۱۳ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۵
کد خبرنگار: 1266
کد خبر: 83504044
۰ نفر
خشم و اعتراض مردم یونان به سفر پمپئو به آتن

آتن - ایرنا -" مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا جمعه شب در حالی تحت تدابیر شدید امنیتی وارد آتن پایتخت یونان شد که احزاب این کشور بویژه احزاب سوسیالیست یونان با انتقاد از سیاست های توسعه طلبانه آمریکا خواستار بازگشت پمپئو به کشورش شدند.

رسانه های  یونان نوشتند : پمپئو درحالی وارد آتن شد که پیش ازآن نیروهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا و پلیس فدرال این کشور و شماری از نیروهای پلیس یونان محل استقرار پمپئو ( هتل هیلتون ) را تحت تدابیر شدید امنیتی قرار داده بودند.

 در همین حال احزاب سیاسی چپ گرا و تعداد زیادی از سندیکاهای یونان  با انتشار بیانیه ای مشترک ، حضور وزیر امورخارجه آمریکا در کشورشان را  به منزله میهمان ناخوانده توصیف کرده و از مردم این کشور خواستند با حضور در تظاهراتی گسترده علیه سیاست های توسعه طلبانه آمریکا ، شعار پمپئو به آمریکا برگرد را سردهند .

هدف از سفر وزیر امورخارجه آمریکا به یونان ، امضای توافقنامه توسعه همکاری های نظامی راهبردی دو کشور و توسعه همکاری ها اقتصادی و همکاریهای منطقه ای و بین المللی اعلام شده است.

در سال های اخیر آمریکا حضور  نظامی خود را در یونان افزایش داده  و هم اکنون هفت پایگاه نظامی آمریکا در این کشور اروپایی فعال است . واشنگتن درپی افزایش حضور نظامی خود در برخی جزایر یونان است و از سوی دیگر وعده داده است تا سرمایه گذاران آمریکایی در طرح های اقتصادی یونان سرمایه گذاری کنند.

در همین حال ؛ رسانه های یونان به نقل از احزاب سیاسی این کشور بویژه احزاب سوسیالیست ، مخالفت خود را با هرگونه توسعه همکاری با آمریکا اعلام کرده اند و از دولت یونان خواستند تا هیچ توافقنامه ای را با آمریکا امضا نکند و خاک این کشور را در اختیار قاتلان ملت ها و سلطه جویان قرار  ندهد.

وزیر خارجه آمریکا درحالی به عنوان یک میهمان ناخوانده به آتن سفر کرده است که صبح روز شنبه پارچه نوشته ای در اعتراض به سفر وی به یونان بر سر در پارلمان این کشور آویزان شده بود که بر روی آن نوشته شده بود ؛ پمپئو به آمریکا برگرد .

همچنین احزاب سیاسی این کشور در فراخوانی از مردم یونان خواسته اند تا عصر امروز در اعتراض به سفر پمپئو ؛ در نزدیکی محل استقرار وی ؛ دست به تظاهرات بزنند. هم اکنون نیروهای امنیتی در همه خیابان های شهر آتن مستقر شده اند و عبور و مرور وسائل نقلیه به طور کامل متوقف شده است 

وزیر امورخارجه آمریکا در ساعات گذشته با " گاریاگوس متسوتاکیس" نخست وزیر یونان دیدار و  با وی درباره  نحوه توسعه همکاری های نظامی، اقتصادی و مسایل بین المللی بحث و تبادل نظر کرد.

 نخست وزیر یونان با نادیده گرفتن اعتراضات مردمی در این کشور ؛ آمادگی دولت متبوعش را برای توسعه روابط همه جانبه با آمریکا اعلام کرد.

پمپئو نیز در این دیدار ؛ یونان را یکی از کشورهای مهم و سنتی همکار ایالات متحده دانست و گفت که واشنگتن مصمم به توسعه روابط با آتن است .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =