تهیه طرح سیمای آب سمیرم بسیاری از مشکلات منطقه را رفع کرد

اصفهان- ایرنا- فرماندار سمیرم گفت: تهیه طرح سیمای آب این شهرستان بسیاری از مشکلات و نیازهای آماری این بخش گسترده و حیاتی را مرتفع کرده است.

محمدرضا عسگریان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران استان اصفهان در فرمانداری، اظهار داشت: شهرستان شناسنامه آب نداشت و به همین علت سیمای آب منطقه تهیه شده است.

به گفته وی اقدام به تهیه این نقشه راه در مرحله اول باعث شد بسیاری از مشکلات و آمار و ارقام منابع آب منطقه، نیازسنجی در بخش های باغ، صنعت، زراعت، گردشگری و سایر بخش ها شناسایی و به تفکیک مشخص شوند.

وی خاطرنشان کرد: در مرحله دوم نیازهای آبی سمیرم به شکل مجزا برای هر چهار بخش مرکزی، پادنا، وردشت و پادنازی بزرگ دسته بندی و اولویت سنجی شدند.

فرماندار سمیرم با بیان این که امروز در سمیرم و اصفهان مشکل تخصیص آب وجود ندارد، تاکید کرد: با تهیه طرح سیمای آب امروز به راحتی نوع و مقدار نیازمان از آب منطقه ای را می دانیم و همین رویکرد آماری و فنی را در خشکسالی و ترسالی ها دنبال خواهیم کرد.

عسگریان به خروج بالای یک میلیارد مترمکعب آب از حوضع آب استان در سمیرم اشاره کرد و گفت: این شهرستان اولین حوضه بالادست کارون بزرگ محسوب می شود و بخش عمده آبهای جنوب و جنوب غرب سمیرم به سایر استان ها سرازیر  است.

وی همچنین به ۲ سوال خبرنگار ایرنا درباره مدیریت دوگانه ۲ استان اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد در محدوده دنا و زاگرس و همچنین طرح های اولویت دارد گلخانه ای پاسخ داد.

به گفته فرماندار سمیرم، مدیریت اداری و سازمانی دنا با محیط زیست استان همجوار است اما مسایل حفاظتی آن بر عهده شهرستان سمیرم گذاشته شده است.

نماینده ارشد دولت در سمیرم ادامه داد: مجزا شدن دو ضلع شمالی در سمیرم و جنوبی در سمت یاسوج موضوعی است که نیاز به مطالعه دقیق و آسیب شناسی دارد چرا که قلل مرتفع و بی نظیر زاگرس و دنا ملی هستند و شمار زیادی گونه های خاص جانوری و گیاهی اختصاصی در دل خود دارند.

عسگریان گلخانه و توسعه این نوع کشت و همچنین اجرای طرح های آبخیزداری را ۲ اولویت سمیرم ذکرکرد و اظهار داشت: ظرفیت های بسیار مناسبی در سمیرم به مانند شهرستان همجوار آن یعنی دهاقان که دارای شهرک گلخانه ای بزرگ و شناخته شده ای است وجود دارد.

فرماندار سمیرم اضافه کرد: ۵۰ طرح به مبلغ ۲۰۰ ملیارد تومان در هفته دولت امسال در سمیرم افتتاح شد که چند طرح آن کشت های گلخانه ای بود.

به گفته وی تسهیلات بانکی با سود ۶ درصد به متقاضیان احداث گلخانه در این خطه اعطا می شود.

موضوع مهم دیگری که فرماندار سمیرم به آن اشاره کرد تعدد آمار گردشگران جان باخته در منطقه نمونه گردشگری آب ملخ در جنوب این شهرستان بود.

عسگریان با بیان اینکه، همه نقاط و طبیعت سمیرم به نوعی جاذبه طبیعی و گردشگری هستند ادامه داد: آب ملخ منطقه ای خاص با طبیعتی بی نظیر است که خاص بودن آن در همین خطرناک بودن مسیر و شیب تند و سخت تخت انتهایی است که گردشگران را به کام مرگ می کشاند.

وی تصریح کرد: سال گذشته محدوده تخت سلیمان بر روی رود آب ملخ فنس کشی شد اما حجم سیلاب بقدری زیاد بود که همه کارهای انجام شده و تاسیسات را با خود برده بود.

وی خاطرنشان کرد: هر چند تابلوها و امکاناتی در این محدوده نصب شده بود اما ناکافی بودند و علاوه بر خود اداره میراث فرهنگی و گردشگری که اعتبار چندانی ندارد باید بخش خصوصی برای ورود به این منطقه نمونه گردشگری پای کار بیاید تا این مسایل به کلی مرتفع شوند.

فرماندار سمیرم سپس اشاره ای به موضوع سیب و صنایع تبدیلی مرتبط با این محصول باغی داشت و گفت: اگر با یکی از تاجران اصلی میوه کشور که در سمیرم سردخانه دارد به توافق نهایی برسیم یک مجموع ۱۴ هزار تنی صنایع تبدیلی در کنار سردخانه بزرگ جنوب این شهر احداث خواهد شد.

وی تاکید کرد: این شهرستان ظرفیت خوبی برای توسعه صنایع پاک آب بر دارد که به عنوان نمونه راه اندازی واحدهای پتروشیمی پاک در این بخش می توانند راهگشا و موثر باشند.

نیمه کاره ماندن جاده سلامت یا همان بلوار سلامتی در مسیرم منطقه نمونه گردشگری آبشار سمیرم موضوع دیگری بود که در این نشست خبری مطرح شد.

فرماندار سمیرم در این رابطه تصریح کرد: متولی اجرا شهرداری سمیرم بوده و اعتبار از اداره راه و شهرسازی تزریق شد اماپیمانکار صلاحیت نداشت و از ادامه کارش جلوگیری شد.

عسگریان با بیان اینکه اعتبار اولیه پنج ملیارد تومان بود اما ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان آن در این طرح هزینه شد ادامه داد: امسال اعتباری برای این طرح در نظر گرفته شده تا شهرداری بتواند یک مرحله از طرح جاده سلامت را به سرانجام برساند.

خبرنگاران خبرگزاری ها و روزنامه های مختلف استان اصفهان علاوه بر حضور در گلستان شهدای شهر سمیرم از روستای مهرگرد بعنوان روستای ملی بافت های داری و صنایع دستی، طرح چهارخطه سمیرم یاسوج، سالن ورزشی آموزش و پرورش، بافت فرسوده محله کوشک، طرح های عمرانی بیمارستان سیدالشهدا و پروژه ۲۲۲ واحدی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دیدن کردند.

شهرستان سمیرم با اشتغال ۹۰ درصدی مردم در بخش کشاورزی و باغداری دارای چهار بخش، شش شهر و ۱۵۰ روستا و آبادی است.

این شهرستان در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان، ضلع شمالی ارتفاعات دنا و زاگرس میانی واقع شده است.

/۶۰۲۶/۷۱۴۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =