دبیرکل آسه آن تاثیر جنگ تجاری بر توافقنامه تجارت آزاد این اتحادیه را منتفی دانست

تهران- ایرنا- دبیرکل اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا(آسه آن) گفت، با وجود تنش ها و بی ثباتی های تجاری در بازار جهانی، آسه آن مصمم به اتمام مذاکرات مربوط به توافقنامه "همکاری جامع اقتصادی منطقه ای"‌ است و جنگ تجاری تاثیری بر این همکاری ندارد.

به نوشته روزنامه بانکوک پست، "لیم جاک هوی"‌ در میزگردی تحت عنوان "رسالت آسه آن در 2040: به سوی آسه آن قوی تر" در بانکوک، اطمینان داد، توافقنامه همکاری جامع اقتصادی منطقه ای تا قبل از خاتمه ریاست دوره ای تایلند در پایان امسال به اتمام می رسد.   

وی افزود، با وجود عدول مالزی از تعهداتش در قبال این توافقنامه و تنش های رو به رشد بین ژاپن و جمهوری کره، همچنان به ادامه مذاکرات مربوط به این توافقنامه خوش بین هستم.

دبیرکل آسه آن ضمن تاکید بر ضرورت اتخاذ رویکرد واقع بینانه از سوی آسه آن، گفت، با توجه به پیشرفت قابل توجه مذاکرات مربوط به این توافقنامه در "دا نانگ" ویتنام، آسه آن باید تمام توان خود را برای نهایی کردن مذاکرات تا پایان امسال به کار گیرد.
در مذاکرات ویتنام، 13 فصل از 20 فصل این توافقنامه تجارت آزاد نهایی شد.

آسه‌ آن یک سازمان بین‌ المللی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی متشکل از کشورهای جنوب شرق آسیاست.

اهداف اصلی تاسیس این اتحادیه در سال ۱۹۶۷، تسریع روند رشد اقتصادی، بهبود پیشرفت‌ های اجتماعی و تامین امنیت و آرامش در منطقه‌ جنوب شرق آسیا بود. منطقه‌ آسه‌ آن مساحتی حدود ۴٫۴۰۰٫۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۵۰۰ میلیون نفر دارد. عمده پروژه‌ های انجام شده از سوی آسه‌ آن در زمینه‌ های اقتصادی و انجام پژوهش‌ های مشترک بین کشورهای عضو است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha