۱۱ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۶
کد خبرنگار: 915
کد خبر: 83501405
۰ نفر

برچسب‌ها

تدارک کشاورزان شرق گلستان برای کشت ۳۰۰ هزار هکتار محصولات پاییزه

گنبدکاووس - ایرنا - با فرا رسیدن فصل کشت پاییزه محصولات شامل "دانه روغنی کلزا، گندم، جو و چغندر قند" درنواحی شرق استان گلستان، کشاورزان و متولیان بخش کشاورزی هفت شهرستان واقع در این خطه در حال تدارک کشت افزون بر ۳۰۰ هزار هکتار از این چهار محصول هستند.

به گزارش ایرنا، هفت شهرستان گنبدکاووس، رامیان، آزادشهر، مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه در مجموع ۳۹۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارند و هر ساله بخش قابل توجهی از این اراضی (حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد) را به زیر کشت پاییزه محصولات می‌برند؛ با فرا رسیدن سال زراعی، جنب و جوش کشاورزان این دیار برای آماده سازی زمین جهت کشت آغاز شده است.

به گفته کارشناسان جهادکشاورزی، کشت پاییزه محصولات در نواحی شرق استان گلستان درصورت فراهم بودن شرایط آب و هوایی بویژه رطوبت خاک معمولا از اوایل  مهر هر سال با کشت دانه روغنی کلزا آغاز و در ادامه با کشت گندم و جو و چغندر قند در اواخر آذرماه پایان می‌یابد.

دربین شهرستان‌های واقع در شرق گلستان بیشترین اراضی زراعی و باغی مربوط به گنبدکاووس با ۱۶۲ هزار هکتار و پس از آن کلاله با ۶۸ هزار و ۲۰۳ هکتار است و بقیه شهرستان‌های این خطه از ایران اسلامی هم هر کدام به طور میانگین حدود ۳۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارند.

در بخش کشت پاییزه محصولات درحوزه شرق گلستان، بالاترین سطح کشت این محصولات مختص گنبدکاووس و کلاله است که افزون بر ۹۰ درصد سطح اراضی زراعی این دو شهرستان هرساله به زیر کشت این محصولات می‌رود و در پنچ شهرستان دیگر این منطقه نیز به دلیل داشتن سطح بیشتری باغ، معمولا بین ۵۰ تا ۶۰ درصد اراضی آنها به کشت محصولات پاییزه اختصاص می‌یابد.

در مجموع و براساس برنامه پیش بینی شده و ابلاغی کشت محصولات پاییزه برای هر یک از هفت شهرستان واقع در شرق گلستان، در سال زراعی جاری افزون بر ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی این منطقه به زیرکشت محصولات پاییزه خواهد رفت که بیشترین سطح کشت به ترتیب مربوط به گندم، دانه روغنی کلزا، جو و چغندر قند می‌باشد.

به عنوان مثال رییس اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهادکشاورزی گنبدکاووس می‌گوید که سهمیه پیش بینی شده سال زراعی جاری این شهرستان برای کشت پاییزه دانه روغنی کلزا ۲۰ هزار هکتار، گندم ۹۴ هزار هکتار، جو ۲۰ هزار هکتار و چغندر قند ۵۰۰ هکتار است که با مساعد شدن شرایط آب و هوایی و تامین رطوبت کافی زمین، کشت این محصولات با دانه روغنی کلزا آغاز می‌شود.

عزیز جاوید با بیان اینکه نهاده‌های مورد نیاز کشت پاییزه محصولات در گنبدکاووس فراهم شده است، گفت: کشاورزان می‌بایست با در دست داشتن قرارداد کشت به مدیریت جهادکشاوری این شهرستان و مراکز خدمات کشاوری آن مراجعه و برای دریافت نهاده‌ها، معرفی‌نامه بگیرند.

علی علیزاده مدیر جهادکشاورزی کلاله نیز گفت: برای سال زراعی جاری کشت ۲۰ هزار هکتار دانه روغنی کلزا، ۴۴ هزار هکتار گندم، ۵۰۰ هکتار جو و ۵۳۸ هکتار چغندر قند پیش بینی شده که قرارداد کشت بخش قابل توجهی از این سهمیه پیش بینی شده توسط کشاورزان منعقد شده است.

حبیب الله زارع مدیر جهادکشاورزی مینودشت نیز سهمیه پیش بینی شده برای کشت پاییزه محصولات در این شهرستان را ۶ هزار هکتار دانه روغنی کلزا، ۱۹ هزار هکتار گندم، ۱۵۰ هکتار جو و ۷۰ هکتار چغندر قند اعلام کرد و گفت: تمامی نهاده های مورد نیاز برای کشت این محصولات در شهرستان فراهم شده است.

در همین پیوند معاون رییس سازمان جهادکشاورزی گلستان و مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس می‌گوید که برای کشت محصولات پاییزه در منطقه شرق گلستان نهاده‌های مورد نیاز اعم از انواع بذرهای گواهی شده و کودهای شیمیایی به مقدار نیاز هر یک از شهرستان‌ها تامین شده است.

غلامعلی نورا گفت: بذر و نهاده‌های مورد نیاز کشت پاییزه درمنطقه شرق گلستان توسط متولیان جهادکشاورزی، مراکز خدمات کشاورزی و یا کارگزاری‌های هر یک از هفت شهرستان تامین و خریداری شده که بخشی از آنها به انبارها منتقل و بقیه نیز درحال انتقال هستند تا در چرخه تحویل و توزیع بین کشاورزان قرار گیرند.

وی اضافه کرد: برنامه‌ریزی لازم برای تامین نهاده‌های مورد نیاز کشت پاییزه محصولات در شرق گلستان انجام شده و انشاالله مشکلی در توزیع آن نخواهد بود ضمن اینکه کشاورزان می‌توانند پس از ثبت قرارداد کشت در مدیریت‌های جهادکشاورزی یا مراکز خدمات کشاورزی هر شهرستان، حواله تحویل نهاده‌ها را نیز دریافت نمایند.

نیمی از جمعیت ۱.۹ میلیون نفری گلستان و افزون بر ۶۰ درصد سطح اراضی زراعی و باغی این استان در نواحی شرق آن واقع است.

/۳۰۳۹/۱۸۶۰

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =