رونق بازرگانی در مرزها موجب امنیت کشور می‌شود

مهاباد- ایرنا- معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: رونق تجارت و بازرگانی و ثبات اقتصادی در مرزهای کشور سبب امنیت پایدار و توسعه کشور می‌شود.

به گزارش ایرنا، غلامرضا انصاری روز دوشنبه در جلسه بررسی مشکلات و موانع مرز «کیله» شهرستان سردشت در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: هرچه مرزها آبادتر و ترددهای تجاری در آن پررونق‌تر باشد آرامش بین دو کشور پایدارتر خواهد بود.
وی با بیان اینکه رسمی شدن مرز کیله یک معادله‌ ۲ طرفه است، اضافه کرد: عراق کشور مهمی برای ایران است و تلاش می‌شود تا تجارت با آنها گسترش بیشتری پیدا کند.
وی با بیان اینکه ایران در گسترش همکاری‌های خود با کشورهای همسایه از اراده جدی برخوردار است افزود: برای رسمی شدن مرزها نیاز است که هر دو طرف تلاش کنند و امیدواریم طرف عراقی نیز در ایجاد زیرساخت های لازم برای مرز کیله سردشت تلاش بیشتری از خود نشان دهد.
وی گفت: در این راستا کشورمان نیز از طریق سفارتخانه عراق در ایران و سفارتخانه کشورمان در عراق تلاش خواهد کرد تا این مرز هرچه سریعتر فعال شود.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار کرد: از استانداران آذربایجان‌غربی و طرف عراقی می خواهیم تا دیدارهایشان را گسترش دهند و از نزدیک ارتباط بیشتری داشته باشند.
در این جلسه سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه عراق، مدیرکل امور اقتصادی آذربایجان‌غربی، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی و هیاتی از فرمانداری «قلعه‌دیزه» اقلیم کردستان عراق نیز حضور داشتند.

هیات دولت مردادماه سالجاری به پیشنهاد وزارت کشور به استناد قانون امور گمرکی با ایجاد راه‌های جدید مجاز گمرکی برای ورود و خروج کالا و مسافر مرز کیله را در این شهرستان زسمی اعلام کرد.
گمرک بازارچه مرزی کیله سردشت از سال ۱۳۸۲ شمسی برای تسریع در صادرات کالاهای کارخانه‌ها و تولیدکنندگان داخلی کشور آغاز به کار کرد.  
مرز کیله سردشت پیش از این، یکی از بازارچه‌های مهم آذربایجان‌غربی در زمینه صادرات کالا محسوب می‌شد؛ این گمرک در ۲۰ کیلومتری شهر «قلعه دیزه» در شمال عراق قرار دارد.  
شهرستان سردشت با جمعیت ۱۲۰ هزار نفر در جنوب آذربایجان‌غربی و در امتداد مرزهای ایران با شمال عراق قرار گرفته است؛ این شهرستان مرزی دارای ۲ بازارچه مصوب «کیله» و «اشکان» است.
آذربایجان‌غربی از جمله استان‌های مرزی کشور است که با کشورهای ترکیه، عراق و جمهوری خودمختار نخجوان ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک دارد، این استان دارای ۹ گمرک و پنج پایانه مرزی است.
۷۵۶۲/۶۱۸۵/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =