پیاده‌روی اربعین گامی در راستای تمدن سازی اسلامی است

قم ـ ایرنا ـ امام‌جمعه قم گفت: امروز پیاده‌روی اربعین گامی در راستای تمدن سازی اسلامی و عقب راندن دشمنان اسلام و انقلاب و جلوه‌گاه انسجام و جریان مقاومت است که با ایثار و مجاهدت شهیدان به‌دست‌آمده است.

آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر مقدس قم، پیاده‌روی اربعین را نماد عزت، عظمت و وحدت اسلامی دانست و افزود: امروز اربعین از شعائر عظیم الهی است که باید از اختلاف‌های مذهبی به دور بماند و در این پیاده‌روی باشکوه، دو ملت ایران و عراق و دیگر ملت‌های آزادیخواه، پویایی خون سیدالشهدا(ع) و مکتب عاشورا را به نمایش بگذارند.

وی بر ضرورت شکل‌گیری پیاده‌روی اربعین بر اساس نظم و انضباط تأکید کرد و گفت: از ستادهای اربعین و همه موکب‌ها در ایران و عراق و همه مسئولان و مردم که در این مسیر تلاش می‌کنند، به‌ویژه از مسئولان و جوانان قمی قدردانی می‌کنیم.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در ادامه، با اشاره به اغتشاشات اخیر در کشور عراق، تاکید کرد: بدون تردید دست‌هایی وجود دارد که دو ملت ایران و عراق را از هم جدا کند تا حماسه بزرگ اربعین خدشه‌دار شود.

وی بر ضرورت توجه دولت و مسئولان این کشور به رفع مشکلات و درخواست‌های مردم عراق تأکید کرد و افزود: بدون تردید دشمنان در این مسیر شکست خواهند خورد.

وی بابیان اینکه اگر حشدالشعبی، مرجعیت شیعه و جریان مقاومت اسلامی نبود، عراق تحت تصرف داعشی ها قرار می‌گرفت، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب باتدبیر حکیمانه جریان مقاومت در برابر توطئه داعشی ها را به راه انداخت و امروز همبستگی دو ملت ایران و عراق بسیار مهم است.

پایتخت و سایر شهرهای عراق طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه این هفته شاهد ناآرامی‌هایی بود. استان‌های عراق ازجمله مراکز استان‌های ذی قار، میسان، القادسیه، واسط، بابل، نجف اشرف، کربلای معلی، بصره، المثنی، دیاله و حتی کرکوک از روز سه‌شنبه شاهد برگزاری تظاهرات در اعتراض به وضعیت نامناسب خدمات عمومی، نبود فرصت‌های شغلی و فساد اداری بودند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرارسیدن هفته نیروی انتظامی، خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی یک نیروی مقتدر و دارای بیش از ۶۰ وظیفه و مسئولیت خطیر و حساس است که باید در راستای انجام تکالیف خود مظهر مهر و مودت و درعین‌حال مظهر عزت و صلابت برای مقابله با هنجارشکنان و متخلفان باشد.

خطیب جمعه قم بابیان اینکه نیروی انتظامی بیش از ۱۲ هزار شهید برای برقراری آرامش و امنیت در کشورمان تقدیم کرده است، اظهار داشت: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در راستای مقابله با مواد مخدر، نه فقط برای ملت ایران، بلکه برای کشورهای همسایه و اروپایی‌ها نیز جان‌فشانی کرده است، البته که اروپایی‌ها هرگز قدر این تلاش‌ها و ایثارگری‌ها را نمی‌دانند.

وی بابیان اینکه همه مردم و مسئولان باید برای مبارزه با بدحجابی و بی‌عفتی در جامعه کمک کنند، گفت: همه کشور به‌ویژه استان قم باید چهره‌ای ناب و سالم داشته باشد و آسیب‌های اجتماعی و بدحجابی در شهر مقدس قم بسیار زشت و نارواست و همه قشرها و اصناف باید در این زمینه مشارکت و کمک کنند.

از روز ۱۳ تا ۲۰ مهرماه به‌عنوان «هفته نیروی انتظامی» نام‌گذاری شده است.

اعرافی همچنین با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری از سوی رهبر معظم انقلاب، خاطرنشان کرد: از همه مسئولان انتظار می‌رود که این سیاست‌ها را با جدیت پیگیری و رعایت کرده و اگر این اصول موردتوجه قرار بگیرد، بسیاری مشکلات در مسیر قانون‌گذاری برطرف می‌شود.

وی ریشه اصلی فساد را در غفلت و بی‌توجهی مسئولان عنوان کرد و افزود: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در ذات و سیستم خود مبتلای به فساد نیست، اما نمونه‌های فساد موجود بسیار آزاردهنده است و دولتمردان باید بیش از گذشته به این موضوع توجه کنند.

عضو فقهای شورای نگهبان بابیان اینکه مسئولان باید مراقب باشند تا در پیرامون آن‌ها فساد شکل نگیرد، اظهار داشت: این فاجعه بزرگی است و برای ملت غیور ایران قابل‌قبول نبوده و امروز هم دستگاه قضا به‌خوبی برای مقابله با فساد اقدام کرده است تا ریشه آن در جامعه خشکانده شود.

وی با اشاره به عملیات گسترده انصارالله یمن و شکست مفتضحانه نیروهای سعودی نیز، گفت: وقتی پهپادهای یمنی در خاک عربستان عملیات انجام دادند، دشمنان، ایران اسلامی را متهم کردند، اما اکنون عملیات زمینی نیروهای شجاع یمنی و انهدام گسترده نیروهای سعودی را باید مشاهده کنند.

اعرافی بابیان اینکه ایران اسلامی در دفاع از مظلومان جهان مقتدرانه ایستاده و به آن افتخار می‌کند، گفت: اکنون‌که آل سعود در هوا و زمین و دریا از ارتش و انصارالله یمن شکست‌خورده است، باید پاسخگوی ده‌ها جنایت و کارنامه سیاه خود در سال‌های گذشته باشد.

وی در پایان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همه اقدام‌های خود را بر اساس عقل و قانون انجام می‌دهد و در برابر ظلم و ستم مستکبران خواهد ایستاد و با توکل به خداوند متعال، همه دشمنان اسلام و انقلاب به زباله‌دان تاریخ سپرده خواهند شد.

۸۱۴۶ / ۱۱۷۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =