استاندار خراسان شمالی در آیین سالروز استقلال ترکمنستان

بجنورد- ایرنا - استاندار خراسان شمالی در آیین گرامیداشت بیست و هشتمین سالروز استقلال کشور همسایه، ترکمنستان، که در تهران برگزار شد، حضور یافت.

به گزارش ایرنا، مراسم روز ملی ترکمنستان توسط سفارت این کشور در ایران برگزار شد که با دعوت سفیر ترکمنستان در ایران، وزیر راه و شهرسازی، به عنوان نماینده معین دولت جمهوری اسلامی ایران در امور ترکمنستان، استاندار خراسان شمالی، به عنوان دارنده مرز طولانی با این کشور و نیز شماری از سفیران و دیپلمات های خارجی در این آیین حضور داشتند.

استان خراسان شمالی دارای ۳۰۱ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری ترکمنستان است.

در سفر هفته آینده وزیر راه و شهرسازی به ترکمنستان، استانداران خراسان شمالی، رضوی و گلستان، وزیر معین دولت در امور ترکمنستان را همراهی کرده و نسبت به امضای تفاهم نامه های همکاری با این کشور اقدام خواهند کرد.

استان خراسان شمالی، علیرغم داشتن مرز ۳۰۰ کیلومتری با ترکمنستان، هیچ گذرگاه مرزی با این کشور ندارد و گشایش مرز پرسه‌سو و ایجاد بازارچه مرزی، که از چندین سال قبل به عنوان یک مطالبه جدی این استان مطرح بوده، می تواند به رونق تبادلات تجاری و اقتصادی بین دو خطه همسایه کمک کند.

کارشناسان بر این عقیده اند که با راه اندازی بازارچه پرسه سو علاوه بر تسهیل تجارت خراسان شمالی با ترکمنستان، گذرگاهی برای مبادلات تجاری استان های همجوار از قبیل گلستان، خراسان رضوی و مازندران با جمهوری قزاقستان نیز گشوده می شود و علیرغم اینکه پیش‌ترها ۲ کشور موافقت ضمنی خود را با گشایش این گذرگاه مرزی مطرح کرده بودند اما تاکنون این امر جنبه اجرایی به خود نگرفته و عمده دلیل آن بی‌میلی طرف ترکمنستانی است.

مسئولان استان خراسان شمالی، بارها در مذاکره با مقامات و هیات های علمی و تجاری ترکمنستانی، آمادگی این خطه را برای تقویت همکاری های مشترک با کشور همسایه در حوزه های کشاورزی، علمی و فنی و نیز مهار آتش‌سوزی ها در مناطق مرزی مشترک اعلام کرده بودند.

۵۱۳۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =