انجمن خوشنویسان ایران بیش از ۳۷ هزار دانش‌آموخته دارد

کرمانشاه- ایرنا- مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان ایران، بزرگترین سرمایه این انجمن را استادان، دانش‌آموخته‌گان و هنرجویان آن دانست و گفت: این انجمن با ۳۳۸ استاد و برگزاری روزانه ۹۲۰ کلاس درس تاکنون ۳۷ هزار و ۵۱۳ فارغ‌التحصیل در همه استان‌های کشور داشته است.

به گزارش ایرنا، عارف براتی شامگاه دوشنبه در آیین گرامیداشت استاد «میرزا محمدرضا کلهر» در بوستان لاله افزود: انجمن خوشنویسان ایران به همت بزرگان این عرصه در سال ۱۳۴۶، با ۲۵ هزار تومان بودجه و پنج شعبه به ثبت رسیده است.

وی اظهار داشت : این انجمن قبل از انقلاب اسلامی پنج استاد داشت و امروز که به طور کامل مستقل اداره می‌شود، با ۳۳۸ استاد در همه شهرها و استانهای کشور به تعلیم و پرورش هنرجوهای علاقه‌مند مشغول است.

براتی، ابراز امیدواری کرد شهرداری تهران محدوده مزار استاد کلهر در میدان حسن‌آباد را در اختیار انجمن خوشنویسان قرار دهد تا در آینده نزدیک تبدیل به موزه خوشنویسی میرزا محمدرضا کلهر شود.

زندگی‌نامه استاد کلهر

«میرزا محمدرضا کلهر» فرزند «محمدرحیم بیگ خمان» در سال ۱۲۰۸ هجری شمسی در کوهپایه‌های زاگرس حوالی جنوب کرمانشاه دیده به جهان گشود.

 در نوجوانی به کار خوشنویسی روی آورد. طی حوادثی به تهران رفت و نزد «میرزا محمد خوانساری» شاگرد «محمد مهدی تهرانی» تعلیم خط گرفت.

کلهر با نگارش روزنامه‌هایی چون «شرف» و «شرافت» و کتاب‌هایی چون «ریاض المحبین» و «فیض‌الدموع» و سفرنامه‌های ناصرالدین شاه قاجار به خراسان، نمونه‌هایی برای تمرین مشق در وسعت زیاد برای مشتاقان به‌جای گذاشت.

از مهم‌ترین آثار خطی او «فیض‌الدَموع» است که در کتابخانه سلطنتی ایران نگهداری می‌شده‌ است.

کلهر افزون بر نستعلیق در شکسته نویسی نیز استاد بود. وی چون در نستعلیق سرآمد شد و شهرت یافت «ناصرالدین شاه قاجار» او را احضار کرد و بسیار مورد توجه شاه قرار گرفت، حتی شاه اندکی شخصاً نزد وی مشق خط کرد. ناصرالدین شاه خواست که کلهر در وزارت انطباعات (وزارت چاپ) به کار گمارده شود اما از آنجایی که میرزا مردی بلندهمت و آزادمنش بود نپذیرفت و به دستمزدی اندک می‌ساخت. فقط یکبار که ناصرالدین شاه به مشهد می‌رفت به شوق زیارت حرم امام رضا (ع) به همراه وی به مشهد رفت.

 پس از بازگشت از خراسان با شیوع همگانی وبا در تهران، او هم مبتلا شد و در روز جمعه ۲۹ مرداد سال ۱۲۹۱ دیده از جهان فروبست و در «حسن آباد» که اکنون محل آتش‌نشانی شهرداری تهران است به خاک سپرده شد.

۳۲۰۳/۸۰۶۶