ایران توانمندی لازم را برای اعزام فضانورد به فضا دارد

تهران- ایرنا- فضانورد سابق قزاقستانی گفت: بخش هوافضای ایران از توانمندی لازم برای اعزام یک فضانورد محقق به فضا برخوردار است.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، همایش جوانان، فناوری و فضا امروز - دوشنبه - به مناسبت هفته جهانی فضا در دانشکده فناوری های نوین دانشگاه علم و صنعت ایران با همکاری سازمان فضایی ایران برگزار شد.
طلعت موسی بایف فضانورد سابق قزاقستانی و عضو فعلی مجلس سنای این کشور همچنین آناتولی آرسه بارسکی فضانورد سابق روس در این همایش به بیان دیدگاه ها و خاطرات خود پرداختند.

بایف فضانورد سابق قزاقستانی در این همایش اظهار داشت: اگر ایران در آینده صرفاً یک فضانورد را به عنوان جهانگرد به فضا بفرستد این امر باعث تعجب و شگفتی دیگران نمی شود.
وی افزود: البته این کار برای بالا بردن روحیه مردم، ایجاد انگیزه و افزایش شأن کشور مناسب است اما به نظر می رسد بخش هوافضای ایران از توانمندی لازم برای اعزام یک فضانورد محقق به فضا برخوردار است.
فضانورد سابق قزاقستان، ظرفیت های فضایی ایران را مناسب و در حال رشد توصیف کرد و با اشاره به سفر توریستی یک فضانورد اماراتی به ایستگاه فضایی بین المللی در هفته گذشته گفت: ایران باید یک برنامه علمی و تحقیقاتی جامع برای اعزام فضانورد به فضا تهیه کند تا وقتی در بازگشت به زمین، خبرنگاران از فضانورد ایرانی می پرسند در فضا چه کردید، او نگوید من غذاهای متنوع کشورم را به فضا بردم و با آنها از همسفرانم پذیرایی کردم.
۶۵ فضانورد جهان زن هستند
در ادامه این همایش، آناتولی آرسه بارسکی فضانورد سابق روسیه ضمن بیان خاطراتی از فعالیت های فضایی گسترده اتحاد جماهیر شوروی گفت: من دویست و پنجاه و یکمین فضانورد کره زمین و هفتاد و یکمین فضانورد شوروی سابق هستم.
وی افزود: در مجموع ۵۶۵ فضانورد در جهان وجود دارد که ۶۵ نفر از آنها زن هستند. ۴۰ کشور جهان تا به حال فضانورد به خارج از کره زمین اعزام کرده اند و باید بدانیم که فضانوردان در سفرهای خود شرایط سخت و دشواری را تحمل می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =