شرکت نفت یمن: ائتلاف سعودی با توقیف نفتکش ها فاجعه انسانی به وجود می آورد

تهران – ایرنا – شرکت نفت یمن امروز پنجشنبه با صدور بیانیه ای هشدار داد که در صورت ادامه جلوگیری عربستان سعودی از ورود نفتکش ها به بندر الحدیده یمن ، ارائه خدمات ضروری به مردم متوقف و این کشور با فاجعه دیگری مواجه خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری المسیره یمن، در این بیانیه آمده است: شرکت نفت زنگ خطر را به صدا درآورده و تاکنون بارها درخصوص عواقب توقیف نفتکش ها و جلوگیری از ورود آن ها به بندر الحدیده از سوی ائتلاف سعودی هشدار داده است.

شرکت نفت یمن افزوده است: مردم یمن به خاطر اینکه شرکت نفت امکان تهیه سوخت برای بخش های حساس و حیاتی یمن که با سوخت دیزل کار می کنند را ندارد، با فاجعه انسانی رو به رو خواهند شد.

در این بیانیه، شرکت نفت یمن سازمان ملل متحد، جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری را مسئول عواقب این فاجعه انسانی دانسته  و افزوده است که جلوگیری از پهلو گرفتن کشتی ها در بنادر یمن باعث توقف کامل زندگی مردم خواهد شد.

بیانیه می افزاید: ائتلاف سعودی توقیف نفتکش ها را در سایه سکوت جامعه جهانی، وسیله ای برای فشار، سوء استفاده و بازی با سرنوشت مردم قرار داده است.

پیش تر "مهدی المشاط" رئیس شورای عالی سیاسی یمن در بیانیه‌ای اقدامات ائتلاف عربی در توقیف نفتکش‌ ها را محکوم کرد و نسبت به عواقب ادامه این اقدام به شدت هشدار داد.    

شرکت نفت یمن تیرماه گذشته اعلام کرد که ائتلاف سعودی شش فروند کشتی حامل فرآورده‌های نفتی را در چند مایلی بندر الحدیده یمن توقیف کرده است. این نفتکش ها درحالی توقیف شدند که دارای مجوز رسمی سازمان ملل هستند.

عربستان و امارات از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند. بر اثر این تجاوز تاکنون هزاران یمنی کشته شدند.

حملات دقیق موشکی و پهپادی نیروهای یمنی به مراکز نظامی عربستان و نیروهای وابسته به آن در خاک یمن به کابوسی برای دولت ریاض تبدیل شده و تاکنون نتوانسته مانع این حملات شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =