استقلال، فتحی و سیر تا پیاز پرونده سوپرجامِ نافرجام

تهران- ایرنا- رای صادره در خصوص سوپرجام سال ۹۷ که توسط کمیته انضباطی و کمیته استیناف مبنی بر پیروزی سه بر صفر پرسپولیس داده شده بود، مورد تایید دادگاه عالی ورزش قرار گرفت تا سرخپوشان به طور رسمی قهرمان این جام جنجالی لقب بگیرند.

درست یک سال پیش، داستان سوپرجام جنجالی از سوی باشگاه استقلال کلید خورد، آبی‌ها در اعتراض به قهرمانی پرسپولیس در سوپرجام سال ۹۷ به دادگاه عالی ورزش شکایت کرد.

 نشست معروفی که درباره تعیین تکلیف سوپرجام از آن نام‌برده می‌شود با حضور «عباس ملکی» رییس هیات مدیره وقت استقلال برگزار شده بود. مسئولان سازمان لیگ فوتبال ادعا می‌کنند ملکی اعلام کرد باشگاه استقلال نمی‌تواند در سوپرجام شرکت کند.

ملکی درباره رای دادگاه عالی ورزش به خبرنگار ورزشی ایرنا گفت: تابستان سال گذشته بود که داستان‌های پر ماجرای سوپرجام و حضور نیافتن استقلال در این دیدار به دلایل مختلف اتفاق افتاد که در نهایت باشگاه استقلال در اعتراض به قهرمانی پرسپولیس، پرونده را با مدارکش به دادگاه عالی ورزش فرستاد.

وی افزود: با توجه به این که «سید رضا افتخاری» مدیر عامل وقت استقلال در کشور ترکیه به سر می‌برد، من در نشست شورای تامین استان تهران برای تصمیم‌گیری در مورد شهرآورد سوپرجام باشگاه‌های ایران شرکت کردم و با توجه به این که از جمله حاضرین در دادگاه عالی ورزش فقط «سعید فتاحی» رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال در جلسه مزبور حضور داشت از بنده به عنوان شاهد سوالاتی پرسیده شد.

رئیس اسبق هیات مدیره باشگاه استقلال خاطر نشان کرد: رئیس در واقع قاضی دادگاه عالی ورزش و دیگر حاضرین در این نشست، سوالاتی را از بنده پرسیدند که بیش از سه ساعت به طول انجامید و تمامی این صحبت‌ها توسط مترجم رسمی ترجمه شد.

ملکی خاطرنشان کرد: من تمامی حقایق را بر زبان آوردم و در تمام این سال‌هایی که از خدا عمر گرفته‌ام از بیان واقعیت واهمه‌ای نداشته‌ام و حرف‌هایی را که زدم عین آن چیزهایی بود که در جلسه شورای تامین امنیت استان تهران گذشت.

ملکی ادامه داد: باشگاه استقلال هیچ وقت خواهان لغو بازی نبوده و نیست بلکه ما می‌خواستیم در فرصت مناسب این دیدار برگزار شود و بارها این موضوع را اعلام کردیم اما در نهایت تصمیمی گرفته شد که درست نبود.

باشگاه استقلال که رای سوپرجام باشگاه‌های ایران را قبول نداشت به دادگاه عالی ورزش شکایت کرد تا به حق خود برسد.

«امیرحسین فتحی» درباره اعتراض باشگاه استقلال اعلام کرد: از وکلای بین‌المللی مجرب هم استفاده می‌کنیم تا در این مورد به نتیجه برسیم. به نظر من سازمان لیگ در این موضوع کم لطفی کرد. آنها برای اهدای جام پرسپولیس بی‌تدبیری کردند. شکایتی که ما به دادگاه حاکمیت ورزش ارائه کردیم ۲۴ صفحه دارد. دلایل بسیار متعددی وجود دارد که آنها را در برنامه‌های مختلف بیان کردیم. سازمان لیگ فاقد صلاحیت برای اعلام نتیجه ۳ بر صفر به سود پرسپولیس است، اگر بازی ۳ بر صفر نمی‌شد شاید ما قصد داشتیم به ایران برگردیم و مقابل پرسپولیس بازی کنیم.

هزینه دادرسی چقدر است؟ استقلال برای پرونده پر سرو صدای دادگاه عالی ورزش که بازنده آن بود چقدر هزینه کرد؟

پیگیری‌های خبرنگار ورزشی ایرنا حکایت از این دارد هزینه رسیدگی در دادگاه عالی ورزش ۲۰ هزار دلار است که  ۸۰ درصد این مبلغ به طور کامل از سوی باشگاه استقلال پرداخت شده است. ۱۰ هزار دلار از این مبلغ توسط باشگاه پرسپولیس و ۱۰ درصد دیگر توسط فدراسیون فوتبال پرداخت خواهد شد.

رای دادگاه عالی ورزش ۲۰ سپتامبر اعلام شده بود و مسئولان فدراسیون فوتبال، باشگاه استقلال و باشگاه پرسپولیس به طور کامل از آن باخبر بودند اما این که رای صادر شده چرا با تاخیر رسانه‌ای شد پرسشی است که مسولان مربوطه باید به آن پاسخ دهند.

نکته دیگر در تارنمای دادگاه عالی ورزش هیچ اثری از رای صادر شده وجود ندارد. البته طرفین دعوی می‌توانند از دادگاه (CAS) درخواست کنند به برخی پرونده‌ها به صورت محرمانه رسیدگی کند و رای صادر شده فقط به طرفین ابلاغ شود.

«امیرحسین فتحی» مدیرعامل باشگاه استقلال که با سرو صدای زیاد در طول یک سال گذشته از ماجرای استقلال در دادگاه عالی ورزش حرف می‌زد پس از شکست در این پرونده اعلام کرده است به رای صادره اعتراض نخواهد کرد، او اظهار داشت:  بیش از ۹۵ درصد از آرای «CAS» در دادگاه عالی سوئیس تایید می‌شوند و لذا شاید منطقی نباشد ما در آنجا هزینه کنیم. ولی اگر روزنه امیدی برای احقاق حق استقلال باشد، اقدام می‌کنیم چون معتقدم رای سه بر صفر، رای عادلانه نیست. یعنی سازمان لیگ نمی‌توانسته استقلال را سه بر صفر بازنده کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =