ایلام هشت درصد صادرات کشور را در اختیار دارد

ایلام- ایرنا- استاندار ایلام گفت: این استان حدود هشت درصد صادرات غیر نفتی کشور را در اختیار دارد که باید برای افزایش آن تلاش شود.

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی عصر چهارشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: افزایش سهم صادرات غیر نفتی استان، کمک به اقتصاد کشور است.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم صادرات کالا از مرز مهران را به ۲ میلیارد دلار برسانیم که تحقق آن نیازمند حذف سخت گیری ها بی مورد و موانع صادراتی است.

استاندار ایلام افزود: تمامی مسئولان ذیربط وظیفه دارند موانع پیش روی صادرات از مرزهای استان را شناسایی و برطرف کنند چراکه در شرایط تحریم کشورهای غربی رونق صادرات با همسایگان می تواند راهکاری راهگشای برای برون رفت از شرایط کنونی باشد.

سلیمانی دشتکی تاکید کرد: برخی از کالاها با توجه به فساد پذیری نباید در مرز متوقف شوند تا صادر کنندگان نیز بتوانند به راحتی کالاها و محصولات خود را به طرف مورد نظر عرضه کنند.

وی اضافه کرد: نباید قانون و تاجر را معطل کرد، کمک کنیم بار هر چه سریع تر از گمرک خارج شود و امیدواریم تا پایان سال رشد خوبی داشته باشیم

استاندار ایلام به تسهیل صادرات در پایانه مرزی مهران تاکید کرد و افزود: به منظور تفکیک مسیر تردد زوار اربعین و صادرات کالا در پایانه زرباطیه عراق بیش از ۲ هزار مترمربع زمین تسطیح و بیش از یک هزار و ۲۰۰ کامیون شن و ماسه اجرا شده است.  

سلیمانی دشتکی با بیان اینکه چند نوع کالای قاچاق در مرز مهران وجود دارد، گفت: با قاچاق نفت و گازوئیل در این مرز به خوبی مبارزه شده است، کالای دیگر قاچاق داروهای مخدر است که در کشور عراق جرم بوده و قاچاق محسوب می شود و مسائل اخلاقی و حیثیتی بسیاری در پی دارد.

استاندار ایلام یادآور شد: باید اطلاع رسانی دقیق و گسترده در سطح رسانه های ملی و فضای مجازی برای مردم انجام و با قدرت جلو قاچاق داروهای مخدر گرفته شود.

وی ادامه داد: مورد سوم قاچاق مواد خوراکی است که در کشورمان قیمت آن بسیار ارزان تر از کشور عراق است و باعث شده قاچاق این کالاها در مرز صورت گیرد.

سلیمانی دشتکی گفت: زوار اربعین هم در استان های مسیر از جمله کرمانشاه و ایلام و هم در کشور عراق می توانند از موکب ها استفاده کنند بنابراین زوار از حمل مواد غذایی خودداری کنند.

به گزارش ایرنا، مرز بین المللی مهران یکی از مبادی پر تردد کشور است که روزانه شش هزار زائر و یک هزار کامیون کالا از آن به کشور عراق تردد دارد.

۷۱۷۷/۶۰۳۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =