تجهیز قرآنی موکب‌ها جزو دغدغه‌های نظام است

تهران- ایرنا- مسئول کارگروه فعالیت‌های قرآنی کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین با تاکید براینکه تجهیز قرآنی موکب‌ها جزو دغدغه‌های نظام است، از توزیع بیش از پنج هزار مصحف و ۲هزار بسته فرهنگی که قرآن نیز شامل آنها است، در موکب‌های مختلف همایش پیاده اربعین خبر داد.

«حسن محمدی» روز شنبه با تشریح فعالیت های قرآنی موسم اربعین در محل اتحادیه تشکل های قرآنی، پیاده روی اربعین را عظیم ترین مانور الهی و سیاسی در تاریخ بشریت توصیف کرد و افزود: این پدیده آن قدر برای غرب، استبکبارجهانی خطرآفرین شده که تمام تلاش خود را برای کمرنگ کردن این حماسه به کار گرفته اند.

مسئول کارگروه فعالیت های قرآنی کمیته فرهنگی آموزشی اربعین همچنین با اشاره به فعالیت های اتحادیه تشکل های قرآن وعترت که به صورت خودجوش و طی چند سال اخیر در اجرای برنامه های قرآنی در ایام اربعین حسینی انجام می شود، اضافه کرد: امسال «کاروان نور» با حضور حدود۳۰ قاری و اعضای دو گروه تواشیح در شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

محمدی در ادامه با اشاره به روند و جزئیات عازم قاریان در سال ۹۸ به عتبات در ایام پیاده روی اربعین حسینی، یادآور شد: امسال بیش از ۲۰۰ نفر برای حضور در این کاروان ثبت نام کردند که به دلیل محدودیت کمتر از۳۰ نفر بر اساس ضوابط مشخص و اعلام شده، انتخاب شده اند.

وی ادامه داد: به دلیل استقبال فراوانی که از سوی جامعه قرآنی برای حضور در کاروان نور موسم اربعین حسینی ۹۸ انجام گرفت، از افرادی که در سال گذشته در کاروان نور حضور داشتند در کاروان امسال استفاده نشد.

مسئول کارگروه فعالیت های قرآنی کمیته فرهنگی آموزشی اربعین در ادامه به برگزاری مسابقه « سقا» در این ایام هم اشاره کرد و گفت: این مسابقه شامل «سیره قرآنی امام حسین (ع)» است که توسط این کارگروه در اربعین حسینی برگزار می شود.

وی برگزاری۱۰ محفل قرآنی فاخر در ایام اربعین حسینی توسط صدا و سیما، برگزاری محافل قرآنی، قرائت، تواشیح، تجهیز قرآنی موکب ها و... را از دیگر برنامه های این کارگروه برشمرد.

محمدی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: همکاری ما با عراق پس از ایام اربعین حسینی از جمله «توانمندسازی قاریان و فعالان قرآنی» در سطح گسترده ای ادامه خواهد داشت.

فعالیت‌های قرآنی اولویت فرهنگی موکب‌های اربعین

رییس کمیته فرهنگی آموزشی اربعین نیز دراین نشست با اشاره به ویژه برنامه‌های قرآنی اربعین و تشریح فعالیت های قرآنی مراسم اربعین، گفت: احترام به قوانین و مقررات کشور عراق و حفظ جایگاه میزبانی مردم آن کشور باید جزو اصول همه زائران اربعین باشد.

حجت الاسلام حمید احمدی ادامه داد: احترام به مرجعیت شیعی یکی از مواردی است که باید توسط زائران اربعین حتما رعایت شود زیرا این مرجعیت نقطه کانونی حفظ استقلال کشور عراق است و نباید به دلایل دینی یا فرهنگی این کانون را خدشه دار کرد.

وی همچنین با اشاره به وجود برخی مشکلات در زمینه های مختلف از جمله رفت و آمد و هزینه های سفر اربعین، گفت: به منظور رفع این مشکلات وبی تاثیری این مشکلات در روابط مردم ایران و عراق، شعار «الحسین یجمعنا» از سوی مسئولان عراقی مطرح شد که توانسته زمینه گسترش وحدت میان مردم کشورهای ایران و عراق را فراهم کند.

حجت الاسلام احمدی در ادامه به برگزاری هشت نشست هم اندیشی در ایام اربعین و در شهرهای مختلف عراق و با هدف افزایش معرفت زائران نسبت به نهضت ابا عبدالله الحسین (ع)، اشاره کرد و افزود: کمیته فرهنگی آموزشی اربعین ویژه برنامه های مختلفی تدارک دیده که در این زمینه ویژه برنامه هایی برای کودکان و بانوان در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، اعزام مبلغ و کاروان قرآنی از برنامه های دیگر این کمیته در ایام اربعین است.

وی در ادامه با بیان اینکه اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور به خوبی طی سالیان اخیر توانسته مسئولیت اجرای فعالیت های قرآنی در موسم اربعین را برعهده گیرد، اظهارداشت: گروه های قرآنی زیادی از سوی استان های مختلف کشورمان در موکب های اربعین حسینی حضور می یابند و به اجرای برنامه قرآنی خواهند پرداخت، ضمن اینکه ما به تمام موکب ها تاکید کرده ایم که ویژه برنامه های قرآنی اجرا کنند.

 رییس کمیته فرهنگی آموزشی اربعین، اظهارداشت: کتاب «قرآن در کلام نهضت اباعبدالله الحسین (ع)» که به چاپ سوم خود رسیده، امسال به صورت وسیع میان موکب داران، فعالان قرآنی و اصحاب رسانه توزیع می شود.

وی اضافه کرد: هدیه قرآن با چاپ جمهوری اسلامی ایران با استقبال خوبی از سوی مردم عراق همراه شده و به عنوان تکریم موکب داران امسال در سطح وسیعی میان آنها توزیع خواهد شد.

حجت الاسلام احمدی تاکید کرد: هر فردی که دلسوز مردم عراق است باید به فکر برگزاری باشکوه پیاده روی اربعین حسینی باشد زیرا این مراسم موجب عزت و سربلندی مردم عراق در جهان خواهد شد.

در ادامه این نشست از آلبوم صوتی طنین عاشقی با حضور حسن محمدی مسئول کارگروه فعالیت های قرآنی کمیته فرهنگی آموزشی اربعین و حجت الاسلام حمید احمدی رییس کمیته فرهنگی آموزشی اربعین در محل اتحادیه تشکل های قرآنی رونمایی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =