نرم افزار ردگیری بیماری های چشمی در تصاویر طراحی شد

تهران-ایرنا- محققان نرم‌افزاری را برای گوشی‌های هوشمند طراحی کردند که با استفاده از یادگیری ماشینی نشانه‌های اولیه سفیدی مردمک چشم را در عکس‌ها ردگیری کرده و احتمال وجود سرطان شبکیه چشم، آب مروارید و دیگر مشکلات چشمی را در فرد نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه اینترنتی انگجت،  دانشمندان این نرم‌افزار را بر روی ۵۳ هزار عکس از ۴۰ کودک که نیمی از آنان به بیماری‌های چشمی مبتلا بودند، آزمایش کردند. این نرم‌افزار مبتنی بر هوش مصنوعی از این تعداد، ۱۶ مورد ابتلا را به طور متوسط ۱.۳ سال قبل از تشخیص پزشکان، شناسایی کرد. از آنجایی که سرطان شبکیه می‌تواند ظرف مدت کوتاهی چون ۶ ماه پس از ظاهر شدن سفیدی مردمک به مغز سرایت کند، این نرم‌افزار می‌تواند جان افراد را نجات داده یا از میزان آسیب وارده بکاهد.

اگرچه فارغ از سن افراد می‌توان از این نرم‌افزار استفاده کرد، اما آنطور که در مجله IEEE Spectrum  آمده است، این برنامه مختص گوشی‌های موبایل بهترین عملکرد را در مورد کودکان دارد که همیشه قادر به تشخیص مشکلات بینایی خود نیستند.

به گفته طراحان، این نرم‌افزار هنوز به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نرسیده و جایگزینی برای تشخیص پزشک نیست، در نتیجه برای تشخیص بهتر و دقیق‌تر باید به پزشک متخصص مراجعه شود.   

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =