آیت الله جوادی آملی: با غارتگران به شدت برخورد شود

قم- ایرنا- آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع عظام تقلید گفت: درنظام، مسئولین خوب کم نیستند که در بعضی موارد متاسفانه کار به دست آنان داده نشده ، لذا باید ارزیابی و آسیب‌شناسی شود که چگونه کشور غارت شد، و درمرحله بعد با غارتگران به شدت برخورد شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسراء ، وی عصر چهارشنبه در دیدار محمد رضا عارف نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌ در کشور دهه‌های مختلف فرهنگی همچون دهه کرامت، دهه ولایت و امثالهم وجود دارد، اما وجود این دهه‌ها، حفظ کردن یک بخش است، ولی برخی در مقابل این دهه‌ها، دهه غارت و چپاول کشور را داشتند که از آنها غفلت شده بود.

وی اضافه کرد:‌ بیان حضرت امیر(ع)‌ این است که وقتی شما می‌خواهید یک نظام را اداره کنید علاوه بر هوشیاری نسبت به اعمال خود، باید نسبت به عملکرد دشمن نیز هوشیار باشید و فعالیتهای آنها را هم مرتباً رصد کنید.

آیت الله جوادی آملی گفت:‌ حضرت در نامه به مالک اشتر می فرمایند، داشتن رهبر خوب یک طرف قضیه است اما در نامه دیگری خطاب به مردم مصر بیان داشتند خواب سیاسی، خواب فرهنگی، خواب اجتماعی، خواب اقتصادی در چشم شما باید در حد مزمزه باشد، هرگز نگذارید خواب از محدوده چشم شما فراتر برود و وارد محدوده هوشیاریتان شود. چون دشمن شما نمی خوابد و بیدار است، لحظه ای غفلت، این پیامدهای تلخی را به همراه دارد که اکنون در برخی زمینه ها با آنها مواجه هستیم.

وی افزود:‌ از غارت بیگانه غافل شدن و از اختلاس‌های  نجومی که چیزی جز غارت نیست، غافل شدن، سبب شد تا عده ای از این فرصت برای غارت کشور استفاده کنند! حضرت فرمود خواب در چشمان شما در حد مزمزه باشد، نه اینکه مانند اصحاب کهف به خواب بروید! در نتیجه باید یک تقویم سیاسی باشد که در آن غارت های کشور ثبت شود تا هرگز از یادها نرود چه کسانی و چه هنگامی، به کشور و نظام آسیب زدند.

وی گفت: در نظام، مسئولین خوب کم نیستند که در بعضی موارد متاسفانه کار به دست آنها داده نشده است، لذا باید ارزیابی و آسیب شناسی شود که چگونه کشور غارت شد، و در مرحله بعد با غارتگران به شدت برخورد شود و این آسیب ها در کشور جبران شود.

آیت الله جوادی آملی افزود:‌ قرآن از ملت و کشوری که جیبش خالی است به فقیر یاد می‌کند، فقیر یعنی کسی که ستون فقراتش شکسته است ، چنین ملتی قدرت قیام و مقاومت ندارد، در سوره مبارکه نساء مال را ستون فقرات جامعه معرفی و تاکید می‌کند این ستون فقرات را به دست سفها ندهید چرا که قیام و مقاومت شما به آن بستگی دارد. اگر این مساله رعایت شود با توجه به این همه نعماتی که در این کشور وجود دارد هرگز تحریم ها اثری نخواهد داشت.

وی گفت:‌ قرآن گرچه اشرافی‌گری و مال دوستی را نفی کرده است اما بر استقلال و عدم وابستگی تاکید می‌کند.

وی اظهار داشت: دینداری مردم وابسته به دینداری و عملکرد مسئولین است. در ادعیه ماه مبارک رمضان این عبارت را می‌خوانیم که خدایا! تو خود می‌توانی حافظ و نگهدار دینت باشی یا دیگرانی را برای این کار به خدمت بگیری، اما از تو می‌خواهیم این توفیق را از ما نگیری و به ما این توفیق و عرضه را عطا کنی که دین تو به وسیله ما حفظ و تقویت شود و ما تماشاگر صرف نباشیم.

آیت الله جواد آملی گفت: جوان گرایی چیز خوبی است اما تعبیر مولوی این است که جوان مانند یک تیر تیز است که باید از یک کمان خمیده به سوی هدف پرتاب شود، باید جوانان تحت نظر یک مدیر مدبر و باتجربه هدایت و راهنمایی شوند.

محمد رضا عارف نیز در ابتدای این دیدار ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های صورت گرفته در مجلس شورای اسلامی بر لزوم آسیب شناسی فعالیت های چهار دهه گذشته نظام، مبنا قراردادن فرهنگ در عرصه های مختلف کشور و جوان گرایی در بین مسئولین تاکید داشت.

۷۴۰۳/ ۶۱۳۳/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =