۱۵ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۴
کد خبرنگار: 895
کد خبر: 83505314
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

عملیات اجرایی راه‌آهن بیرجند - یونسی آغاز شد

بیرجند - ایرنا - عملیات اجرایی راه‌آهن بیرجند - یونسی به طول ۳۲ کیلومتر، روز دوشنبه همزمان با سفر معاون اول رئیس جمهوری و با حضور مسعود سلطانی‌فر جانشین فرمانده اقتصاد مقاومتی و وزیر معین خراسان جنوبی آغاز شد.

همچنین مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل و جمعی از نمایندگان و مسئولان استان خراسان جنوبی در این آیین حضور داشتند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در این آیین با اشاره به به آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن بیرجند - یونسی با اعتبار ۹۰۰ میلیارد ریال گفت: پروژه احداث راه‌آهن زاهدان - بیرجند و اتصال به راه‌آهن بافق – مشهد یک پروژه مهم و راهبردی است.  

وی اظهار داشت: این پروژه به طول ۹۰۱ کیلومتر از زاهدان شروع و در حد فاصل شهر زاهدان- سه راهی دشتک و عبور در امتداد بزرگراه زاهدان- زابل به شهر زابل و نقطه صفر مرزی میلک می‌رسد.  

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی بیان کرد: کریدور مزبور در امتداد خود پس از عبور از سمت شرق شهر نهبندان و غرب شهر سربیشه با عبور از سمت شرق بیرجند و غرب قاین در ایستگاه یونسی به راه‌آهن بافق مشهد متصل می‌شود.  

وی تعداد ایستگاه های پیش‌بینی شده برای این پروژه را ۳۸ ایستگاه عنوان کرد و افزود: قطعه یک مشهد - زاهدان حد فاصل ایستگاه یونسی تا ایستگاه گناباد به طول پنج کیلومتر با مبلغ قرارداد ۵۴۲ میلیارد ریال و با پیشرفت فیزیکی بیش از ۴۵ درصد در حال انجام است.  

جعفری گفت: قطعه اجرایی شماره چهار در بخش زاهدان - زابل منطقه تاسوکی به طول ۶۷ کیلومتر با مبلغ پیمان هزار و ۲۰ میلیارد ریال در مرحله شروع عملیات اجرایی و تجهیز کارگاه است.  

وی اظهار داشت: قطعه اجرایی شماره ۱۶ در بخش بیرجند- یونسی به طول ۳۲ کیلومتر و با مبلغ ۸۹۲ میلیارد ریال در مرحله تجهیز کارگاه بود و پیمانکار آماده شروع عملیات اجرایی است.  

همچنین قطعه نخست خطوط انتقال راه‌آهن مشهد به زاهدان از یونسی بجستان به سمت گناباد به طول ۵۹ کیلومتر و با پیشرفت فیزیکی ۴۸ درصد در دست اجرا است و برای اجرای آن تاکنون ۴۸۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

راه‌آهن خراسان جنوبی از ۱۷ سال قبل به عنوان یک مطالبه به حق مردم این استان در کشور مطرح بوده و اکنون بعد از سال‌ها انتظار بالاخره وارد فاز عملیاتی شده است.

دوره تازه‌ای از پیگیری مدیریت عالی استان برای اتصال بیرجند به ریل سراسری در یک سال گذشته انجام و سرانجام خبر مسرت‌بخش انتشار آگهی منقاصه راه‌آهن ۳۰ تیرماه امسال در رسانه‌ها منتشر شد.  

معاون اول رئیس جمهوری روز دوشنبه برای شرکت در همایش ملی روز روستا و عشایر و افتتاح چند طرح عمرانی وارد بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی شد و در بدو ورود به فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بیرجند از سوی استاندار خراسان جنوبی و مسئولان استان مورد استقبال قرار گرفت.

معاون اول رئیس جمهوری در این سفر به همراه شماری از وزیران و مسئولان کشوری در ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر که امسال نخستین بار در استانی غیر از پایتخت برگزار می‌شود، شرکت و سخنرانی می‌کند.

وزرای جهاد کشاورزی، ورزش و جوانان، نیرو و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و روسای کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به همراه جمعی از معاونان وزرا و مسئولان کشوری با معاون اول رئیس جمهوری به استان خراسان جنوبی آمدند و با حضور آنان در مناطق مختلف استان برخی طرح های عمرانی و زیرساختی افتتاح یا کلنگ‌زنی می‌شود.

جهانگیری با سفر به بخش درح شهرستان مرزی سربیشه همزمان با ۱۵ مهر روز روستا و عشایر با مردم این منطقه دیدار می‌کند.  

۲۰۹۵ * ۶۰۵۴

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها