۱۳ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۷
کد خبرنگار: 786
کد خبر: 83504474
۰ نفر
ستاد بحران جزیره کیش برای بررسی مشکل قطعی برق تشکیل جلسه داد

کیش - ایرنا - ستاد مدیریت­ بحران منطقه آزاد کیش در پی قطع چندین ساعته برق در این جزیره با هدف بررسی این موضوع و پیشگیری از حوادث مشابه تشکیل جلسه داد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست که امروز شنبه با حضور اعضای این ستاد شامل نمایندگان معاونت ها و شرکت های تابعه سازمان، ادارات­ و نهادها، نیروهای نظامی ­و انتظامی­ کیش برگزار شد؛ رئیس ستاد مدیریت بحران کیش اعلام کرد: علت دقیق حادثه قطع برق که جمعه شب جزیره کیش را در خاموشی فروبرد، تا­کنون مشخص نشده است و تیم کارشناسی در این زمینه مشغول  فعالیت است. 

 جمعه شب، ساکنان جزیره کیش و گردشگران شبی سخت و کلافه کننده را سپری کردند؛ از حوالی عصر تند باد با سرعت ۱۲ تا ۲۰ کیلو متر این جزیره را در نوردید، آذرخشهای پی درپی همراه با قطرات باران طنین انداز شد، ارتباط اینترنتی دچار اختلال شد و با قطع برق،۸۰ در صد کیش در خاموشی مطلق فرو رفت. 

 به گفته مصطفی خانزادی رئیس ستاد بحران کیش وضعیت نیروگاه برق  این جزیره  فرسوده و فاقد سیستم ­های هشدار­ دهنده و کنترل قطعی برق است و عمر آن به بیش از  ۲۵ سال می رسد.

وی افزود: شرکت آب و برق کیش ۷۰۰ مگاوات برق را پیش فروش­ کرده است و با توجه به ساخت و سازهای جزیره و به بهره برداری رسیدن هتل ها و طرح های عمرانی، نیروگاه های جزیره­ کیش با تولید۱۸۰ مگاوات­ برق در نیروگاه شماره یک و۵۰ مگاوات برق در شماره­۲ که عملا به واسطه نبود خطوط انتقال ۲۰مگاوات آن قابل استفاده است؛ جوابگوی تامین برق جزیره را نخواهد بود.

خانزادی با اشاره به سهم ۴۹ درصدی سازمان منطقه آزاد کیش در شرکت آب و برق کیش اظهار داشت: نبود مدیریت یکپارچه و هماهنگ باعث شده است تصمیم گیری در خصوص خرید نیروگاه و سایر تصمیمات استراتژیک در شرکت آب و برق به حالت تعلیق درآید و با افزایش سهام سازمان منطقه آزاد کیش به بیش از ۵۱ درصد، حق تصمیم ­گیری این سازمان در شرکت و برق کیش تثبیت شده و این مهم باعث خواهد شد تصمیم گیری در راستای ارتقاء تجهیزات نیروگاهی آب و برق کیش محقق شود.

وی با اشاره به نبود نیروگاه جایگزین در کیش و با تأکید بر این که برای جلوگیری از خاموشی ها نیاز به تولید ۶۰ مگاوات برق برای سال آینده و۲۰۰ مگاوات در چند سال آینده هستیم گفت: در صورت بروز اتفاقات مشابه، جزیره کیش با مشکل جدی روبرو خواهد شد و لازم است هر چه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف­ مالکیت شرکت آب و برق اقدام جدی صورت پذیرد که خوشبختانه با پیگیری های دکتر مظفری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش و معاونت حقوقی ریاست جمهوری پیگیر این موضوع خواهند شد.

خانزادی با تأکید بر این که جزیره کیش یک برند و سرمایه ملی است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد افزود: برای انتقال برق از سرزمین اصلی و تأمین برق جزیره و ارتقاء تجهیزات نیروگاهی مکاتباتی را با وزیر نیرو و رییس برنامه بودجه کشور انجام شده است که منتظر نتایج آن هستیم و باید بتوانیم در جلسه مشترک این موضوعات را که در سطح ملی است حل کنیم.

مسعود توفیقی معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این جلسه با اشاره به لزوم اتصال کیش به برق سراسری­ کشور گفت: کیش بخشی از ایران اسلامی است که نیازمند توجه دولتمردان است و با توجه به سرمایه گذاری های کلانی که در این جزیره توسط بخش خصوصی و دولتی صورت گرفته است ؛جا دارد که دولت انتقال برق از سرزمین اصلی را نیز در دستور کار خود قرار دهد.

وی افزود: برای ایجاد هر شغل نیاز به ۵۰۰ میلیون تومان سرمایه­ گذاری است و جزیره کیش­ توانسته است در حال حاضر برای ۱۳هزار نفر ایجاد اشتغال کند لذا این توقع از دولت وجود دارد که نگاه ویژه ای به این جزیره داشته باشد و تخصیص منابع به این جزیره را فرصت سوزی قلمداد نکرده بلکه خلق فرصت بداند.

همچنین ­در این جلسه مقرر شد تمامی­ اعضاء در ارتباط با چارت و وظایف کمیته بحران­ محل خدمت خود اقدام کرده و آسیب ها، امکانات و تجهیزات مورد نیاز را بررسی و به ستاد بحران گزارش کنند.

همچنین  طی این نشست در خصوص بکارگیری مشاور برای شکل گیری چارت ستاد مدیریت بحران ، تهیه مولدهای کوچک­ و سیستم پیشرفته برای ذخیره برق برای ارتباطات مخابراتی و تلفن همراه  و نحوه اطلاع رسانی بموقع  در اینگونه بحران ها  بحث و بررسی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =