از ایروانی نترس و حقایق را بیان کن

تهران- ایرنا- رئیس دادگاه رسیدگی کننده به پرونده گروه عظام از مرتضی روغنی ها متهم ردیف سوم خواست تا درباره اقرارهای خود در بازپرسی سخن بگوید و گفت: من به شما نصیحت می کنم از عباس ایروانی (متهم ردیف اول) ترسی نداشته باشید و فقط از خدا بترسید اگر چه ایروانی هزینه وکلای شما را هم پرداخت کرده است.

ابوالقاسم صلواتی روز سه شنبه در پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده گروه عظام در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برخی از اقرارهای این متهم در بازپرسی را در دادگاه قرائت کرد و زمانی که متهم توضیحاتی ارائه داد،  خطاب به متهم گفت: تمام جلسات بازجویی از متهمان پرونده فیلمبرداری شده و اگر لازم باشد، فیلم بازجویی ها را پخش می‌کنیم.
وی اضافه کرد: بر اساس اقرارهای شما مدیران ارشد عظام یعنی ایروانی، رفیعی و مرتضوی نگران اسناد مجعول موجود در شرکت های ترخیص کار یعنی شرکت حامی ترخیص پویا بودند. بر همین اساس از حامد خاتمی پور می خواستند تا اسناد مربوط به قبل از سال ۹۵ را امحا کنند.
قاضی صلواتی از متهم خواست تا در این زمینه سخن بگوید و متهم اظهار داشت: از خاتمی پور خواستم تا آن اسناد را بررسی کند که آیا مشکلی در آن زمان وجود داشته یا خیر و اعلام کرد که موارد را بررسی می‌کند و در نهایت گفت که اتفاق خاصی نیفتاده است.
متهم در پاسخ به قاضی تأکید کرد: من دستور امحا صادر نکردم بلکه دستور بررسی دادم.
قاضی صلواتی درباره امحا و اختفاء اسنادی که در غیر از معاونت الکترونیک صورت گرفته است، توضیحاتی خواست و متهم گفت: این اسناد مربوط به شرکت سازه پویش بوده است.
وی درباره قاچاق اعلام شدن محموله قزوین و ایجاد تغییرات در اعلام وضعیت برخی قطعات بیان داشت: در مجموع برای شرکت های تولیدی هرگونه تخفیف و مجوزی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

قاضی صلواتی: مواظب پاهایت باش
قاضی صلواتی بخشی دیگر از اقرارهای روغنی ها در بازپرسی مربوط به پرداخت رشوه به برخی مدیران صمت استان البرز را قرائت کرد و از این متهم خواست تا درباره این رشوه ها که به منظور رفع و رجوع امور مربوط به اخذ جوایز صنعتی و افزودن تبصره هایی به قانون واردات و صادرات با دستور ایروانی صورت می گرفته، توضیحاتی دهد.
روغنی ها توضیحاتی درباره تبصره شش و تفاوت آن با تبصره ۹ می داد که قاضی صلواتی به طنز گفت: اگر می خواهی درباره تبصره شش و ۹ صحبت کنی مواظب پاهایت باش.
کنایه رئیس دادگاه به جلسه دو روز پیش این دادگاه بود که عباس ایروانی هنگام دفاع روغنی ها با کفش خود به پای او می زد و به روغنی ها علامت می داد که عکاسان نیز این لحظه را شکار کردند. همین مساله باعث شد تا قاضی صلواتی محل نشستن ایروانی را جدا کند و او را دورتر از جایگاه متهمان قرار دهند.
روغنی ها گفت: اگر تبصره ۹ اجرا می شد شاهد چنین وضعیتی نبودیم و به همین دلیل اعمال نفوذ شرکت هایی مانند عظام و واردکنندگان ای ام اس ردیف ۹ را داخل مجموعه گذاشتند.
صلواتی دوباره بخشی از اقرارهای این متهم را قرائت کرد که مربوط به اعلام اسامی کسانی بود که رشوه دریافت کرده بودند و دوباره به روغنی ها گفت که اگر هر قسمت از اقرارهای خود را قبول ندارد، فیلم بازپرسی را نشان دهند.
وی به این متهم تاکید کرد: بر اساس صداقتی که در جلسات بازپرسی و تحقیقات مقدماتی داشتی عمل کن و از کسی جز خدا نترس.

 برای ترخیص سریعتر هر دو ماه یک بار سکه می دادند
این متهم درباره پرداخت رشوه به آقای موفق از مدیران صمت استان البرز و آقای اکبری کارشناس صمت البرز به سخنان جلسه قبل خود استناد کرد و اظهار داشت: پرداخت سکه تمام بهار آزادی هر دو یا سه ماه یک بار از محل اعتبارات گروه عظام صورت می گرفت که برای تسریع کارها بود.
وی افزود: صدور مجوزها معمولا یک تا دو هفته طول می کشید و گاهی قطعات داخل گمرک می آمد و بیشتر مواردی که عنوان شده در جهت تسریع ترخیص کالاها به جهت عدم توقف خطوط تولید و نه منفعت شرکت بوده است.  
قاضی صلواتی با استناد به اقرارهای روغنی ها درباره ارتباط عمده ایروانی با مدیران بانک های ملی، مسکن، صادرات و ملت از او سوال کرد و زمانی که متهم از پاسخ طفره رفت، خطاب به او گفت: ۲۰۰ صفحه اقرارهای شما موجود است. مگر بازپرس می تواند ۲۰۰ صفحه به شما القاء کند در حالی که همه اظهارات شما صادقانه بوده است.  
این متهم در پاسخ اعلام کرد که "تاکنون ۳۸ بار بازجویی شده ام و سخنانی که درباره تسهیلات بانکی گفتم بر اساس شنیده ها بوده است" ولی قاضی به او گفت "شما مدیر بودی و مسئولیت داشتی".
صلواتی دوباره با استناد به اقرارهای متهم در بازپرسی به بیان مطالبی درباره دستور پرداخت رشوه از سوی ایروانی برای یکی از مدیران ایران خودرو به نام مدیرفلاح به منظور صدور تایید کیفیت کالاها و پرداخت رشوه به عباس ربیعی مسئول کیفیت ایران خودرو و همچنین هشدار روغنی ها در آذر سال ۹۶ مبنی بر اعلام گروه عظام به گازسوز بودن ۱۸ درصد از قطعات وارداتی پرداخت.
رئیس دادگاه با توجه به اظهارات متهم به او تذکر داد که از ایروانی نترسد و به بیان حقایق بپردازد و در ادامه درباره صدور مجوز پرداخت رشوه به کارشناس گمرک در ۱۴ اردیبهشت سال ۹۶ از سوی حامد خاتمی پور سوال کرد که روغنی ها پاسخ داد: من هیچ جایی این نکته را اعلام نکرده ام.

پرداخت سکه هنگام خروج از گمرک 
قاضی صلواتی درباره پرداخت دو سکه بهار آزادی به کارشناس در خروجی گمرک و یک سکه به مدیر آن مجموعه برای بوجود نیامدن مشکل برای محموله های شرکت سوال کرد و متهم اظهار داشت: این جزو اظهارات من نیست.

پاداش  ۸۰۰ میلیونی برای یک مدیر عظام
قاضی از این متهم پرسید: آیا شما ماهیانه ۱۷ تا ۲۰ میلیون تومان حقوق دریافت می کردی و در دوره مسئولیت ۴۰۰ میلیون تومان گرفته و ۸۰۰ میلیون تومان هم پاداش گرفته ای؟
روغنی ها در پاسخ اعلام کرد "این پول ها به خاطر سود بوده" که صلواتی در پاسخ گفت: یعنی به خاطر سودی بوده که از قاچاق کسب می کردید؟
متهم اظهار داشت: همه معاونان و مدیران در همین حدود حقوق می گیرند. یعنی معاون مالی و فروش نیز همین مقدار می گیرد. صحبت شما وقتی صحیح است که بگوییم من عایدی بیشتری می گیرم ولی دریافتی من با دیگر مدیران تفاوتی ندارد. چون بر اساس طرح طبقه بندی مشاغل در گروه عظام بوده است.  
روغنی ها میزان حقوق ماهیانه مدیران عظام را بین هفت تا ۱۰ میلیون تومان و حقوق معاونان را بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان اعلام کرد ولی قاضی صلواتی به او گفت "شما دو برابر می گرفتی" که متهم جواب داد "همه می گرفتند".
این متهم همچنین هر نوع آگاهی از وجود مهر را در شرکت انکار کرد و درباره اعلام حضور بازرسان گمرک به حامد خاتمی پور نکاتی را بیان کرد که روغنی ها سخنان جلسه گذشته را تکرار کرد و اظهار داشت: من به او نگفتم که فرار کن بلکه گفتم می خواهی بمان، می خواهی برو.
مسعود شاه محمدی نماینده دادستان تهران درباره فراری دادن خاتمی پور سوالاتی از روغنی ها کرد و در ادامه گفت: آن روز خاتمی پور متهم بوده و دستگیر شده و هماهنگی های شما برای فراری دادن وی نشان می دهد که شما گفته بودید از دفتر خود فرار کند که در نتیجه قبل از فرار دستگیر و راهی زندان می شود.  

به مسائل حاشیه ای نپردازید
نماینده دادستان تهران در پایان خطاب به عباس ایروانی متهم ردیف اول این پرونده گفت: روزهای گذشته در پیج منتسب به شما در یکی از شبکه های اجتماعی پستی با نام و تصویر سخنگوی دولت منتشر شده و مدعی شده اید که قاضی و بنده ادعا داشتیم که ایشان (ربیعی) به رشوه متهم است در حالی که فرد نامبرد عباس ربیعی مسئول کیفیت ایران خودرو است که ۵۰ میلیون و ۲۰ میلیون به او داده اند. به جای پرداختن به این مسائل حاشیه ای بهتر است نسبت به دفاع ماهوی و شکلی بپردازی.
قاضی صلواتی با اعلام ختم جلسه، ادامه رسیدگی به این پرونده را به صبح فردا (چهارشنبه) موکول کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =