۱۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۱۳
کد خبرنگار: 2961
کد خبر: 83501049
۰ نفر

برچسب‌ها

 جشنواره خرما در بافق برگزار شد

یزد - ایرنا - جشنواره استانی خرما با حضور نخل‌کاران چهارشنبه شب در محل پاک آهن‌شهر بافق برگزار شد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در این جشنواره،  پشتکار نخل‌کاران بافقی را ستود و گفت:آنچه در نخلستانها باعث بهبود و تغییر شده به همت کشاورزان و باغ‌داران بافقی است. 

محمدعلی طهماسبی افزود: درحوزه صادرات خرما ایران بعد از عراق اول اما از لحاظ تولید در مقایسه با مصر هم دوم است.

وی به خاک حاصل خیز خرما در مصر اشاره و بیان کرد: این کشور از نخلستان‌های خود درهر هکتار ۲۰ تن خرما برداشت می کند.

این مقام مسئول میانگین جهانی خرما را در سطح ۶.۱ تن اعلام کرد و گفت: تولید این محصول با ۶ تن در هر هکتار به میانگین جهانی نزدیک است.

وی ایران را خاستگاه و زیستگاه نخل دانست و تصریح کرد: کشورمان بیشترین ارقام و ژنتیک خرما را داراست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه استان یزد بیش از ۲ هزار هکتار نخل بارور دارد افزود: ۸۵ درصد نخلستان‌های بارور در شهرستان بافق قرار دارد.

وی ارقام کبکاب و پیارم را از نوع خرما مرغوب بافق اعلام و با اشاره به اینکه فراوانی تولید پیارم را پیگیری می کنیم خاطرنشان کرد: زنجیره خرما  در این شهرستان دارای ارزش افزوده است و درآمد آن نصیب نخل‌کاران می شود.

طهماسبی تصریح کرد: بابت ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی و ساخت سردخانه خرما در بافق تسهیلات ارزان قیمت داده می شود و برای اصلاح خرما وجایگزینی نخل مرغوب، مردم باید همت کنند.

این‌مسئول جهادکشاورزی با بیان اینکه هم آب کافی و هم خاک مرغوب داریم و باید خرمای مرغوب تولید شود ابراز امیدواری کرد: در ۸۰۰ هکتار اراضی باقی مانده شهرستان بافق از ارقام خوب و با کیفیت برخوردار باشیم.

 نماینده مردم حوزه انتخابیه مهریز در مجلس‌شورای اسلامی هم  در این جشنواره بافق را در مسیر پنج راه ریلی کشور اعلام کرد و گفت: اگر فرآوری خرما در این شهرستان انجام شود بیش از ۶۰ ماده ارزشمند از این درخت سخاوت مند استحصال می شود.

محمدرضا صباغیان با بیان اینکه روزی مواد معدنی شهرستان بافق به اتمام می رسد افزود: نخل و محصولات آن در آینده می تواند جایگزین مناسبی برای  معادن سنگ آهن، فسفات و سرب شهرستان باشد.

۱۵ غرفه در حاشیه این جشنواره دایر شده است و محصولات نخیلات اعم از خرما و محصولات حصیری را با ۳۰ درصد تخفیف عرضه می کند.

در پایان این جشنواره از ۲ کتاب فرهنگ بافق رونمایی شد و مهمانان از ۱۵غرفه‌ نمایشگاهی صنایع دستی محصولات خرما و توانمندی‌های روستاییان حصیری باف، شهرستان دیدن کردند.

تجلیل از نخل‌کاران برتر از دیگر برنامه‌های این جشنواره بود.

پیش بینی‌شده امسال بیش از هشت هزار تن خرما از نخلستان‌های شهرستان بافق برداشت شود که در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد افزایش دارد.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق درفاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق یزد قرار دارد.

۷۵۴۳/ 6197

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =