۱۴ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۹
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 83505707
۰ نفر

برچسب‌ها

مردم یمن محاصره ائتلاف سعودی- آمریکایی را محکوم کردند

تهران- ایرنا- مردم یمن در تظاهراتی گسترده مقابل دفتر سازمان ملل در شهر بندری الحدیده در غرب این کشور، محاصره همه جانبه به ویژه اقتصادی توسط ائتلاف سعودی- آمریکایی که موجب کمبود شدید غذا، دارو و سوخت در یمن شده را محکوم کردند.

تارنمای شبکه خبری المسیره یمن امروز (یک شنبه) با اعلام این که تظاهرات کنندگان یمنی پلاکاردها و تصاویری از جنایات سعودی ها علیه مردم یمن در دست داشتند،  در تظاهرات خود مقابل دفتر سازمان ملل در الحدیده، ادامه اقدامات ائتلاف سعودی- آمریکایی را در توقیف کشتی های حامل غذا و سوخت به یمن محکوم کردند.

مردم یمن همچنین در این تظاهرات از عملیات موفقیت آمیز "نصر من الله"" که دو شرکت نفتی متعلق به آرامکو  را هدف قرار داد از ارتش و کیمته های مردمی یمن تقدیر کرده و بر ادامه تامین مالی و نیروی جبهه های جنگ تاکید کردند.

بندر الحدیده، صنعاء پایتخت یمن و مناطق دیگر این کشور در اثر جنگ و محاصره با بحران سوخت روبرو شده است. دولت فراری و مستعفی یمن با جنبش انصارالله در مذاکرات صلحی که ۱۳ دسامبر سال گذشته (۲۲ آذر ۹۷) در استکهلم پایتخت سوئد انجام شد، به توافق‌هایی دست یافته بودند.

بر اساس اعلام مرکز درمانی بندر الحدیده، مراکز دیالیز، اتاق های عمل و بخش مراقبت های درمانی یک گام تا عدم فعالیت فاصله دارند و شماری از بیماران به علت محاصره و نبود امکانات درمانی جان خود را از دست داده اند.

بیانیه مرکز درمانی بندر الحدیده نشان می دهد، شمار تلفات بیماران یمنی که به دلیل نبود سوخت حادث شده در بندر الحدیده به ۷۳۳ شهید و ۱۹۵۴ زخمی رسیده است. تعداد مراکز درمانی که توسط ائتلاف سعودی - آمریکایی بمباران شده اند شامل ۹ بیمارستان، یک مرکز دیالیز، ۶ مرکز بهداشتی و دارویی می شود.

در این بیانیه از نهادهای سازمان ملل و شورای امنیت خواسته شده تا به این موضوع ورود کنند و همچنین سکوت این نهادهای بین المللی در گذشته نسبت به محاصره اقتصادی یمن به شدت محکوم شده است.

پیش تر سازمان ملل متحد در گزارشی، قحطی در این کشور را "بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی" نامید و اعلام کرد که ۷ میلیون یمنی دچار سوء تغذیه هستند.

عربستان و امارات از فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور غربی و عربی و با کمک آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، آغاز کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =