۱۴ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۸
کد خبرنگار: 1829
کد خبر: 83505169
۰ نفر

برچسب‌ها

همکاری با کشورهای همسایه در کنترل بیماری‌های دامی فرامرزی ضروری است

کرمان - ایرنا - معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه لازم است با کشورهای همسایه برای کنترل بیماری‌های فرامرزی همکاری کنیم گفت: برنامه‌ها در زمینه‌های مختلف در کشور بر مبنای نیازها تعریف نشده و این موضوع باید رفع شود.

به گزارش ایرنا، صفرعلی ماکنعلی روز یکشنبه در آئین بزرگداشت روز دامپزشکی در استان کرمان با تاکید بر اینکه سازمان دامپزشکی باید به سمت سیاست گذاری، پایش و نظارت حرکت کند، گفت: در حوزه دامپزشکی باید به اسناد بالادستی دنیا توجه و بر اساس آن اسناد بالادستی و شرایط کشور برنامه‌ریزی کنیم.

وی ادامه داد: کنترل بیماری ها و ایمنی مواد غذایی ۲ هدف اصلی سازمان دامپزشکی کشور است و برای بخش نخست چالش هایی را داریم که یکی از این موارد موقعیت جغرافیایی کشور است.

وی اظهار داشت: همسایگی با کشوری مانند پاکستان کار ما را برای کنترل بیماری تب برفکی بسیار دشوار می کند و در این رابطه اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: یکی دیگر از چالش های دامپزشکی در کشور این است با وجود ۲۱۳ هزار خانوار عشایر ۲۵ میلیون راس دام عشایری در کشور وجود دارد و مدیریت بهداشتی ۲۵ میلیون دام متحرک و رشد و پایش بیماری ها در آنها کار بسیار دشواری است.

ماکنعلی ادامه داد: جمعیت های دامی با ساختار بسیار مدرن در دنیا را داریم و مدیریت این واحدهای بزرگ در کنار ساختار دام عشایر کار بسیار دشواری است و از سوی دیگر کشوری هستیم که تغییر در برنامه ها بسیار دشوار است.

وی بر اجرای برنامه ملی درباره پسماندهای مواد غذایی در سیستم دامپزشکی کشور تاکید کرد و گفت: یکی از اقدامات مهم دامپزشکی این است که دسترسی محصولات داخلی به بازارهای بین المللی را ایجاد کند.

۳۰۲۹/۷۴۴۰

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =