ملکه تپانچه در سرزمین سامورایی

تهران- ایرنا- دارنده ۲ مدال طلای پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو یکی از زنان موفق ورزش ایران است که کمیته جهانی تیراندازی به او لقب «ملکه تپانچه» داده است.

کمیته جهانی تیراندازی پیش از آغاز رقابت‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو، نام ۱۰ ورزشکار برتر حاضر در این رویداد را از کشورهای امارات، استرالیا، اوکراین، کره جنوبی، هندوستان، اسلواکی، چین، نیوزلند و ایران معرفی کرده است. در این گزارش از «ساره جوانمردی» ملی‌پوش کشورمان با لقب «ملکه تپانچه» یاد شده است.

موفق‌ترین زن ورزشکار ایران در حالی از سوی کمیته جهانی تیراندازی مورد تمجید قرار گرفته است که ۲ مدال طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو و برنز المپیک ۲۰۱۲ لندن را در کارنامه ورزشی خود دارد. وی همچنین در سال ۲۰۱۸ مدال طلا قهرمانی جهان را در مسابقات جهانی آلمان کسب کرد.

جوانمردی با کسب ۲ مدال طلا بازی‌های ۲۰۱۴ اینچئون برترین ورزشکار زن قاره کهن لقب گرفت.

«ساره جوانمردی» سهمیه حضور خود را در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو قطعی کرده و یکی از شانس‌های مدال طلا در این آوردگاه به شمار می‌رود. وی در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: از کسب افتخار و مدال جهانی هیچگاه خسته نمی‌شوم و انگیزه‌ام پس از هر مسابقه بیش از پیش می‌شود و این شیوه از برخورد با موفقیت موجب شده تا برنامه‌ریزی برای پارالمپیک ۲۰۲۴ یکی از چشم‌اندازهای مهم زندگیم باشد. البته این چشم اندازها گام به گام است.

جوانمردی سابقه پرچمداری کاروان ایران را نیز دارد. وی در این زمینه عنوان کرد: در بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا پرچمدار کاروان اعزامی ایران به اندونزی بودم و این یک افتخار بزرگ به شمار می‌رود اما با توجه به آنکه ورزشکاران پرافتخارتر از من در کاروان اعزامی با پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو وجود دارد، آنان برای این عنوان شایسته‌تر هستند.

جوانمردی که قرار است با لقب «ملکه تپانچه» در سرزمین سامورایی‌ها هنرنمایی کند در تیرماه سال ۱۳۹۳ و در روز نخست مسابقات تیراندازی قهرمانی جهان در آلمان، با کسب امتیاز ۱۹۵، ۶امتیاز به عنوان قهرمانی جهان دست یافت.

دارنده مدال برنز پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن به غیر از ورزش در عرصه‌های علمی و شغلی نیز یک زن فعال به شمار می‌رود. وی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه شیراز دارد  و هم اکنون نیز در اداره ورزش و جوانان استان فارس مشغول به خدمت است.

البته فعالیت‌های او در کنش‌های اجتماعی نیز چشمگیر است. دارنده مدال طلای پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو  آبان‌ماه سال ۱۳۹۷ برای کمک به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه مدال‌های خود را به حراج گذاشت.

جوانمردی در اینچئون و جاکارتا مدال طلا را هدف گرفت

جوانمردی که در سال ۲۰۱۴ به این انتخاب به عنوان برترین زن ورزشکار قاره کهن انتخاب شد در این زمینه می‌گوید: پس از وقوع این حادثه و زمانی که دیدم جامعه ورزش کشور برای کمک به مردم زلزله زده دست به کار شدند و هر یک به نوع خود کاری را انجام می‌دهند من هم تصمیم گرفتم ارزشمندترین مدالم یعنی یعنی مدال طلای بازی‌های المپیک ریو را به نفع مردم آسیب دیده در این حادثه تلخ به فروش بگذارم.

کمتر از یکسال دیگر جوانمردی به ژاپن سفر می‌کند تا برای سومین بار در پارالمپیک‌ها با برترین‌های این رشته در جهان مبارزه کند. وی همچنین تا چند روز دیگر به سیدنی استرالیا می‌رود تا در مسابقات قهرمانی جهان این رشته در استرالیا شرکت کند. مسابقاتی که حکم انتخابی پارالمپیک برای تیراندازان معلول دارد. جوانمردی پیش از این سهمیه حضور در این رقابت‌ها را کسب کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha