مربی تیم‌ ملی: تیراندازان تپانچه در کسب سهمیه بدشانس بودند

تهران- ایرنا- مربی تیم‌ملی تیراندازی تپانچه در آستانه آخرین مرحله انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو گفت:‌ تیم‌تپانچه در چند مرحله اخیر جام جهانی با شایستگی و قابلیت با بدشانسی سهمیه نگرفت.

«سکینه خدابنده» روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: تیراندازان ما در مسابقات بین‌المللی خوش درخشیدند و با اختلاف کم از گرفتن مجوز حضور در المپیک محروم ماندند و حالا مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی قطر را به عنوان آخرین فرصت برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰، پیش رو داریم.
وی ادامه داد: همیشه کمبود امکانات به‌ویژه نداشتن فشنگ گریبانگیر تیراندازان بوده است اما با همین شرایط نبود فشنگ یکی از ملی‌پوشان بسیار جوان و کم تجربه ما ۲ رکورد بسیار عالی در مسابقات جهانی زد و یک پلکان پایین‌تر از فردی که سهمیه گرفته بود، ایستاد.
مربی تیم تپانچه با بیان اینکه چنین نتایجی بیانگر آمادگی بالای تیراندازن کشورمان در رشته تپانچه است، اضافه کرد:‌ یکی دیگر از ملی‌پوشان رشته تپانچه در مسابقات جام جهانی در رشته خفیف مدال برنز جهانی گرفت اما متاسفانه فقط نفر اول و دوم سهمیه گرفتند و او با بدشانسی موفق به کسب سهمیه نشد.
خدابنده با اشاره به دور جدید تمرینات گفت:‌ بعد از بازگشت از جام جهانی ریو تمرینات را چالشی‌تر یا به عبارتی با حالت فینال‌های مکرر برای تیراندازان برگزار می‌کنیم تا آماده‌سازی به صورت بهتر و پرفشار انجام شده و آنان علاوه بر آمادگی فنی از نظر روانی در شرایط قدرتمندتری قرار گیرند.
وی درخصوص مسابقات قهرمانی آسیا نیز خاطرنشان کرد:‌ شاید برخی بگویند که مسابقات آسیایی سطح پایین‌تری نسبت به رقابت‌های جهانی دارد اما واقعیت این است که برترین تیراندازان جهان آسیایی هستند.
این مربی با سابقه تیراندازی گفت: شاید بیشتر کشورهای صاحب نام تیراندازی در آسیا سهمیه‌های مورد نیازشان را گرفته باشند که این مساله امیدوار کننده است، اما نباید تیراندازان سایر کشورهای آسیایی را نادیده گرفت زیرا در سال‌های اخیر کشورهای زیادی در رشته تیراندازی سرمایه‌گذاری‌های جدی داشته‌ و موفقیت‌های خوبی کسب کرده‌اند.
وی تصریح کرد: ما نباید هیچ یک از حریفان‌مان را دست کم بگیریم و برنامه‌های آماده‌سازی کادر فنی و تلاش تیراندازان باید به گونه‌ای باشد که گویی به مسابقات جهانی اعزام می‌شوند و در این صورت شانس ما برای کسب سهمیه افزایش قابل توجهی خواهد داشت.
خدابنده همچنین در مورد اردوی برون مرزی هانوفر  گفت: فدراسیون به‌ دنبال اعزام تیراندازان به این اردو است البته در رشته تپانچه فقط گلنوش سبقت‌اللهی و هانیه رستمیان به این رقابت‌ها اعزام می‌شوند.
این مربی تیم‌ملی دلیل اعزام نکردن تیراندازان مرد در رشته خفیف (تپانچه) را عدم سرمایه‌گذاری فدراسیون در این رشته طی سال های اخیر عنوان کرد و گفت: بر همین اساس کادر فنی هم تصمیمی برای اعزام تیراندازان مرد رشته تپانچه خفیف به کمپ تمرینی هانوفر ندارد.
وی تصریح کرد: اگر می‌توانستیم همه تیراندازان ملی‌پوش اعم از مرد و زن در رشته خفیف و بادی را به اردوی آماده سازی هانوفر اعزام کنیم وضعیت آماده‌سازی تیراندازان رشد چشمگیری یافته و به همین میزان شانس کسب سهمیه ما در این رشته در قطر افزایش می‌یافت که متاسفانه به دلیل مشکلات مالی که فدراسیون با آن درگیر است، میسر نشد.
خدابنده اظهار داشت:‌ ما در اردوی هانوفر به دنبال تامین فشنگ برای تمرینات تیم ملی در تهران هستیم و اگر این مهم میسر شود به طور قطع تیراندازان المپیکی با آمادگی بیشتر راهی توکیو شده و شانس بیشتری برای کسب مدال خواهیم داشت.
وی با اشاره به برنامه بدنسازی، یوگا و ماساژ برای تیراندازان گفت: همه تلاش کادر فنی این است که تغییری در برنامه تمرینی ایجاد نکنیم تا بار روانی برای تیراندازان نداشته باشد.
وی در خصوص اینکه اخباری مربوط به دوپینگی بودن چند تیرانداز طی هفته‌های اخیر منتشر شده است، گفت:‌ اوایل هر سال از طریق فدراسیون پزشکی ورزشی و ستاد ملی مبارزه با دوپینگ تمام داروها و مکمل‌های غیر مجاز در قالب بروشور در اختیار ورزشکاران قرار داده می‌شود؛ ضمن اینکه ما همیشه به تیراندازان گفته‌ایم حتی اگر به پزشک مراجعه کرده و دارو تجویز شد حتما با ستاد و فدراسیون هماهنگی کرده و سپس مصرف کنید.
خدابنده گفت:‌ خوشبختانه نفراتی که متهم به دوپینگ شده‌اند از تیراندازان آزاد بوده و نفرات تیم‌ملی نیستند و البته ممکن است این نفرات هم دلیل موجه در مصرف این داروها داشته باشند.
وی در خصوص حضور یک روانشناس در کادر فنی تیم‌ملی نیز گفت:‌ مدتی قبل از یک مربی مهارت‌های ذهنی برای ورزشکاران استفاده می کردیم اما با توجه به اینکه اجبار به مراجعه تیراندازان به وی به گونه‌ای می‌توانست استرس ایجاد کند بنابراین در این خصوص اجازه داده شده تا تیراندازان در صورت نیاز به روانشناس مورد نظر خود یا خانواده‌شان مراجعه کنند.
وی در خصوص مسائل مالی یا حقوق تیراندازان نیز گفت:‌ در این خصوص اطلاعات زیادی ندارم اما شنیده‌ام که فدراسیون در این خصوص قول‌های به ورزشکاران داده است.
خدابنده در پایان در خصوص پیش‌بینی‌اش برای تعداد سهمیه‌های احتمالی ایران در مسابقات قهرمانی قطر گفت:‌ همانطور که گفتم ما در مسابقات جهانی سه شانس مسلم کسب سهمیه را از دست دادیم اما با توجه به رکوردها و وضعیت آمادگی تیراندازان و اگر شانس یاری کند، کسب سه سهمیه در قطر بعید به‌ نظر نمی‌رسد.
تیم‌ملی تپانچه زنان و مردان کشورمان قرار است از فردا (سه شنبه ۱۶مهرماه) تمرینات خود را که تا ۳۰ مهرماه ادامه خواهد یافت، در سالن تیراندازی آزادی از سر بگیرد.
درسا عربشاهی ، سیده شیرین مرتضوی، هانیه رستمیان،‌گلنوش سبقت‌اللهی، مینا قربانی ،‌سجاد پورحسینی ،امیر جوهری‌خو و محمدرسول عفتی به این اردو دعوت شده‌اند و قرار است زیر نظر احمد نجفی و سکینه خدابنده سرمربی و مربی این تیم تمرینات خود را پیگیری کنند.
مسابقات تیراندازی قهرمانی آسیا اواسط آبان‌ماه در دوحه پایتخت قطر برگزار می‌شود؛ این مسابقات آخرین مرحله توزیع سهمیه المپیک برای تیراندازان آسیایی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha