پیش‌بینی ۲۲۰ برنامه و فعالیت در سند پیشران توسعه فارس

شیراز- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور گفت: ۲۲۰ ردیف به عنوان برنامه و فعالیت در سند پیشران توسعه فارس پیش‌بینی شده که ۶۱ مورد آن عمومی و ۱۵۹ مورد آن نیز مربوط به پروژه‌های عمرانی و طرح‌های سرمایه‌گذاری شهرستان‌های استان است.

بانک دین‌پرست، شامگاه پنجشنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصادی مقاومتی در شیراز افزود: این سند دارای ۲ بخش عمومی و پروژه‌های عمرانی، طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری است.

وی ادامه داد: بند اول این سند شامل محورهای مربوط به بیانیه گام دوم که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده  بند دوم آن نیز شامل ۲۳ پروژه اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی است.

او اظهار داشت: در بندهای بعدی نیز شاهد ابلاغ ۲۰ اولویت اقتصادی مربوط به وزارت کشور در حوزه اقتصادی و هفت ماموریتی که وزیر کشور به فرمانداران ابلاغ کرده هستیم.

دین‌پرست، یکی از ویژگی‌های سند پیشران توسعه فارس را پویایی و سیال بود آن دانست و افزود: این یعنی امکان افزایش و یا کاهش برخی بندها در این پیش‌بینی شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور اضافه کرد: بر این اساس در ادامه کار هر بندی که اجرا شود را از سند خارج و هر بندی که نیاز باشد را به سند اضافه خواهیم کرد اما حذف و اضافه کردن هر بند منوط به تایید مشترک اینجانب و استاندار فارس است.

دین‌پرست، از نمایندگان مجلس، مدیران دستگاه‌های اجرایی و به ویژه از فعالان بخش خصوصی تقاضا کرد که چنانچه موارد جدیدی را مد نظر داشتند به دبیرخانه سند پیشران توسعه فارس که در استانداری این استان مستقر است اعلام کنند تا در صورت نیاز پس از بررسی به سند افزوده شود.

وی، استفاده از ظرفیت‌های موجود استان را از دیگر ویژگی‌های این سند دانست و گفت: ما قصد ایجاد تشکیلات جدید در جهت اجرا و عملیاتی کردن این سند را نداریم و می‌خواهیم از تشکیلات موجود مانند کارگروه‌های ویژه تسهیل و رفع موانع تولید، کارگروه اشتغال و سایر کارگروه‌های مرتبط که در استان است برای این منظور استفاده کنیم.

دین‌پرست، ویژگی دیگر سند پیشران توسعه فارس را شفافیت فرایند اجرای آن دانست و افزود: برای رفع هر تکلیف و مشکل و رسیدن به هر هدف هم دستگاه مربوطه، هم فرآیند و هم مدت اجرا را مشخص کرده‌ایم.

وی ادامه داد: البته این سند بنا نیست خود به خود معجزه کند بلکه از یک الگو و نقشه راه هماهنگ و مورد توافق رونمایی می‌کنیم که تا پایان دوره اجرای آن، ملاک عمل همه دستگاه‌ها قرار گیرد و به انسجام و همبستگی دستگاه‌ها در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کمک کند.

او گفت: شفاف‌سازی اقدامات دستگاه‌ها دیگر ویژگی این سند است که در همین راستا نرم‌افزاری جهت بارگذاری تمام موارد سند و مراحل اجرای آن طراحی شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور از استاندار فارس خواست که دستور تشکیل دبیرخانه دائمی سند پیشران توسعه این استان در استانداری را صادر کند و همه دستگاه‌ها نیز یک نماینده را به استانداری معرفی کنند.

۶۱۲۲ / ۲۰۲۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =