استاندار فارس: اجرای سند پیشران توسعه رفاه مردم را به دنبال دارد

شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: اجرای سند پیشران توسعه این استان و سرعت بخشیدن به روند عملیاتی شدن آن رفاه و بهبود معیشت مردم را به دنبال خواهد داشت.

عنایت الله رحیمی شامگاه پنج‌شنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی فارس در شیراز که با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور برگزار شد افزود: طی یک فرایند درست علمی با شناختی که از توانمندی‌ها و محدودیت‌های استان داشته‌ایم و  با توجه به اسناد بالادستی و سند چشم‌انداز کشور و همچنین برنامه‌های پنج ساله توسعه ، برنامه های سنواتی و بودجه سالیانه را تدوین کرده ایم.

وی ادامه داد: همچنین هم اینک پروژه‌های صنعتی خوبی به ارزش ۳۰ هزار میلیارد تومان در استان در دست اجرا است که از این میزان ۲۴ هزار میلیارد تومان مربوط به پروژه‌هایی همچون صنایع آلومینیم جنوب، کربنات سدیم و کاغذسازی است که طی ۲ تا سه ماه آینده آماده بهره‌برداری خواهند شد.

استاندار فارس، در خصوص راه‌اندازی بزرگترین کارخانه نوآوری کشور در شیراز هم گفت: برای این منظور تفاهم‌نامه‌ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد شده است.

رحیمی همچنین با اشاره به تصمیم هیئت دولت و افزایش تعداد شهرستان‌های فارس به ۳۶ شهرستان، عنوان کرد: استان فارس جز رتبه های اول در دارا بودن بیشترین تقسیمات کشوری است.

استاندار فارس با بیان اینکه فارس با داشتن ۵ اثر تاریخی ثبت شده جهانی و ۳هزار اثر ثبت شده ملی ، مرقد مطهر حضرت شاهچراغ(ع)، بیش از ۴هزار بقعه متبرکه از پتانسیل برجسته‌ای در حوزه گردشگری برخوردار است، خاطرنشان کرد: بی تردید برنامه‌ریزی دقیق و گسترده ای در این حوزه سبب توسعه توریسم زیارتی، فرهنگی، تاریخی،طبیعی و... خواهد شد که بهره مندی های درخور توجهی را برای مردم استان فارس در پی خواهد داشت.

 رحیمی در ادامه با اشاره به پتانسیل‌های برجسته استان در حوزه کشاورزی عنوان کرد: فارس رتبه دوم تولید محصولات کشاورزی را در کشور به خود اختصاص داده و در حال حاضر اقدامات موثری از جمله توسعه آبیاری های نوین ، ترویج کشت های کم آب بر و کاهش کاشت محصولاتی که نیازمند آب زیاد هستند در دستور کار دستگاه‌های اجرایی مربوطه استان قرار گرفته است.

استاندار فارس همچنین به توانمندی‌های فارس در حوزه معادن اشاره کرد و افزود: فارس رتبه برتر تولید خاک نسوز کشور را دارد و همچنین در زمینه معادن سنگهای تزیینی نیز پیشرو است‌ .

وی ادامه داد: مجموعه مدیریت استان در تلاش است با برنامه ریزی به سمت فعال کردن معادن کوچک تری که غیر فعال بوده اند حرکت کرده و اقداماتی در راستای کاهش خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده از معادن استان انجام دهد.

وجود منابع نفت و گاز در بخش های مختلف استان، ظرفیت های علمی دانشگاهی و وجود مراکز توانمندی همچون دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی ، پتانسیل درمانی و وجود پزشکان حاذق و کاردان از دیگر داشته‌های استان فارس بود که دکتر رحیمی به آن اشاره و تاکید کرد:  این توانمندی‌ها در صورت داشتن برنامه‌های عملیاتی قطعاً برنامه های، اقتصاد مقاومتی را محقق می کند.

وی یاد آور شد:  با شناختی که از توانمندی ها و محدودیت های استان و همچنین نیازمندی‌ها و ارزشهای مورد نظر داشتیم سعی کردیم با توجه به اسناد بالادستی همچون سند چشم‌انداز کشور و همچنین طرح آمایش سرزمین، برنامه های پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی، برنامه های سنواتی و بودجه سالیانه تدوین کنیم.

نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه هر یک از دستگاه های اجرایی از ابتدای سال برنامه ریزی مشخصی در سه سطح کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت  تدوین کرده اند، افزود: بر همین مبنا نیز ارزیابی عملکرد  مدیران و دستگاه‌های اجرایی انجام می‌شود.

وی با اشاره به جایگاه صنعت در  فارس از افتتاح تعدادی پروژه به ارزش ۳۰ هزار میلیارد تومان در استان  خبر داد و اظهار کرد: از این میزان بالغ بر ۲۴ هزار میلیارد تومان مربوط به صنایعی همچون آلومنیوم جنوب ، اتان  بنزین، کربنات سدیم ، سیمان   کاغذ سازی است.

استاندار فارس با اشاره به مشکلات ناشی از خشکسالی در استان به برنامه هایی از جمله انعقاد تفاهم نامه با سازمان جنگل‌ها و مراتع با اعتبار ۶۷ میلیارد تومان به منظور اجرای طراح‌های آبخیزداری  اشاره کرد.

 رحیمی استفاده از آب های سطحی با ایجاد سدها و کاهش بهره برداری از منابع زیر زمینی را از دیگر برنامه های مدیریت استان دانست و عنوان کرد: سه سد نرگسی، هایقر و کوار در حال حاصر از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار هستند.

۶۱۲۲ /۶۱۱۳

اخبار مرتبط