

برچسب‌ها

کشاورزان فرانسوی به «جلیقه زردها» پیوستند

تهران - ایرنا - کشاورزان معترض فرانسوی با مسدود کردن بزرگراه‌ها و جاده‌های این کشور، به جمع مخالفان ضد سیاست‌های «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه موسوم به «جلیقه زردها» پیوستند.

به گزارش امروز (سه شنبه) پایگاه اینترنتی «فرانس انفو»، کشاورزان فرانسوی در اقدامی اعتراض آمیز و با استفاده از صدها تراکتور، اغلب بزرگراه ها و جاده های فرانسه را مسدود کردند.

این حرکت اعتراضی پیشتر در شبکه های اجتماعی فرانسه هماهنگ شده بود و به صورت همزمان در بسیاری از مناطق این کشور برگزار شد.

این تظاهرات گسترده، در اعتراض به توافق های تجاری بین المللی از جمله توافقنامه «ستا» (ceta) با کانادا برگزار شد.

طبق توافقننامه «ستا» ۹۹ درصد عوارض گمرکی و دیگر موانع تجاری میان اتحادیه اروپا و کانادا برداشته خواهد شد و در نتیجه انتظار می‌رود که از این بابت سود کلانی به بازرگانان عمده برسد.
در واقع باید گفت که «ستا» به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کانادا اجازه می‌دهد با حداقل ممیزی‌های قانونی به بازارهای یکدیگر دسترسی پیدا کنند.

کشاورزان تظاهرات امروز را نخستین اخطار به دولت مکرون اعلام کردند و خواستار لغو این توافقنامه شدند.

اتحادیه های کشاورزان فرانسه معتقدند که دولت با این توافق ها منافع کشاورزان را نادیده گرفته است.
کشاورزان فرانسوی هشدار داده اند که اگر دولت مکرون خواسته های آنها را برآورده نکند، در روزهای آینده با استفاده از ماشین آلات کشاورزی و احشام خود، خیابان های منتهی به کاخ الیزه را مسدود خواهند کرد.

اعتراض کشاورزان فرانسوی در حالیست که تظاهرات «جلیقه زردها» علیه نظام سرمایه‌داری و سیاست‌های اقتصادی دولت مکرون، روز شنبه هفته جاری برای چهل و هفتمین بار متوالی برگزار شد و در برخی شهرهای این کشور به درگیری با نیروهای پلیس منجر شد.

علاوه بر این، در پاریس، برگزاری تجمع فعالان زیست محیطی در یک مرکز تجاری واکنش پلیس را به دنبال داشت.

این تجمع تا حوالی ساعت چهار بامداد به وقت محلی ادامه داشت.

ناآرامی های ۱۱ ماه گذشته در فرانسه تا کنون ۱۱ کشته برجای گذاشته و طبق آخرین آمارهای رسمی که «کریستف کاستانر»  وزیر کشور فرانسه اعلام کرده، حدود ۲۵۰۰ نفر از تظاهرکنندگان و ۱۷۱۷ نفر از بین نیروهای پلیس در جریان درگیری‌ها زخمی شده اند.کمتر از ۶ هفته دیگر به سالگرد جنبش جلیقه زردها باقی مانده است.
۹۰۴۱ 

۱۰۷۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =