کشف علمی جرم از جمله اهداف هوشمندسازی پلیس است

تهران- ایرنا- معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات نیروی انتظامی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های ما هوشمندسازی پلیس است، گفت: رسیدن به چرایی و چگونگی رخدادها و کشف علمی جرم به نحو مطلوب از جمله اهداف هوشمندسازی پلیس است.

سردار "احمد دولتخواه" روز یکشنبه در مراسم افتتاح پروژه های فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا در چهارمین روز از هفته نیروی انتظامی که در ستاد فرماندهی ناجا برگزار شد، قابلیت ها و دستاوردهای پروژه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه بخش های زیرساختی، پلتفرم ها و سامانه های کاربردی از الزامات پلیس هوشمند است، ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی های پلیس در هر سه حوزه عنوان شده، برنامه های دقیق و اصولی صورت گرفته و این پروژه ها متناسب با این الزامات است.

معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات نیروی انتظامی خاطرنشان کرد: ما به پیشرفت های قابل توجهی رسیده ایم و در زمینه هوشمندسازی هیچ مورد خاصی نیست که پلیس امروز برای آن برنامه ای نداشته باشد؛ امیدواریم در افق سه ساله بتوانیم به هوشمندسازی پلیس مدنظر فرمانده ناجا برسیم.

 در چهارمین روز از هفته ناجا چهار پروژه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که متعلق به معاونت اطلاعات و ارتباطات ناجا است، رونمایی شد که از این چهار برنامه، دو برنامه موبایلی و دو برنامه دیگر تحت وب و قابلیت استفاده در موبایل را دارند.

نخستین‌ نرم افزار «پلیس همراه» که دارای برنامه هایی شامل ثبت تصادفات (ثبت کروکی)، ثبت تخلفات راهور (اجرائیات، ثبت و استعلام) و... است.

برنامه دیگر «پلیس‌یار همراه» است که این برنامه شامل خدماتی از قبیل خدمات پلیس+۱۰ (مکان‌یابی دفاتر، پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور و استعلام گذرنامه)، خدمات وظیفه عمومی (خرید دفترچه وظیفه عمومی، قوانین وظیفه عمومی و اخبار و استعلام آخرین وضعیت مشمول)، خدمات پلیس انتظامی (استعلام سوءپیشینه، استعلام وضعیت پرونده انتظامی و ثبت سرقت خودرو)، خدمات پلیس راهور (استعلام وضعیت کارت خودرو، سند خودرو و آخرین وضعیت گواهینامه) است.

پروژه دیگر، «اپراتور مجازی پلیس» (PMO) است. این پروژه قابلیت‌ها و دستاوردهایی از قبیل امکان ارائه خدمات گوناگون به صورت برخط به مأموران عملیاتی با اتصال به بانک‌های اطلاعاتی نظیر ارسال فیلم و عکس از صحنه عملیات به سلسله مراتب فرماندهی، استعلام برخط از بانک‌های اطلاعاتی نظیر تخلفات راهنمایی و رانندگی خودروهای مسروقه و فراهم شدن امکان استفاده از قابلیت‌های شبکه تلفن همراه روی بی‌سیم‌های هوشمند را دارد.

همچنین این پروژه می‌تواند در افزایش پوشش و کیفیت ارتباطات بی‌سیم دیجیتال تا سر پنجه‌ها، انعطاف‌پذیری شبکه‌های عملیاتی ناجا در مأموریت‌های مشترک و افزایش قابلیت‌های فرماندهی و کنترل پلیس تأثیرگذار باشد.

پروژه بعدی، «سامانه پیام‌رسان بومی ناجا» (ساپنا) است؛ این پیام‌رسان‌ قابلیت‌ها و دستاوردهایی از قبیل تعامل در شبکه‌های اجتماعی برای ارسال و دریافت متن، فایل، تصویر و ویدئو، امکان مدیریت، کنترل و توسعه بومی سامانه بر اساس نیاز سازمانی، ارائه خدمات مجازی به بهره‌برداران سازمانی و دارای قابلیت‌های پیام‌رسان‌های بومی و غیربومی دارد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =