تامین مالی و کاغذبازی از عوامل بالا بودن چک برگشتی در اصفهان است

اصفهان- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان گفت: مشکلات مربوط به تامین مالی و کاغذبازی از عوامل بالا بودن نسبت چک‌های برگشتی در این استان است.

بر اساس آخرین آمار و اطلاعات بانک مرکزی، استان اصفهان در مرداد سال‌جاری از نظر نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده، رتبه نخست را در کشور داشت.

حسن قاضی عسگر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بالا بودن نسبت چک‌های برگشتی در استان اصفهان دلایل مختلفی دارد از جمله اینکه تامین مالی برای بنگاه‌های اقتصادی به خوبی انجام نمی‌شود.

وی اظهارداشت: اگر کار تامین مالی به راحتی و با هزینه کم انجام می‌شد، بنگاه‌های اقتصادی پس از فروش کالا یا خدمات خود سریع به پول می‌رسیدند و می توانستند چک‌های خود را پاس کنند.

معاون امور اقتصادی استانداری اصفهان ادامه داد: بوروکراسی در نظام اداری نیز کسب و کار را کند کرده است و تحریم ها تاثیر خاص خود را دارد.

قاضی عسگر با تاکید بر اینکه حال اقتصاد اصفهان خوب نیست، تصریح کرد: بالا بودن چک های برگشتی بدون شک عوامل مختلفی دارد که باید شناسایی و روی تک تک آنها کار شود.

وی اضافه کرد: استاندار اصفهان کمیته ای را به ریاست بانک ملی استان برای عارضه یابی این موضوع مشخص کرد تا پس از شناسایی دلایل، راهکارهای اصلاحی ارائه کنند و باید منتظر اعلام نتایج این کمیته باشیم.

استاندار اصفهان نیز چندی پیش با ابراز نگرانی از گزارش منتشر شده برخی رسانه‌ها مبنی بر وضعیت قرمز چک‌های برگشتی در اصفهان، اظهار داشت: بر طبق این گزارش، استان اصفهان از نظر جایگاه چک‌های برگشتی در وضعیت نامناسبی قرار دارد که این مسئله بر روند کار فعالان اقتصادی و شأن و منزلت اصفهان تأثیر منفی خواهد داشت.

عباس رضایی خواستار تشکیل کمیته بررسی موضوع مذکور متشکل از دادگستری، استانداری، بانک‌ها و اتاق بازرگانی اصفهان شد.

بررسی آمار منتشره از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که در مرداد سال جاری بالغ بر هفت میلیون و ۳۰۰ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٨٦٦ هزار میلیارد ریال در کشور مبادله شد که نسبت به ماه قبل کاهش ۶.۱ درصدی در تعداد و ۱۳.۹ درصدی در مبلغ داشت.

در این بین، ۵۱.۳ درصد از چک‌های مبادله‌ای در مرداد سال جاری در استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شد که به ترتیب با ۳۳.۴ درصد، ۹.۹ درصد و هشت درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها داشتند. 

بررسی آمار چک‌های برگشتی در کل کشور در مرداد سال جاری نشان می‌دهد که حدود ٦٤٧ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ١٠٨ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۹.۸ درصد و از نظر مبلغ ۲.۸ درصد کاهش داشته است.

بررسی تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی در استان‌ها حاکی از آن است که در مرداد امسال بیشترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده به ترتیب به استان‌های اصفهان (۲۶.۸ درصد)، سیستان و بلوچستان (۱۵.۹ درصد) و چهارمحال و بختیاری (۱۵.۴ درصد) اختصاص یافته است.

درکل کشور از نظـر تعداد ۹۵.۹ درصد و از نظر ارزش ۹۵.۸ درصد از کل چک های برگشتی به دلایل کسـری یـا فقـدان موجودی بود. بیشترین نسـبت ارزش چـک هـای برگشـتی بـه دلایل کسری یا فقدان موجودی به کل ارزش چک های برگشتی در استان، به ترتیب بـه کهگیلویــه و بویراحمــد (۹٩ درصــد)، اصــفهان ( ۹۸.۹ درصــد) وخراســان جنــوبی (۹۸.۷ درصــد) اختصاص یافت.

۳۰۱۱/6026/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =