سفیر جدید ایران در افغانستان بر تقویت معبر «دوغارون» تایباد تاکید کرد

مشهد- ایرنا- سفیر جدید ایران در افغانستان گفت: معبر رسمی دوغارون تایباد در شرق خراسان رضوی از مهمترین معبرهای ورود و خروج اتباع افغانستان است که بستر و ظرفیت‌های آن باید از سوی ۲ کشور تقویت شود.

به گزارش ایرنا، بهادر امینیان روز پنجشنبه در نشست بررسی مسائل و مشکلات موجود در مرز ایران و افغانستان در دوغارون شهرستان تایباد افزود: دولت و ملت ایران و افغانستان با توجه به اشتراکات فرهنگی و مذهبی از سالیان گذشته تعامل و روابط خوبی با یگدیگر داشته اند.

وی اظهار داشت: این روابط در آینده نیز در تمام ابعاد اقتصادی، سیاسی و فرهنگی گسترش خواهد یافت.

وی با اشاره به جایگاه معبر دوغارون افزود: با توجه به قدمت بسیار و اهمیت گمرک دوغارون، توسعه این گمرک می تواند نقش بسزایی در اقتصاد کشور داشته باشد.

فرماندار تایباد نیز در این مراسم گفت: روزانه بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر از اتباع ایران و افغانستان در این مرز تردد دارند و این معبر یکی از امن ترین مرزها در شرق کشور محسوب می شود. 

محسن سیاح افزود: سالانه بیش از یک میلیون مسافر ایرانی و افغانستانی از طریق معبر رسمی دوغارون وارد دو کشور ایران و افغانستان می شوند و با توجه به اینکه مرز دوغارون اولین چشم انداز برای اتباع کشور افغانستان است مسئولین باید به این مرز نگاه ویژه داشته باشند.

مدیر کل گمرک دوغارون تایباد هم گفت: در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد صادرات استان خراسان رضوی از طریق گمرک مرز دوغارون انجام می شود.

محمد کوه گرد افزود: ۹۰ درصد کالاهای صادراتی از گمرک مرزی دوغارون به مقصد شهر هرات دومین بازار اقتصادی کشور افغانستان صادر می شود.

وی اظهار داشت: مواد غذایی، میوه، تره بار و انواع مصالح ساختمانی از مهمترین اقلام صادراتی به کشور افغانستان است و کنجد و دانه های روغنی نیز مهمترین اقلام وارداتی از این کشور به شمار می رود. 

فرمانده هنگ مرزی تایباد هم گفت: با تعاملی که با مرزبانان کشور افغانستان برقرار شده مشکلی در این معبر وجود ندارد و مرزهای این دو کشور برای هرگونه ورود غیر مجاز ناامن است. 

سرهنگ کاظم صمدی افزود: با توجه به اوضاع کشور افغانستان و جنگ در این کشور ورود اتباع آن به صورت غیر مجاز یکی از مهمترین مشکلات در مرز ایران و افغانستان می باشد.

وی اظهار داشت: با تلاش ها و ملاقات های مرزی انجام شده، ورود مواد مخدر به ایران از طریق مرزهای افغانستان به حداقل رسیده و از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۵۰۰ کیلو گرم مواد مخدر در مرزهای مشترک دو کشور کشف و ضبط شده است.

سفیر جدید ایران در افغانستان روز پنجشنبه در راس هیات دیپلماتیک از مرز دوغارون شهرستان تایباد در استان خراسان رضوی بازدید کرد.

استان خراسان رضوی بیش از ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد که ۹۰ کیلومتر آن در شهرستان تایباد واقع است.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

۷۴۹۴/۶۰۵۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها