برنامه‌های هفته ملی کودک در زنجان با رویکردی متفاوت برگزار می‌شود

زنجان - ایرنا - مهم‌ترین رویکرد برنامه‌های هفته ملی کودک برگزاری برنامه‌ها در مراکز فرهنگی‌هنری و انتقال آن به محیط‌ها و فضاهای خارج از مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سازمان‌ها و اداره‌های عضو دبیرخانه مرکزی و دبیرخانه‌های استانی است.

 سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان روز یکشنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان گفت: با توجه به اهمیت دوران کودکی و ضمن توجه به حساسیت‌های موجود در راستای تامین و برآورده کردن نیازهای گسترده‌ی فردی، اجتماعی، روانی، بهداشتی و امنیتی کودکان، ضرورت هماهنگی و هم‌سویی مجموعه‌ عوامل ذی‌ربط بیش از پیش احساس می‌شود و بر این اساس اهداف مختلفی در نظر گرفته شده است.

شیرین دارایی با اشاره به برگزاری برنامه های هفته ملی کودک در استان، برجسته‌سازی اهمیت دوران کودکی و ویژگی‌ها، نیازها و خواسته‌های کودکان امروز، هم‌افزایی فعالیت‌های دستگاه‌ها و نهادهای متولی کودک، ارتقای آگاهی جامعه نسبت به حقوق کودکان به ویژه کودکان با نیازهای ویژه، ایجاد فضای با نشاط با مشارکت کودکان از جمله اهداف برگزاری این هفته را اعلام کرد.

این مسئول، معرفی سازمان‌های فعال در حوزه‌ی کودک و ظرفیت‌های آن‌ها به جامعه به ویژه "خانواده‌ها و اولیای تربیتی"، توجه به هویت ملی و بهره‌گیری از آموزه‌های دین مبین اسلام (در رابطه با حقوق کودک) را از دیگر  اهداف برگزاری این دهه ذکر کرد و گفت: به منظور ایجاد وحدت‌رویه در پیش‌بینی و اجرای برنامه‌ها همچون سال گذشته بار دیگر شعار " آینده را باید ساخت " برای این هفته انتخاب شده ‌است.

وی اضافه کرد: ضمن اهتمام به شعار هفته‌ ملی کودک در سال جاری و با توجه به تقارن زمانی ایام ماه صفر با این هفته و به منظور نهادینه‌کردن ارزش‌های تربیتی و انسان‌ساز عاشورا و جهاد در راه خدا در ذهن و روح کودکان و ترویج این فرهنگ در جامعه،  هفتهه رویکردِ آموزه‌های عاشورا، توجه شود.

دارایی افزود: در عین حال نزدیک‌شدن زمان برگزاری برنامه‌های هفته ملی کودک در سال جاری به روزهای سوگواری اربعین حسینی موجب شده است تا توجه به ملاحظه‌ها و طراحی برنامه‌هایی متناسب با این روزها در دستور کار قرار گیرد.

وی اظهار داشت: با توجه به نام‌گذاری روزهای هفته که روزهای آن نسبت به سال گذشته کمی تغییر یافته  از هریک از سازمان‌ها درخواست شده با مشارکت کانون و در فضاهای آن اداره‌ها برنامه‌هایی تدارک دیده شود.

این مسئول ادامه داد: در همین زمینه اعضای مراکز کانون نیز با برنامه‌ریزی دقیق مسئولان و کارشناسان استانی و مسئولان مراکز می‌توانند در این برنامه‌ها شرکت کنند.

وی اضافه کرد: توجه به مسایل و مشکلات مبتلابه جامعه مانند مسایل زیست‌محیطی، بحران آب و انرژی و حق آموزش و تحصیل همگانی، صرفه‌جویی و مساله رونق تولید ملی با توجه به شعار سال (به صورت غیر مستقیم)، توجه به کودکان با نیازهای ویژه و ایجاد فرصت‌های برابر برای آن‌ها در کنار دیگر کودکان و نوجوانان و اهمیت دادن به حوزه فضای مجازی و فن‌آوری‌های نوین باز هم از مهم‌ترین رویکردهای برنامه امسال هفته ملی کودک است.

دارایی افزود: توجه بیشتر به کودکان مناطق کم برخوردار و ساکن نقاط دور از شهرها و سخت دسترسی همچنین کودکان بیمار بستری در بیمارستان‌ها، کودکان کار و کودکان بزه‌کار کانون‌های اصلاح و تربیت نیز از مهم‌ترین رویکردهای هفته ملی کودک به‌شمار می‌رود.

به گفته وی، در این زمینه استفاده از ظرفیت‌های ‌سازمان‌های دارای دفتر یا شعبه در این مناطق و ظرفیت‌های کانون پرورش فکری، به‌ویژه تقویت برنامه‌های کتاب‌خانه‌های سیار شهری و روستایی توصیه می‌شود.

 سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان  ادامه داد: مخاطبان برنامه های هفته ملی کودک، کودکان و نوجوانان سراسر کشور، مربیان، معلمان، اولیای تربیتی و والدین در نظر گرفته شده و در این میان توجه به آموزه‌های دین مبین اسلام در حوزه‌ی کودک، همچنین توجه به آداب، رسوم و سنن بومی و محلی استان در اجرای مراسم‌ و آیین‌ها اهمیت بسزایی دارد.

وی اضافه کرد: هدفِ بارز برنامه‌ها در این بخش، جلب مشارکت کودکان، ایجاد شور و نشاط، کسب تجربه‌های فرهنگی، هنری، ادبی و علمی به شکل گروهی و در کنار خانواده‌ها، ارتقای آگاهی کودکان از طریق آموزش‌های غیرمستقیم و... است.

دارایی افزود: برگزاری نمایشگاه‌هایی از آثار کودکان، مربیان، اولیای تربیتی و متولیانِ حوزه‌ی کودک به منظور بازتاب عملکرد سازمان مربوطه در استان، · انجام خدمات با تخفیف‌های ویژه و یا رایگان در طول هفته‌ی ملی کودک (مانند عضویت رایگان مراکز فرهنگی‌هنری کانون)، برگزاری جلساتِ دیدار و هم‌اندیشی کودکان با هنرمندان، نویسندگان و مسئولان اجتماعی، فرهنگی و سیاسیِ استان و اجرای برنامه با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و امکانات سازمانی برای کودکانِ حاشیه‌نشین، روستایی، عشایری و کودکان ساکن در مناطق کم‌برخوردار را از جمله برنامه های این هفته ذکر کرد.

به گزارش ایرنا، هفته ملی کودک از ۱۳ تا ۱۹ مهر در کشور با عنوانین کودکان با نیازهای ویژه، فرصت‌های برابر، کودک، آموزش، سلامت و ایمنی، کودک، محیط زیست، میراث فرهنگی و گردشگری، کودک، صلح، بازی و نشاط، کودک، رسانه و ارتباطات، کودک، کتاب و فرهنگ مطالعه و  کودک، خانواده، سبک زندگی ایرانی‌اسلامی هفته ملی کودک نامگذاری شده است.

۹۶۴۶/۶۰۸۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =