۱۳ مهر ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۰
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83503135
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

جدال دولت و اپوزیسیون در پاکستان وارد مرحله جدیدی شد

اسلام‌آباد - ایرنا - جناح مخالف در پاکستان که از ماه‌های گذشته دولت «عمران‌خان» نخست وزیر این کشور را به تظاهرات فراگیر و براندازی حکومت تهدید کرده است، اکنون برای تشکیل جبهه مشترک دچار ابهام و دودستگی شده است. با این حال تاریخ راهپیمایی ضددولتی مشخص شده و اما عمران خان می گوید که هرگز مرعوب مخالفان نخواهد شد.

از میان دو حزب مسلم لیگ نواز و حزب مردم به عنوان مخالفان سرسخت عمران‌خان، حزب جمعیت علمای اسلام شاخه فضل بیشتر دچار آه و تاب براندازی دولت به دلیل آنچه که رییس این حزب تقلب در انتخابات و مشروعیت نداشتن دولت می‌خواند، است.

«مولانا فضل الرحمان» رییس حزب جمعیت علمای اسلام که از ابتدای سال جاری میلادی مدعی راه‌اندازی تظاهرات میلیونی علیه عمران‌خان و برای براندازی دولت شده بود، اکنون به نظر می‌رسد برای جلب رضایت نظر شرکای سیاسی خود شامل رهبران دو حزب مسلم لیگ نواز و مردم به مشکل برخورده است.

فضل الرحمان پنجم آبان (۲۷ اکتبر) را روز برگزاری تظاهرات ضددولتی و حرکت به سمت اسلام‌آباد پایتخت پاکستان مقرر کرد اما گفته می شود سایر احزاب مخالف چندان اشتیاقی برای پیوستن به این پویش ندارند و فضل الرحمان را برای تجدیدنظر در تصمیم خود تحت فشار قرار می دهند.

رهبران جناح مخالف پاکستان ضمن تکرار اتهامات علیه دولت عمران‌خان مبنی بر تقلب در انتخابات سال گذشته و تشکیل دولت براساس نتایج جعلی به ویژه انتقام از مخالفان سیاسی، خواستار عقب افتادن زمان راه‌اندازی تظاهرات که عنوان آن را «راهپیمایی آزادی» گذاشته‌اند، هستند.

"احسن اقبال" دبیرکل حزب مسلم لیگ نواز طی گفت‌وگو با رسانه‌ها در اسلام آباد، تنها راه حل برای برون رفت اختلافات میان دولت و جناح مخالف را برگزاری انتخابات مجدد دانست.

وی که به دیدار اخیر میان روسای حزب مسلم لیگ نواز و حزب مردم اشاره کرد، افزود: ما بر سر کشمیر در کنار دولت و حامی مواضع آن هستیم اما نهضت جناح مخالف علیه دولت عمران‌خان همزمان ادامه خواهد یافت.

به نظر می‌رسد با توجه به گام‌های آهسته و اما مبهم مخالفان سیاسی عمران خان، ادامه اختلافات درونی میان رهبران اپوزیسیون پاکستان بار دیگر برگزاری تظاهرات ضددولتی را مانند ماه‌های اخیر، در هاله ابهام قرار دهد.

جناح مخالف پاکستان از شهریورماه سال گذشته حزب عمران خان را به تقلب در انتخابات متهم کرده و سپس تصمیم گرفت تا رسیدن به نتیجه مشترک یعنی کنار زدن دولت، دست از اعتراض برندارد.

همچنین دو حزب اپوزیسیون پاکستان شامل مسلم لیگ نواز و حزب مردم اینبار چندان تمایلی برای پیوستن به راهپیمایی ضددولتی از خود نشان نداده و به گفته ناظران سیاسی در پاکستان، این وضعیت برای مولانا فضل الرحمان مشکل ساز خواهد بود.

در همین حال «عمران خان» نخست وزیر پاکستان تلاش مخالفان از جمله رئیس حزب جمعیت علمای اسلام را نشان دهنده مایوسی آنان در رقابت های سیاسی عنوان کرد و افزود: دولت هرگز به مخالفان باج نخواهد داد.

تنش های سیاسی میان دولت پاکستان به حاکمیت حزب تحریک انصاف و جناح مخالف این کشور که حزب مردم دومین حزب قدرتمند و مخالف دولت عمران خان محسوب می شود، در حالی تشدید شده و در ماه های اخیر احزاب مخالف با چالش هایی نظیر پرونده کیفری و فسادمالی علیه خود در دادگاه ها مواجه هستند.

پس از روی کار آمدن دولت کنونی پاکستان فرآیند پیگیری پرونده های پولشویی و فساد مالی علیه مقامات و سیاستمداران این کشور افزایش یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha