۱۸ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۱
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 83507759
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آتش‌سوزی عرصه‌های ملی سمنان به حیات وحش آسیب نزد

سمنان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: نیمه نخست امسال ۱۲ مورد آتش‌سوزی در عرصه‌ زیر پوشش محیط‌زیست رخ داد که حیات وحش در این آتش‌سوزی‌ها در امان ماند.

امیر عبدوس روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: ۷۱ هزار و ۶۰۰ متر مربع از عرصه‌های مرتعی و جنگلی تحت حفاظت محیط‌زیست در نیمه نخست امسال در آتش سهل‌انگاری عوامل انسانی سوخت.

وی ادامه داد: بیشترین وسعت آتش‌سوزی عرصه‌های منابع طبیعی تحت پوشش محیط زیست در ۶ ماهه اول امسال مربوط به منطقه قطری شهرستان شاهرود با وسعت ۱۵ هزار مترمربع بود.

عبدوس یادآور شد: بیشترین مورد آتش‌سوزی رخ داده در نیمه نخست امسال مربوط به شهرستان مهدیشهر و شاهرود بود.

وی ابراز داشت: انسان عامل ۹۵ درصد آتش سوزی و تخریب عرصه های طبیعی کشور و مناطق تحت حفاظت محیط زیست است و ضرورت دارد با فرهنگ سازی و آموزش این رفتارهای نادرست و بلای جان طبیعت ریشه‌کن شود.

وی تصریح کرد: انسان نقش غیرقابل انکاری در حفاظت یا تخریب محیط زیست دارد، با همدلی و مشارکت همگانی احتمال آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی کشور را می‌توان به حداقل رساند.

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان سمنان خاطرنشان کرد: با توجه به بارندگی خوب امسال تراکم گیاهان علفی، یکساله و چندساله در شهرستان مهدیشهر به صورت چشمگیری افزایش یافته و به همین میزان خطر آتش‌سوزی نیز دوچندان شده و آموزش همگانی و مشارکت جوامع محلی در جلوگیری و مهار آتش‌سوزی موثر است.

۱۶درصد از مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان وجود دارد و حدود ۳۰ درصد از انواع گونه های گیاهی و جانوری کشور از جمله گونه های خاصی مانند یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، زاغ بور و گورخر ایرانی در این استان زیست می کنند.
مناطق حفاظت شده در استان سمنان ۲.۳ میلیون هکتار است و در مجموع بین ۱۵ تا ۲۰ هزار هکتار عرصه های طبیعی تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان است که نیاز به حفاظت دارد.

۷۳۴۲/۶۱۰۳

اخبار مرتبط