عملیات اجرایی ۱۰۰ سازه آبخیزداری در خراسان جنوبی آغاز شد

بیرجند - ایرنا - عملیات اجرایی ۱۰۰ سازه آبخیزداری خراسان جنوبی روز دوشنبه با حضور وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در روستای حاجی آباد شهرستان سربیشه به نمایندگی از سایر سازه‌ها آغاز شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در این آیین گفت: برای اجرای عملیات بند خاکی روستای حاجی آباد ۴۵۰ میلیون تومان اعتبار هزینه می‌شود.

علیرضا نصرآبادی با اشاره به اختصاص اعتبارات مناسب صندوق توسعه ملی برای حوزه آبخیزداری استان افزود: این سازه با ۱۷ هزار و ۵۰۰ مترمکعب حجم خاکریزی اجرا می‌شود.

وی بیان کرد: سه قنات در پایین دست سه روستا با ۲۶۲ خانوار از آبگیری این سازه که در حد ۱۵۳ هزار مترمکعب است، بهره‌مند خواهند شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار داشت: پیش بینی شده این سازه‌های آبخیزداری دهه فجر امسال به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: ۲۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح‌ها هزینه می‌شود.

وی بیان کرد: با بهره‌برداری از این سازه‌ها ۱۳۰ منبع آبی در ۹۱ روستای استان از مزایای آن برخوردار می‌شوند.

نصرآبادی اظهار داشت: حجم عملیات این سازه‌ها ۵۵۰ هزار مترمکعب و حجم آبگیری یک میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب پیش‌بینی شده است.

وی عنوان کرد: فاز دوم اجرای سازه‌های آبخیزداری نیز از بهمن ماه امسال آغاز می‌شود و در این فاز حدود ۳۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی جمعیت برخوردار از سازه‌های آبخیزداری را ۲۰ هزار خانوار عنوان کرد و گفت: پارسال نیز ۹۷ سازه آبخیزداری با حجم عملیات ۴۵۲ هزار مترمکعب و اعتبار حدود ۱۶ میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی در استان افتتاح شد.

وی گفت: با بهره‌برداری از این سازه‌ها ۱۰۰ منبع آبی در روستاها تحت تاثیر قرار گرفته است و ۷۸ روستا با ۳۶ هزار نفر از آنها بهره‌مند شدند.

 در حال حاضر ۲ هزار و ۳۰۰ سازه آبخیزداری منابع طبیعی اعم از سنگی، سنگی ملاتی و خاکی در استان خراسان جنوبی وجود دارد.

ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر دوشنبه ۱۵ مهر نخستین بار خارج از تهران و در خراسان جنوبی برگزار می‌‎شود و این استان میزبان معاون اول رئیس جمهوری، شماری از وزیران، مسئولان کشوری و فعالان حوزه روستایی و عشایری برای شرکت در این همایش خواهد بود.

۷۵۵۷ * ۶۰۵۴
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها