دولت بیش از ۲۵۰۰ شغل روستایی در سمنان ایجاد کرد

سمنان- ایرنا- مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری سمنان گفت: ۲ هزار و ۵۴۲ نفر با اجرای طرح‌های اشتغالزا در راستای اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های دولت تدبیر و امید در روستاهای استان مشغول به کار شدند.

مهدی صمیمیان روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینکه توسعه اشتغال و سرمایه گذاری در روستاها از سیاست‌های اصلی دولت تدبیر و امید است،  ابراز داشت: از محل منابع صندوق توسعه ملی و  تفاهم نامه های منعقد شده از سوی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بنیاد علوی و بنیاد برکت و و بانکهای عامل، به یک هزار و ۲ طرح روستایی و عشایری با اشتغال ۲ هزار و ۵۴۲  نفر تسهیلات اعطا شد.
وی ادامه داد: حجم تسهیلات ارزان قیمت  پرداختی در دولت تدبیر و امید برای اشتغالزایی و رونق روستاها در مقایسه با سال‌های قبل بی سابقه بوده است.
صمیمیان با بیان اینکه گردشگری محور توسعه استان و موجب رونق اقتصادی می‌شود، خاطرنشان کرد: ۸۱ اقامتگاه بومگردی فعال در استان سمنان وجود دارد که از این تعداد ۷۶  اقامتگاه با زمینه اشتغال ۲۱۶ نفر در روستاهای استان ایجاد شده است.
وی یادآور شد: سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری برای تحقق اقتصاد مقاومتی و رویکرد دولت تدبیر و امید موجب تحول و ترقی چشمگیر روستاها شده که توسعه مدیریت روستا  و تقویت نهاد عمومی غیردولتی دهیاری از جمله اقدامات انجام شده برای تحول در روستاها است.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری سمنان با بیان اینکه برنامه ششم توسعه ، رویکردی اقتصادی، فرهنگی،سیاسی و اجتماعی  به توسعه روستا داشته است، تصریح کرد:  شناسایی و بهره برداری از ظرفیت‌های موجود در نواحی روستایی و ارتقای منزلت اجتماعی روستاییان و جایگاه روستاها در اقتصاد ملی و ایجاد بستر لازم  برای شکوفایی و پیشرفت عدالت محور روستاها از جمله برنامه‌های پیش بینی شده برای تحقق سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی است.
بر اساس سرشماری نفوس ومسکن سال ۱۳۹۵ کشور ، از کل جمعیت بیش از ۷۰۰ هزار نفری استان سمنان تعداد ۴۵ هزار و ۸۱۶ خانوار روستایی با جمعیت ۱۴۱ هزار و ۸۵۸  نفر در ۵۴۹ روستا و آبادی استان  زندگی می کنند و۹۰ درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش شوراهای اسلامی روستایی و ۸۸ درصد تحت پوشش دهیاری‌ها قراردارند.
در استان سمنان شهرستان‌های میامی  با ۸۸.۲۱ درصد و سمنان با ۵.۸  درصد روستانشینی به ترتیب بیشترین و کمترین ضریب روستانشینی را دارند.

۷۳۴۲/۶۱۰۳

اخبار مرتبط