حدود ۲۷ هزار هکتار از زمین‌های کرمانشاه به سیستم‌ آبیاری نوین مجهز شد

کرمانشاه - ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه گفت: تاکنون بیش از ۲۶هزار و ۹۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان زیر پوشش سامانه‌های آبیاری تحت فشار قرار گرفته است.

شهرام آشتاب روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: باتوجه به وجود منابع آبی و زمین‌های زیرپوشش، پتانسیل این شهرستان در راستای توسعه ساماندهی آبیاری تحت فشار بیش از ۲۸هزار هکتار است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۸ عملیات اجرایی سیستم‌های آبیاری تحت فشار در سطح ۵۶۵ هکتار از اراضی حوزه شهرستان کرمانشاه در قالب ۷۳ طرح آغاز شده است، گفت: تاکنون اجرای ۲۹ طرح در سطح ۲۰۳ هکتار به اتمام رسیده و تحویل بهره‌برداران شده و مابقی طرح‌های آبیاری به زودی تکمیل و تحویل خواهد شد.

وی با بیان برنامه‌های توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در این شهرستان، گفت: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه قصد دارد در یک برنامه واقعی زمان‌بندی پنج ساله تمام زمین‌های آبی باقیمانده حوزه شهرستان را در صورت تامین اعتبار متناسب با هزینه اجرا، مجهز به سیستم‌های نوین آبیاری کند.

او اظهار داشت: با عنایت به آنکه بخش اعظم مصرف آب در بخش کشاورزی اتفاق می‌افتد، لذا این مدیریت برنامه‌های متعددی را در چند سال اخیر برای استفاده بهینه از آب در دستور کار خود قرار داده که از جمله آنها می‌توان به انجام عملیات تجهیز و نوسازی اراضی، احیا و مرمت قنوات، پوشش انهار سنتی در قالب احداث کانال‌های آبیاری و خطوط انتقال آب، احداث استخرهای ذخیره آب و اجرای سامانه‌های آبیاری تحت فشار اشاره کرد.

وی صرفه جویی در مصرف آب و انرژی، افزایش بهره‌وری، سهولت در انجام عملیات آبیاری، امکان آبیاری زمین‌های شیب‌دار و جلوگیری از فرسایش خاک، کاهش علف های هرز، اشتغالزایی، افزایش سطح زیر کشت و افزایش یکنواختی توزیع آب را از جمله مزایای استفاده از روش‌های نوین آبیاری (تحت فشار ) عنوان کرد.

وی در خصوص حمایت‌های سازمان جهادکشاورزی از کشاورزانی که قصد اجرای سامانه‌های آبیاری تحت فشار را دارند، گفت: هم اکنون برای اجرای هر هکتار سیستم آبیاری بارانی مبلغ ۸۴ میلیون ریال و آبیاری موضعی (قطره ای) ۱۳۰ میلیون ریال کمک بلاعوض در اختیار بهره برداران قرار می‌گیرد.

استان کرمانشاه در مجموع ۹۹۵ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که از این میزان ۳۱۱ هزار هکتار آن در شهرستان کرمانشاه است.

۳۰۳۳/‏۸۰۶۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =