جشنواره فیلم صنعتی فضای گفتگو میان هنر و صنعت را فراهم می‌کند

تهران- ایرنا- دبیر پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا»، گفت: این جشنواره تلاش می کند ظرفیت بالای هنرهای تصویری را به میدان بیاورد و فضای گفت و گو و همکاری را میان هنر و صنعت فراهم کند.

بهزاد رشیدی در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا» که عصر امروز دوشنبه (۱۵ مهرماه) در تالار حوزه هنری برگزار شد، گفت: در این دوره از جشنواره خوشبختانه شاهد حضور پرشور هنرمندان فیلمساز و عکاس از یک سو و مدیران و کارگزاران صنعت و فناوری کشور از دیگر سو بودیم.

وی افزود: از همراهان و حامیان جشنواره که با کمک آن ها توانستیم این رویداد را برگزار کنیم تشکر می‌کنم، غیر از این مراکز، آن طور که انتظار داشتیم سایر مدیران صنعت و فناوری و مدیران روابط عمومی حضور گرم و محسوسی در ایام جشنواره و برنامه‌های آن نداشتند و این برای ما ناباورانه بود.

دبیر جشنواره فیلم صنعتی گفت: امیدواریم این نگاه‌های سنتی و روزمره کمتر شود و این مدیران با همکاری، توان و سرمایه بالای هنرهای فیلم و عکس که توسط این جشنواره به میدان آمدن همت کنند و از اتلاف سرمایه‌ها و پول این کشور با تولیدات هنری بی‌کیفیت و یکبار مصرف بپرهیزند.

رشیدی گفت: امیدوارم آثاری توسط هنرمندان تولید شود که متناسب با شان صنعت و فناوری ایران باشد و هم دستاوردها و فعالیت‌هایشان را درست معرفی کند و هم خودباری و غرور ملی را در جامعه زنده کند.

وی ادامه داد: امیدواریم مدیران صنعتی ما به این باور برسند که فیلم صنعتی، مشخصا یک آگهی تبلیغاتی، یک محصول سطحی ارتباطی و یا یک گزارش تلویزیونی نیست.

دبیر جشنواره فیلم صنعتی، خاطرنشان کرد: فیلم صنعتی یک نگاه خلاق و هنرمندانه به یک تولید یا فعالیت صنعتی و فناوری است. این جشنواره تلاش می کند ظرفیت بالای هنرهای تصویری را به میدان بیاورد و فضای گفت و گو و همکاری را میان هنر و صنعت فراهم کند تا در این فضای تعاملی، تولیدات هنری با کیفیت در مورد صنعت و فناوری بیشتر شوند.

هنر می‌تواند به صنعت ما کمک کند

حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی نیز در این مراسم، گفت: صنعت ما با مشکلاتی مواجه هست که هنر می‌تواند کمک‌ حال ما برای مرتفع کردن این مشکلات باشد.

وی افزود: مستندساز و نویسنده باید غرق در آن صنعت باشند و آن را درک کنند و سپس مستند صنعتی بسازند.

رئیس جهاد دانشگاهی یکی از مشکلات را نداشتن استراتژی صنعتی برشمرد و تاکید کرد که باید در پی مرتفع کردن آن باشیم.

طیبی گفت: به عنوان یک فناور با توجه به الگوسازی‌های خوبی که در جهاد دانشگاه در حوزه علمی و فناوری داشتیم عرض می‌کنم که کشور ما هیچ مشکلی در زمینه توسعه علم و فناوری ندارد و برای همه جوانان آبرومند کشور می توانیم شغل آبرومند ایجاد کنیم اما با مشکلاتی مواجه هستیم که هنر خیلی خوب می تواند در بیان توانمندی های کشور و مشکلات می تواند کمک کند، از جمله عکس، فیلم و ...

وی با اشاره به نقش هنر در معرفی توانمندی‌های صنعتی و فناور، گفت: فیلم صنعتی هم همینطور است و می تواند خیلی خوب به بیان دستاوردها و توانمندی ها بپردازد و فهمیدیم که فیلمبردار، فیلمنامه نویس و کارگردان هم باید در صنعت غرق باشند تا  بتوانند بیان خوبی داشته باشند.

رییس جهاد دانشگاهی ادامه داد: عدم خودباوری مدیران و کارشناسان یکی از مشکلات جدی ماست که آسیب‌های جدی به این مسئله می زند. باید روی این مسایل کار شود و به مردم هم آگاهی زیادی داده شود.

طیبی خاطرنشان کرد: در حوزه صنعت و فناوری بسیاری از خاطرات شفاهی وجود دارند که می‌توانند در قالب فیلم عرضه شوند، البته ما می دانیم این فیلم‌ها خیلی مورد حمایت عمومی قرار نمی‌گیرد و باید از فیلمساز توسط مسئولان و مدیران حمایت شود، ما در حد توان خود با برگزاری این جشنواره تلاش کردیم تا حمایت خود را از شما هنرمندان انجام دهیم و امیدواریم مدیران هم در زمینه کمک کنند.

فعالیت هنری در صنعت می‌تواند شغلی پردرآمد باشد

جمشید جعفرپور، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس هم در این مراسم گفت: خوشحالیم که جهاد دانشگاهی در زمینه برگزاری این رویداد پیشگام شده است، ما حتما به تقویت و توسعه چنین فعالیت هایی نیاز داریم.

وی تاکید کرد: همین فعالیت هنری در صنعت می‌تواند شغلی پردرآمد باشد در صورتی که صاحبان کالا و سرمایه برای آن هزینه کنند.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلسریال خاطرنشان کرد: ما با به کارگیری این هنر می توانیم بسیاری از مشکلات و تحریم ها رفع کنیم. می‌توانیم محصولات مختلف خود را از طریق هنر به درستی عرضه و معرفی کنیم و از پس مشکلات بربیاییم.

در حوزه استارتاپ‌ها توانستیم قدم‌های موفقی برداریم

در ادامه مراسم پایانی جشنواره فیلم صنعتی، پرویز کرمی، مدیر ستاد فرهنگی اقتصاد دانش بنیان، گفت: چهار هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان کجا باید دیده شود و چه کسی باید آن‌ها را معرفی کند؟ ۱۸۰ مرکز نوآوری سوژه خوبی برای عکاسان و هنر صنعت سینمای ما نیست؟ شتاب دهنده‌هایی که امروز شکل گرفتند و در حوزه های فرهنگ و هنر و صنایع خلاق از جمله سینما فعالیت می‌کنند. ما امروز به همت جوانان دانشجو و اساتید حوزه های مختلف به نوآوری کارخانه های خود پرداخته ایم.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه استارتاپ‌ها توانستیم قدم های موفقی برداریم، ما در مسیر استارتاپ‌های پیشرفته گام های جدی برداشتیم، چه کسی باید این پیشرفت را به جامعه منتقل کند؟ در چنین رویدادهایی و با تفاهم با هنرمندان می توانیم به این زمینه دست پیدا کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =