برای شبیه‌سازی قابلیت‌های فضا در زمین تلاش می‌کنیم

تهران- ایرنا- رئیس سازمان فضایی کشور در افتتاحیه رویداد پارک‌های موضوعی با تم فضاپایه اعلام کرد: برای توسعه بخش فضایی و اقتدار در حوزه اقتصادی سه محور را دنبال می‌کنیم که یکی از آن ها شبیه سازی قابلیت‌های فضا در زمین است.

مرتضی براری با یادآوری این موضوع که فضا یکی از اولویت‌های استراتژیک گنجانده شده در سند جامع علمی کشور است و برای آن عالی‌ترین جایگاه را قائل شده‌اند، صحبت‌های خود را آغاز کرد و گفت: مهم‌ترین دغدغه و اولویت ما در بخش فضایی، توسعه زیرساخت‌هاست و در پژوهشگاه تصمیم دارند سه ماهواره در مدارهای بالا قرار بدهند. این باعث تحرک در صنعت فضایی شده است.
 وی افزود: توسعه زیرساخت و خدمات باید به صورت هم‌زمان انجام شود. این هوشمندی باید وجود داشته باشد. در آژانس‌های فضایی کشور نیز این مسئله شکل گرفته است و ما نیز باید در این مسیر قدم برداریم. نباید شاهد این باشیم که زیرساخت را آماده کردیم اما دیگران از آن استفاده می‌کنند. مانند شبکه‌های اجتماعی که زیرساختش توسط متخصصین داخلی ایجاد شده، اما بازارش دست خارجی‌هاست.
معاون وزیر اضافه کرد: ایران در حوزه فضا بین کشورهای همسایه اقتدار علمی دارد و هدف‌مان این است که اقتدار اقتصادی نیز پیدا کنیم.
وی گفت: چطور می‌توان رازهای فضا را برای مردم آگاهی بخشی کنیم و بتوانیم ظرفیت‌هایی را در این حوزه ایجاد کنیم. این حوزه گردشگری با رویکرد علمی رواج زیادی پیدا کرده است و نشان می‌دهد که در این خصوص جاذبه وجود دارد و ما باید در این مسیر قدم برداریم.  
رئیس سازمان فضایی افزود: در همین راستا ما در سه حوزه ورود پیدا کردیم. حوزه اول تمرکز بر مناطق طبیعی کشور است. برخی نقاط کشورمان مانند تپه مریخی دامغان، کوه‌های مریخی چابهار، گندم بریانک کرمان و دره ستارگان قشم نقاطی هستند که می‌توانند فرصت را برای جذب محققان و توریست‌ها مهیا کنند.  
براری خاطرنشان کرد: موضوع بعدی بحث آسمان پاک کشور ماست از منطقه کاشان گرفته تا نقاط کویری کشور که آسمان پاک و جذابی دارد و هر پنجشنبه و جمعه حجم زیادی از تورهای گردشگری عازم این مناطق می‌شوند. ما در تلاش هستیم که این آسمان پاک بماند.  
محور سوم علاقه مردم در حوزه سفر به فضاست که از دیرباز مطرح بوده و جذابیت بسیار زیادی را به دنبال دارد. امروزه پیاده سازی ظرفیت‌های فضا در زمین جذابیت خود را دارد و ما در تلاش هستیم که بتوانیم قابلیت‌های فضا را در زمین شبیه‌سازی کنیم و بتوانیم در این عرصه به ترویج فناوری فضایی کمک کنیم. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha