۱۵ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۲
کد خبرنگار: 1573
کد خبر: 83506367
۱ نفر

برچسب‌ها

تشکیل شتابدهنده‌های صادراتی در پارک‌ علم و فناوری امام سجاد(ع)

تهران_ایرنا_ معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات درباره لزوم تشکیل شتابدهنده‌های صادراتی گفت: یکی از مشکلات شرکت‌های فعال حوزه فناوری برای حضور در بازار بین‌المللی، عدم توانمندی در حوزه صادرات است. به همین دلیل راه‌اندازی مراکز شتابدهنده در پارک‌های علم و فناوری پیش‌بینی شده است.

ستار هاشمی معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات در حاشیه دومین صبحانه بیستونی که با حضور اعضای نظام صنفی رایانه‌ای کشور با موضوع نمایشگاه عراق برگزار شد، به تشکیل شتابدهنده‌های صادراتی اشاره کرد و گفت: یکی از راهبردهای مهم معاونت نوآوری و فناوری در بحث توسعه صادرات فاوا، حمایت از تشکیل شتابدهنده های صادراتی است.

منابع انسانی خوب و خلاق و مزیتی مانند قیمت مناسبی که در عرضه محصولات داریم، باعث شده فضای خوبی برای ارائه آن‌ها در سطح منطقه داشته باشیم اما با این همه به بازارهای منطقه ورود موفقی نداشتیم چرا که آمادگی حضور بین‌المللی این مجموعه‌ها پایین است.

او ادامه داد: ما تولیدکنندگان خوبی در حوزه محصولات داریم، اما آیا این افراد می‌توانند در حوزه صادرات نیز موفق باشند؟ شواهد نشان می‌دهد که اینطور نیست. به همین دلیل بنا داریم از تشکیل شتابدهنده‌های صادراتی در دل پارک های علم و فناوری حمایت کنیم.  

معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: خیلی علاقمند هستیم تا در پارک‌های تخصصی، شتابدهنده‌های تخصصی حضور داشته باشند. مانند شتابدهنده تخصصی در زمینه کشورهای هدف (چین، عراق، ژاپن)، خدمات حقوقی، حمل و نقل و ...؛ چرا که ما در تمام کشورهای همسایه دفاتر حقوقی نداریم تا مسائل مربوط به این حوزه را پیگیری کنند.  

علاوه بر آن، مگر تمام این موارد سهم صادرات در شرکت های ما چقدر است که هر شرکت یک تیم ۷-۸ نفره متخصص برای خود استخدام کنند!؟ همین مسائل منجر به غفلت می‌شود.  

او اشاره کرد: شتابدهنده‌های صادراتی روند همکاری برد_ برد را رقم می‌زنند. در معاونت نوآوری و فناوری قصد داریم از طریق شتابدهنده، شرکت‌ها را به توانمندی برسانیم. این صرفا مخصوص شرکت‌های کوچک و تازه وارد نیست. تعداد زیادی از شرکت‌های بزرگ و توانمند وجود دارند که با تمام توانمندی که در حوزه‌های کاری خودشان دارند، اما از نظر صادرات توانمند نیستند. آن‌ها نیز بازار هدف ما به حساب می‌آیند.

او در پایان اشاره کرد: تاسیس این شرکت‌ها را در پارک‌های علم و فناوری خصوصا پارک علم و فناوری امام سجاد (ع) که در کریدور ما قرار دارد، پیش‌بینی کرده‌ایم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =