خیرین ۴۲۰ واحد مسکونی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه احداث کردند

کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: خیرین در مجموع ۴۲۰ واحد مسکونی از ۱۰۷ هزار و ۷۶۶ واحد با پنج میلیارد و ۴۰ میلیون تومان اعتبار در مناطق زلزله‌زده استان احداث کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهرداد سالاری روز یکشنبه در اولین جلسه پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد، افزود: خانم کرباسی، ۱۱۲ واحد، آقای علی دایی ۱۴۱ واحد، خیرین مدرسه ساز هفت واحد مسکونی و بقیه نیز توسط واحدهای مختلف سپاه احداث شده که ضمن قدردانی از این بزرگواران باید گفت: به همه این واحدها که با زحمت خیرین احداث شده، دولت تسهیلات ۵۷ میلیون تومانی مسکن، نقشه مجانی، مهندسی ناظر مجانی، خاک برداری مجانی و کمک معیشت بلاعوض ارائه کرده است.

سالاری در ادامه بیان داشت: در زلزله ۷.۳ ریشتری ۱۹ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی روستایی و شهری تخریب شد که دولت احداث ۴۰ هزار و ۴۶۶ واحد مسکونی را در دستور کار قرار داد، یعنی ۲۱ هزار واحد بیشتر از واحدهای تخریبی ساخته شد.

وی در ادامه تعداد واحدهای تعمیری زلزله را ۵۷ هزار و احد مسکونی شهری و روستایی اعلام کرد و گفت: در این ۲ سال در مجموع ۱۰۷ هزار و ۷۶۶ واحد در مناطق زلزله زده احداث شده که کار بسیار بزرگی است که با هیچ یک از بحران های کشور قابل مقایسه نیست.

سالاری با بیان اینکه متاسفانه خدمات دولت در مناطق زلزله زده آنگونه که باید به مردم گزارش نشده است، از همه دستگاه های اجرایی خواست که عملکرد و اقدام های خود در این مناطق را بازگو کنند، زیرا بعضی وقت ها افرادی از سر ناآگاهی تمام دستاوردهای مثبت دولت را  زیرسوال می برند.

او در ادامه گفت: دولت در مجموع در زلزله استان کرمانشاه حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان هزینه کرد که هنوز نیز ادامه دارد.

وی مدیریت بحران زلزله استان و اقدام های صورت گرفته در آن را با سیل های سال جاری کشور مقایسه کرد و بیان داشت: در سیل امسال که خیلی ناچیزتر از زلزله بود هنوز نصف اقدام های مشابه زمانی که در زلزله انجام شد، صورت نگرفته و این اهمیت تلاش، همت و پشتکار دستگاه های اجرایی استان در زلزله را نشان می دهند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در ادامه بیان داشت: استان کرمانشاه نیز درگیر سیل بود و به حدود ۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی خسارت آن وارد شد اما اقدام های پیشگیرانه و به موقع مجموع مدیریتی استان باعث شد خسارت فراوانی به وجود نیاید.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.
البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.
مسئولان ارشد کرمانشاه گفته اند که همه واحدهای خسارت دیده روستایی و شهری استان را تا پایان سال ۹۸ تکمیل می کنند.

۸۰۶۶/۳۲۰۹