ارتکاب ۹۸ درصد جرائم خراسان شمالی توسط کم‌سوادان

بجنورد- ایرنا- فرمانده انتظامی خراسان شمالی از سواد به عنوان مهمترین عامل بازدارنده از ارتکاب جرم یاد کرد و گفت: ۹۸ درصد جرائم این استان توسط افراد با سطوح پایین‌تر سواد رخ می‌دهد.

سردار علیرضا مظاهری جمعه‌شب در حاشیه بازدید از یازدهمین نمایشگاه کتاب خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در نیمه نخست امسال ۹ هزار و ۲۳۶ نفر در حوزه جرائم مختلف در استان دستگیر شدند که تنها ۲ درصد آنان دارای تحصیلات عالی و بالاتر از کاردانی بودند.
وی افزود: این وضعیت نشان می دهد که افزایش سطح آگاهی و اطلاعات جامعه می تواند در پیشگیری از وقوع جرائم بسیار تاثیرگذار باشد.
وی از برگزاری نمایشگاه کتاب به عنوان اقدام فرخنده و مبارک فرهنگی یاد کرد و گفت: هر چه بیشتر از اینگونه رویدادهای فرهنگی در استان صورت گیرد در ارتقای سطح آگاهی مردم و کاهش جرائم اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.
سردار مظاهری یادآور شد: افزایش سرانه مطالعه با علاقه‌مند کردن مردم به کتاب و کتابخوانی می تواند آثار بسیار سازنده‌تری از توسعه فضای دیجیتال و مجازی، که امروز جوانان را گرفتار کرده و آسیب های زیادی نیز دربردارد، داشته باشد زیرا اثر کتاب به مراتب ماندگارتر است.

وی استقبال گسترده مردم استان از نمایشگاه را نشان دهنده فرهنگ بالای آنها دانست و اظهار داشت: به طور حتم با برگزاری این گونه نمایشگاه ها سواد و درک اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مردم ارتقا می یابد.
فرمانده انتظامی خراسان شمالی با تاکید بر ضرورت چاپ کتاب های خاطرات رزمندگان دفاع مقدس و شهدا و ارائه آن در نمایشگاه ها، خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی استان نیز امسال انتشار چندین اثر مکتوب از خاطرات فرماندهان دفاع مقدس و مجموعه خاطرات شهدای این نیرو را در برنامه دارد که در هفته نیروی انتظامی رونمایی می شود.
یازدهمین نمایشگاه کتاب خراسان شمالی از چهارشنبه گذشته با عرضه ۵۵ هزار عنوان کتاب توسط ۲۵۱ ناشر در ۱۷۶ غرفه گشایش یافت که تا ۱۵ مهرماه پذیرای علاقه مندان خواهد بود.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی اکنون ۶۲ باب کتابخانه عمومی فعال شهری و روستایی و ۳۰ باب کتابخانه در دست ساخت دارد که ۴۰ هزار نفر عضو این مراکز از افزون بر ۸۰۰ هزار جلد کتاب آن استفاده می کنند.
ط/۵۱۳۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =