وزارت خارجه هند از مذاکرات صلح افغانستان حمایت کرد

تهران- ایرنا- به دنبال سفر هئیت طالبان به اسلام آباد، وزارت خارجه هند روز شنبه اعلام کرد که از مذاکرات صلحی در افغانستان حمایت می کند که نماینده دولت جدید این کشور در آن حضور داشته باشد.

به گزارش شبکه طلوع نیوز، «راویش کومار» سخنگوی وزارت خارجه هند در دهلی به خبرنگاران گفت: مذاکرات آمریکا و طالبان باید همه جانبه باشد.

وی افزود: هند پیوسته از انتخابات زودهنگام حمایت کرده و بسیار خوشحال هستیم که انتخابات به رغم شرایط چالش برانگیز برگزار شد. ما همچنان به مشارکت با دولت مشروع که قدرت را به دست خواهد گرفت، ادامه خواهیم داد.

مقام دهلی نو تاکید کرد که وزارت امور خارجه هند از همه طرف ها می خواهد تا علیه تروریست ها اقدام کنند.

وی همچنین اظهار کرد که توافق صلح نباید منجر به فراهم شدن فرصتی برای تقویت تروریست ها و ایجاد پایگاه برای هدف قرار دادن هند شود.

ادریس زمان معاون سیاسی وزارت خارجه دولت اشرف غنی گفت: گفت و گوهای انجام شده میان امریکا و طالبان در پاکستان که پنجشنبه گذشته صورت گرفت، با هدف آزادی دو گروگان امریکایی صورت گرفته است.

وی افزود: گفت و گوی صلح بدون حضور حکومت افغانستان و بدون اخذ مشورت لازم از حکومت فایده‌ ای ندارد.

معاون سیاسی وزارت خارجه افزود: سفر هیات طالبان به کشورهای منطقه نتیجه‌ ای نیز در پی نداشته است.

پس از متوقف شدن گفت و گوهای صلح افغانستان از سوی دونالد ترامپ، برای اولین بار روز پنجشنبه «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با هیات طالبان در پاکستان دیدار و گفت و گو کرد.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، ۹ دور مذاکره با نمایندگان طالبان  را پیشبرد اما در نتیجه حمله تروریستی طالبان در کابل و کشته شدن یک سرباز امریکایی، ترامپ در ۱۸ شهریور مذاکرات صلح با طالبان را لغو کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =