توسعه همکاری بین‌المللی اولویت امسال دانشگاه تربیت‌مدرس است

تهران- ایرنا- رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت: سرآمدی همه جانبه و برون گرایی و توسعه همکاری بین المللی از اولویت های این دانشگاه در سال تحصیلی جدید است.

"محمد تقی احمدی" روز دوشنبه در مراسم گردهمایی دانشجویان ورودی جدید در این دانشگاه، با گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس و ایام ماه صفر که مدیون رشادت های شهیدان کشور و شهیدان کربلا و پیام آوران رسالت نبوی و دین حق محمدی است، اظهار کرد: در سال تحصیلی جدید حدود ۲ هزار ورودی کارشناسی ارشد و ۵۰۰ ورودی دوره دکتری در دانشگاه داریم که آماری نرمال و طبق روال جاری دانشگاه است و به همین میزان نیز دانش آموخته در این دانشگاه خواهیم داشت.
وی افزود: در مجموع در این دانشگاه بیش از ۹ هزار دانشجو به تحقیق و تحصیل می پردازند که حدود ۴ هزار نفر از آنها دانشجوی دکتری و بقیه دانشجویان کارشناسی ارشد هستند.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: دانشگاه تربیت مدرس حدود ۳۶ سال پیش تاسیس شد و رسالت آن پاسخگویی به نیاز مراکز تحقیقاتی است که کمبود زیادی از نظر هیات علمی داشتند.
وی گفت: در دهه ۶۰ این دانشگاه در حوزه وسیعی از علوم اجتماعی و رشته های پزشکی فعالیت خود را آغاز کرد و با شجاعت تراز تحصیلات تکمیلی را گسترش داد. در آن دهه این کار جسارت زیادی نیاز داشت که این کار توسط این دانشگاه و با تعداد قلیلی آغاز شد. در دهه ۷۰ نیز بقیه دانشگاه ها متوجه شدند که تحصیلات تکمیلی را می توان تثبیت و محصولات آن را به جامعه عرضه کرد.
احمدی در ادامه افزود: در حال حاضر تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های کشور جریان بزرگ تولید علم را ایجاد کرده و افتخار کشور بعد از انقلاب همین توان مندی عظیم تولید علم در سطح جهان است که جایگاه ۱۶ را در دنیا به خود اختصاص داده است.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه در گذشته بضاعت علمی در سطح بین المللی نداشتیم، گفت: در حال حاضر با توجه به استعداد و ایمان دانشجویان و اساتید این امکان فراهم شده تا در سطوح بالای علمی در جهان فعالیت کنیم و در تراز امروزی بر حسب انتشارات علمی در سطح بین المللی دومین دانشگاه در جهان هستیم.

ارتقاء رتبه جهانی دانشگاه تربیت مدرس
وی ادامه داد: رتبه جهانی این دانشگاه با توجه به تمرکزی که در تحصیلات تکمیلی بر حسب رتبه بندی لایدن (Leiden) تعلق دارد، از رتبه ۴۱۰ به ۳۷۰ در سال ۲۰۱۸ ارتقاء پیدا کرد که افتخاری برای این دانشگاه است.
احمدی با بیان این نکته که این دانشگاه حدود ۱۷ دانشکده دارد، افزود: این دانشگاه در همین حدود نیز مراکز تحقیقاتی دارد که بسیاری از دانشجویان پروژه های مراکز تحقیقاتی و پایان نامه های خود را به آن گره می زنند.
وی ادامه داد: اساتید این دانشگاه عمدتا در تحصیلات تکمیلی فعالیت داشته و به همین دلیل فرصت ارتباط و مشاوره و همکاری با دانشجویان را دارند.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت: دانشجویان با رعایت منش دانشگاهی و ادب آکادمیک با اساتید همکاری و ارتباط دائم برقرار کنند و مشکلات علمی و دیگر مسائل را در زمان تحصیل با آنها در میان بگذارند. 
احمدی با بیان این که دوره کارشناسی ارشد و دکتری همچون دوره کارشناسی نیست و افراد بر اساس جریان جبری و اطلاعات سطحی وارد این رشته نشده اند، افزود: این بدان معنی است که آینده دانشجویان در گرو دقت و کوشش آنها است و نباید این دوره را با بی اعتنایی سپری کرد. دانشجویان باید در این دوره دکتری خود را نوشته و تز جدیدی را بیان و منتشر کنند.
وی افزود: در دوره تحصیلات تکمیلی رعایت این موارد به دانشجو اعتماد به نفس می دهد که همیشه با او در زندگی باقی می ماند و به او قدرتی می دهد که پیچیدگی ها و مشکلات را با جدیت و شکیبایی حل و فصل کرده و دوره سازنده خلاقی را برای باقی عمر خواهد ساخت.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس سرآمدی همه جانبه، برون گرایی و توسعه همکاری بین المللی، رویکرد بین رشته ای و شبکه ای و خود اتکایی و پایداری در برنامه ها را چهار اولویتی عنوان کرد که در طول تحصیل تبیین شده و دانشگاه در این راه گشایش هایی را فراهم خواهد کرد.
احمدی شعار دانشگاه را خرد باید و دانش و راستی عنوان کرد و گفت: خرد در این بیت همان حکمت و درک و فهم جهان از محیط، دانش؛ علم و توان مندی و ابزار شناخت، راستی نیز به معنای درستکاری و به دنبال حقیقت بودن است که امیدواریم در این شعار قدم های اجرایی قوی را برداریم.

آرم دانشگاه تربیت مدرس تغییر می کند

وی با اشاره به این که آرم دانشگاه در حال تغییر است، خاطر نشان کرد: دانشگاه غیر از برنامه های تخصصی، برنامه های فرهنگی و مشارکت در برنامه اجتماعی و کانون فرهنگی تدارک دیده که نمایشگاه دستاوردهای انجمن های علمی - دانشجویی، کانون های های فرهنگی- هنری و پارک علم و فناوری دانشگاه نیز از آن جمله است.
رییس دانشگاه تربیت مدرس تاکید کرد: پارک علم و فناوری آماده است تا در زمینه تجاری سازی و شتاب دهی به ایده دانشجویان در حوزه تخصصی میدان خوبی را تامین و پشتیبانی کند. 
همچنین در پایان این مراسم نمایشگاه دستاوردهای انجمن های علمی- دانشجویی، کانون های فرهنگی- هنری و پارک علم و فناوری در دانشگاه تربیت مدرس برپا شد. 

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha