بیش از هزار کودک ۶ تا ۱۱ ساله در کرمانشاه از تحصیل بازمانده‌اند
عکس آرشیوی است

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه با بیان اینکه در سال تحصیلی جاری در مقطع سنی ۶ تا ۱۱ ساله در استان ۲ هزار و ۷۵۷ نفر ثبت‌نام نکرده‌اند، گفت: از نظر ما از این تعداد یک هزار و ۴۷ نفر بازمانده از تحصیل محسوب می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ مجید یزدان‌پناه روز پنجشنبه در دوازدهمین کنفرانس حقوق کودک با حضور معاون وزیر دادگستری در سرسرای شهدای دولت استانداری افزود: ۱۷۷ هزار و ۲۷۸ دانش آموز در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ باید در گروه سنی ۶ تا ۱۱ سال ثبت‌نام می‌کردند که ثبت‌نام شده‌های ما ۱۷۴ هزار و ۵۲۱ نفر بودند یعنی ۹۸.۴۴ درصد از لازم التعلیم‌ها ثبت‌نام کردند و وضعیت استان نسبت به کشور بهتر و بالاتر است.

وی با بیان اینکه ۲ هزار و ۷۵۷ نفر از افراد ۶ تا ۱۱ سال در سال تحصیلی جدید در استان در مدارس ثبت‌نام نکرده‌اند، گفت: از نظر آموزش و پرورش این تعداد بازماندگان از تحصیل نیستند چرا که ۵۱۰ نفر از این گروه جمعیتی شناسایی شده‌اند و به شکل روشن و مستند ثابت شده که در استان کرمانشاه حضور ندارند و به سایر استان‌ها مهاجرت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه این افراد کلاس اول یا دوم را در آموزش و پرورش استان خوانده‌اند، گفت: این افراد به دلیل اشتغال والدین به استان‌های دیگر منتقل شدند که باید این ۵۱۰ نفر را از لیست استان خارج کنیم.

او با اعلام اینکه اکنون در مقطع سنی ۶ تا ۱۱ ساله در استان ۲ گروه شامل یک گروه یک هزار و ۴۷ نفره‌ شناسایی شده‌ و یک گروه یک هزار و ۲۰۰ نفره‌ شناسایی نشده‌ای داریم، افزود: مشخصات کامل این گروه یک هزار و ۲۰۰ نفره شناسایی نشده را در اختیار داریم اما نمی‌دانیم کجا سکونت دارند و از این رو نیازمند همکاری دستگاه‌های مرتبط برای یافتن این افراد از طریق کد ملی آنها هستیم.

وی تاکید کرد که این گروه ۶ تا ۱۱ ساله باید در کلاس درس حضور پیدا کنند و لازم‌التعلیم هستند اما معلوم نیست کجا هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه ما هزار و ۴۷ نفر در جمعیت ۶ تا ۱۱ سال بازمانده در تحصیل داریم، گفت: آمار واقعی بازماندگان از تحصیل استان کرمانشاه این رقم است و برای تحصیل آنها نیاز به حمایت همه دستگاه‌ها داریم.

یزدان‌پناه افزود: برای بازگرداندن کودکان لازم‌التعلیم به مدارس به ازای هر نفر برای یک سال تحصیلی به ۹ میلیون تومان نیاز داریم که رقم سنگینی است و آموزش و پرورش توان پرداخت آن را ندارد و از این رو به کمک سایر دستگاه‌های نیازمندیم.

وی در مورد تعریف کودکان بازمانده از تحصیل نیز گفت: به افرادی که به سن تحصیل رسیده‌اند اما بنا به دلایلی از جمله بدسرپرست یا بی‌سرپست بودند، اعتیاد و بیکاری والدین، مشکلات اقتصادی تاکنون مدرسه نرفته‌اند و یا از تحصیل بازمانده اند، بازماندگان از تحصیل می‌گویند.

۳۵۰ هزار دانش‌آموز در پنج هزار و ۷۰۰ کلاس درس در استان کرمانشاه هم اکنون مشغول به تحصیل هستند.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت دارد که ۳۰ درصد از این جمعیت زیر ۱۸ سال دارند.

۳۰۳۳/۸۰۶۶