صلح و سازش در دادگستری‌ها کم رنگ شده است

اردبیل - ایرنا - رئیس‌کل دادگستری استان اردبیل گفت: صلح و سازش در این استان کم‌رنگ شده و باید بستری فراهم شود تا این مهم در پرونده‌های مربوط به اختلاف‌ها به حداکثر برسد.

به گزارش ایرنا ، سیدناصر عتباتی روز پنجشنبه در همایش ملی نقش حقوقدانان ، وکلا و کارشناسان رسمی در گام دوم انقلاب افزود: اینکه چرا فرهنگ صلح و سازش تقویت نشده جای سوال و دغدغه اصلی مسئولان بوده و باید برای تقویت آن چاره‌جویی و فرهنگ‌سازی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه جامعه کم‌گذشت شده، گفت: حقوق‌دانان و وکیل‌ها باید در این مورد آسیب‌شناسی کرده و راهکارهای لازم برای تقویت صلح و سازش ارائه کنند.

او اظهار داشت: کمک به ارتقای دانش حقوقی در جامعه در اولویت قوه قضاییه قرار گرفته چرا که قانون‌گریزی در جامعه بیشتر شده و ضروری است دانش حقوقی در بین مردم با همکاری دانشگاه ها و استادان و حقوق‌دانان افزایش یابد.

رئیس‌کل دادگستری استان اردبیل تحقق حقوق شهروندی را یادآور شد و گفت: بسیاری از شهروندان از حقوق خود ناآگاه بوده  و تقویت زیرساخت‌ها و نظام حقوقی در کنار بهداشت قضایی می‌تواند راهکار خوبی برای تحقق حقوق شهروندان باشد.

عتباتی افزایش پرونده‌های ورودی به دادگستری را نگران‌کننده دانست و گفت: در پنج ماه امسال بیش از ۶ هزار پرونده در دادگستری ثبت شده که ۱۰۰ هزار مورد آن مربوط به پرونده اختلافات شخصی از قبیل اهانت و توهین است .

وی استفاده از نیروی انسانی موثر را یکی از مهم‌ترین رویکردهای ریاست قوه قضاییه ذکر کرد و اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین رویکردهای آیت‌الله رئیسی استفاده از نیروهای انسانی موثر بوده  و این بر اساس فرمان و دستورالعمل هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری در ابلاغ حکم ریاست قوه قضاییه است.

۷۱۱۰/۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =